iş konusunda kararsızım - uzunca bir duyuru

merhaba duyuru ahalisi... bu ara işlerim çok karıştırdı kafamı, farklı görüşler almak istedim. yaşım 28. ara ara sürekli bakacağım duyuru cevaplarına.

öncelikle 3 yıldır aynı markada çalışıyorum, makyözüm, part time'ım ayda yaklasık 1000-1500 arası gelirim var oradan. ama marka adını taşımaktan başka bütün özelliklerini kaybetti. tek işleri satış oldu ve bir şey öğrenemiyorum artık onlardan. dolayısıyla zaten canım sıkkın bu konuda.

evlendim yaklaşık 1 sene kadar önce, kasımda yılı dolacak, evlilik sebebiyle işten ayrılıp 4bin lira kadar tazminatımı alabilirim, bu benim zaten 3-4 aylık gelirimi karşılamış olacak. aynı sektörde başka markalar da var, şu anda çalıştığım kadar isim yapmış ve o kadar şahane değiller belki ama buradaki huzursuzluğum içimi kemiriyor.

setlerde ufak tefek işlere gidebilirim, bu konuda benim önümü açacak çok sağlam biri var, ama o zaman çok iyi para kazansam da çok ama çok yoğun çalışmam gerekebilir. mesela filme girsem sete, 4-6 hafta iptal direk ama şu anda aldığımın 5-6 katı kazanacağım ordan. sadece arada bir reklam için filan bile gitsem ayda 3-4 reklam tek günlük iş olarak benim şu an çalıştığım yerdeki kazancımı çıkarır.

freelance işler de çıkıyor, gelinler filanlar fistanlar, onlardan da iyi para alıyorum kış dönemi hariç.

onun dışında hiç alakasız ama çok huzurlu ve rahat çalışabileceğim başka bir iş daha var, onun için de cv vermeyi düşünüyorum, kütüphane gibi diyim. stresi olmadan memur gibi kitaplarla ve kiyifli insanlarla rahat bir ortamda çalışabilirim. oradan ne kadar kazanabileceğimi bilmiyorum. ama rahat bir şekilde emekliliğe kadar tıkır tıkır keyifle çalışabileceğim bir iş, şu anki sektörden çok uzak, alakasız.

e bir taraftan yarım kalan üni var, mimarlık okuyorum ama sektörden çok uzaklaştım, nefret ediyorum resmen. okula gitmiyorum zaten yıllardır adam gibi. arada bir iki dersi filan verip devam ediyorum. o konuda hiç umudum yok.

şimdi, bu ay içinde çalıştığım yerden evlilik sebebiyle ayrılırsam, kötü ayrılmış olmayacağım, dolayısıyla daha sonra geri dönme şansım olabilir. yani mantıklı bir sebebi var, ev-okul-iş birden götürmekte zorlanıyorum, bu sebeple ayrılıp işsiz denemeye karar verdik eşimle diyeceğim. yani rahat rahat ben geri gelmek istiyorum diyebilirim, onlar da beni severler, geri girerim muhtemelen hiç bir şey yolunda gitmezse.

eşim biraz dengesiz davranıyor... bir geliyor, "mutlu nasıl olacaksan onu yap sonuçta benim gelirimle de geçinebiliriz işler kötü giderse" diyor, sonra geliyor, "bu ay tatile gidicez (balayına 1. yıldonumunde avrupa turuna cıkıyoruz) bir sene taksit filan harici bunun için çalıştık, bu ay bir şey yapma sonra ne yaparsan yap" diyor. ama ben de bu ay cıkarsam işten iyi bir ayrılık olacağını düşünüyorum, artı bir de tazminat var tabi. bana rahat 4 ay verecek iş düzeni kurmak için.

ek: 1 bucuk yıldır psikiyatriye gidip bir kaç farklı sebepten antidepresan kullanıyorum. psikiyatrıma da terapi için gittiğimde ona da danışacağım bu konuda.

evet, napayım ben...?

İşten ayrıl, birkaç sene setlerde sürün, para biriktir, çevre biriktir. Kendine güvenin geldiği zaman ya freelancer çalış ya da dükkan aç. En optimum yolun bu.

  • brawler  (02.10.14 17:10:27)
brawler'in önerdiği yolu denemek ilk opsiyonunuz olabilir. Bunun dışında, kütüphane gibi dediğiniz ortamın huzurunun da ciddi bir tercih sebebi olduğu açık. Eğer hiçbiri sizi mutlu etmezse, hayatınızın cehennem gibi olduğunu filan düşünmeye başlarsanız derhal oraya kapak atın derim.

Yalnız bu arada, yoğun çalışıp lanet ederek para kazandığınız dönemde bireysel emeklilik hesabı açtırın ve yatırabildiğiniz en yüksek primi yatırın bence. Eşiniz için de aynısı geçerli. Emeklilik sırasında olmasa bile bir 10-15 sene sonra sizi ciddi anlamda kurtarabilecek, ev almanızı veya iş kurmanızı sağlayabilecek kadar para birikecektir. Tabii bu sistemin fonlarının akıllıca yönetimi de şart.
  • sevgikusunkanadinda  (02.10.14 17:18:36)
birbirine sokmuşsun her şeyi.
makyözlükten mutluysan yine bir makyaj firmasında makyözlük
para önemli, yoğun tempoya da alışırım diyorsan film + dizi vs makyözlüğü
illallah ettim diyorsan o masa başı iş.

yerinde olsam film, dizi olayına girerdim.
  • harekatamiri  (02.10.14 17:22:30)
evlilik kıdemini kaçırma, geri kalanı yolunu bulur.

  • freya  (02.10.14 17:39:15)