Ebay veya amazon'dan alışveriş yapmak

Merhabalar. Aylardan beri ebay'dan veya amazon'dan bir ürün almak istiyorum. Ancak alamıyorum. Tecrübem yok, ingilizcem yok, tek başıma cesaret edemiyorum. Daha önce alışveriş yapmış bir arkadaştan yardım dileniyorum. lütfen hacı yaa.. bak kahve de ısmarlarım, olmadı bira.

paypal hesabı oluştur. türkçe zaten o site.
ebay'dan da hesap oluştur.
sonra almak istediğin ürünü bul.
satın alma bölümüne geldiğinde paypal ile ödeme çıkar.
sonra ürünün gelmesini beklersin. (tahmini 7 ile 22 gün içersinde ulaşıyor)
umarım yardımcı olmuşumdur.
  • katamaramayan  (21.10.14 17:43:21 ~ 17:43:30)
Ebay de paypalle odemek zorunda degilsin. Ben baslarda paypal kullanmadim hic. Bir sorun da yasamadim. Sen once ebayde uyelik olustur. Sonrasini adim adim yapariz.

  • innerbliss  (21.10.14 18:05:00)
Söyle sana getirteyim ama komisyonumu alırım. :)

  • maxim gorki  (21.10.14 20:32:57)
Ne almak istiyorsunuz yazarsanız belki daha çok yardımcı olabiliriz ? Link falan var mı?

  • birfincankahvedahaisteyenadam  (21.10.14 20:47:30)
ebay bilmem ama amazondan şu ana kadar 5-6 kez alışveriş yapmışımdır. ingilizcem de "az upper tarzanca.." kişisel ithalat sınırı mevcut. güncel tutarı öğrenebilirsin internetten ama ben 75 euro üzerine çıkmamaya çalışıyorum. buda yaklaşık olarak 110-120$ oluyor..

amazon.com'da daha önce 260 dolarlık ürün de satın aldım. ürünü sepete ekleyip ödeme sayfasına geldiğimde devlete ödeyeceğim ücret de bu sayfada belirdi. dolayısıyla kargo firması, ürünü direkt eve yolladı. çünkü vergisini amazon'a ödüyorsun zaten.. (eğer değişmediyse bu) ayrıca amazonda eğer istersen sayfa üzerinde para birimini türk lirasına çevirebiliyorsun...
ayrıca sipariş verdikten, ödemeyi yaptıktan sonra sitede my orders bölümünde siparişini takip etmen de olası.böylece an be an paketinin nerede olduğu yazıyor.

vergi ödeme sınırını geçen ürünlerde şöyle bir şey var. bir firma, siparişten yaklaşık 3-4 gün sonra seninle irtibata geçiyor (mail ile) ve senden tc kimlik numaranı istiyor. onu vermen gerekiyor çünkü bu sayede yılda kaç kere bu şekilde alışveriş yaptığını takip edebiliyorlar. ben sınır 5 diye biliyorum. ama net değilim.

ama şöyle de bir şey var; vergisini amazon'a ödediğim 2-3 ay önceki alışverişim dışında daha yeni, 1-2 hafta önce yine 207$'lık bir ürünü sepete ekleyip ödeme sayfasına kadar geldiğimde hiç vergi göstermemesi beni kıllandırmış, alışverişimi iptal etmiştim. gerçi olsa ne olur, bir diğer alışverişimde (amazon değil) unutarak sınırı geçmiş ve vergiye tabi olan bir ürünü satın almıştım. bu sefer de kargo firması telefonla irtibat kuruyor, ürünün %20 ücretini ve onları konu ile ilgili yetkilendirdiğine dair belge istiyor (mailden bastırıp, imzalayıp fotoğraf çekip maille yollamıştım) ve yine kapına geliyor (kargo firması ups idi, hiç bir extra ücret de almamışlardı ürünün vergisi harici).
  • jeanluc  (22.10.14 00:07:05)
www.ebay.com

şöyle bir ürün almayı düşünüyorum.
  • alaman cikolatasi  (23.10.14 01:31:41)
Shipping: $16.75 USPS First Class Mail Intl / First Class Package Intl Service | See

16.75 dolar kargo ücreti varmış, ups ile geliyormuş Türkiye'ye. Ürünün fiyatı + kargo ücreti 75 doları geçtiği için biraz sıkıntı olabilir, %20 vergisini ödeyip alabilirsiniz fakat önce satıcıya mesaj atıp TR'de uygulanan 75 dolarlık gümrük sınırından bahsedin, eğer anlayışlı olursa ürünün fiyatını 25-30 dolar olarak belirtir, kargo ücretini de ekleyince 75 doları geçmemiş olursunuz,böylelikle gümrükle uğraşmadan ürüne ulaşırsınız. Şimdi kafanız çok karışmış olabilir ama ebaydestek.com'da biraz araştırma yaparak aklınıza takılan şeylere daha rahat çözüm bulabilirsiniz.
  • birfincankahvedahaisteyenadam  (23.10.14 01:44:04)
bu arada ürünü aldım. eğer kaçakçılıktan falan içeri alırlarsa beni hakkınızı helal edin.

  • alaman cikolatasi  (23.10.14 02:17:57)
:D abi kaçakçılıktan içeri almazlar da ürünün çakı bıçak türü bir şey olması sıkıntı çıkarabilir. vergi muafiyeti de 75 €'ya kadar. o sınıra takılmıyor.

  • Ufuk  (23.10.14 02:45:38)
Ben defalarca 400 USD üzerinde kitap alışverişi yaptım amazondan sadece bir defa takıldı. Onda da Almanya üzerinden geldiği için, almanyadan aldım deyip gümrük vergisinden yırttım, sadece damga vergisi ödedim. 75 USD sınırına o kadar takılmayın bence.

  • maxim gorki  (23.10.14 11:02:13)
Hiç satıcıyla da iletişime geçmedim direk satın aldım. Şimdi de baktım kargoya vermiş. Bakalım kargodan hıyar mı yoksa başka bi sebze mi çıkıcak.

  • alaman cikolatasi  (23.10.14 17:41:44)
linkteki satıcı gayet güvenilir öyle bir şey olmayacaktır. :) tek sorun gümrük meselesi dediğim gibi.

  • Ufuk  (23.10.14 18:07:50)