Evlilik

bana şu evlenmenin mantığını açıklayın rica ederim**.

*çocuk olursa ne olcak diyecekler için, evlenmeden de nüfus sahibi olabiliyor çocuklar.

**sosyal sigorta diyecekler için de, iki taraf da çalışıyor ve/veya bir şekilde güvence altındalar.

edit: mantıklı veya mantıksız demedim, mantığını açıklayın, nedir yani mevzu.
ömür geçirmek istediğin insanı bul tabi, ama neden imza, nasıl bir anlamı/önemi var, önemini, anlamını açıklayın.

mantıksız bi tarafı yok ki en başta.

  • icim urperiyor  (30.09.14 00:21:06)
her şeyde mantık aranmaz.

  • kakao  (30.09.14 00:22:21)
Mantığı yok. Boşuna arama.

  • amelie poulain  (30.09.14 00:22:49)
Evlilik bir tercih. Isteyen evlenir/evlenmez.
Herseyi aciklamasini mantiksal duzlemde arama bence.

  • yons  (30.09.14 00:24:24)
bir tür sözleşme yapıyorsun, daha ötesi değil.

devlet karşısında da bakın ben bu kadınla/adamla evliyim, bu koşullar çerçevesinde bir vatandaşım diyorsun.

yine ailene, eşine, dostuna da rahatça bu benim eşim diyorsun.
  • bosver nicki  (30.09.14 00:24:29 ~ 00:25:22)
isadora çok güzel yazmış. Aynı dediği gibi yaptım zaten.

Imzanin çok bir olayı yok, hayatını birlikte geçirmek istediğin insanı bulunca imza atmak sorun değil. Ama yine de kötü sonuclanabilecek birliktelikler için bi kasko.
  • oldboy  (30.09.14 00:30:35 ~ 00:32:05)
@snowflake evlilik/nikah/imza vs. öncesi ve sonrası arasında partnerlerin ilişkisi arasında bir fark yok sanırım. duygu, düşünce, aşk, sevgi vs. gibi. neden evlilik/imza/nikah?

  • uykusunu yakalayan adam  (30.09.14 00:37:44)
2 gün önce 10 yıllık birlikteliği olan bir arkadaşım evlendi. zaten herkes kabullenmişti birlikte olduklarını, birilikte yaşadıklarını ama seramonisi bile güzeldi be arkadaş. ha evlenmeseler hoop siz napıyonuz burda dicek kimse yoktu. bir uyum yakalandıysa neden evlenilmesin ki. çok güzellerdi imrendim.
nasıl yediğini, ne zaman zıçtığını bildiğin, hayatını devam ettireceğin, birlikte yaşlanmayı planladığın bir insanla evlenmenin nesi sakıncalı olabilir? sonradan bi sakınca çıkarsa da yapılabilecek şey belli, boşanılır.
evlilik bağı, çifti birbirine daha çok bağlıyor sanırım. evlenmeyi denemedim ama gözlemlediğim bu.
  • kenar  (30.09.14 00:40:29)
En basiti hastalansam, kaza gecirsem, gözaltına alinsam erkek arkadaşım yakinim statusunde degil. Evet belki su anda da evli gibi yaşıyoruz hatta cogu evli cifte gore daha uyumluyuz ama basima bir is gelse devlet erkek arkadasima ' sen kimsin kardesim? Cagir annesini, babasini' diyecek. Ayni sey onun icinde geçerli.

Ben boyle bir durumda yanimda o olsun isterim, onun yaninda da ben. Bunu engelleyen tek sey ufak bir imzaysa o imzayi da atarim. Gerisi onemli degil zaten.
  • fraise  (30.09.14 00:46:17)
fraise +1
illa "mantık" arıyorsak bu.

  • mutlusismankedi2015  (30.09.14 00:57:34)
hep 30 yaşında, hep fit, sağlıklı vs. olamayacağımız için mantıklı mesela. evlenmek o insana birlikte yaşlanmak sözü de vermek demek bu müthiç bir güven, huzur demek. tutulur tutulmaz o ayrı, ameller niyetlere göredir. :) yaşlılıkta yalnızlık çok zor bişey.
çocuk tek de yetiştirilir tabi ki. imzaya gerek yok. ama şu memlekette soyadı sizinkiyle aynı olmayan bi çocuğu bi kadın olarak okula kaydettirmeyi bi deneyin...ettiremezsiniz demiyorum ama başkasında 30 dakika süren işlem sizde 3 gün sürebiliyor. yaşayanı biliyorum. anne babası boşanıp ikisi de başkalarıyla evli eşşek kadar bir arkadaşım var kızın hala her resmi işlemi sorun bırak öyle evlilik olmadan nüfusa almayı...
bazısı için ayrıca ekonomik..kaynımgiller gelecek diye yeni salon takımı almaya çalışmazsanız ayrı ayrı ev tutup oturmaktan tek başına çocuk büyütmekten evli olmak ekonomik --birlikte yaşayanı öldüren aileler var daha bu memlekette alooo hepiniz mi nişantaşı çocuğusunuz?
ayrıca n tane sevgiliniz olabiliyor ama eşiniz 1 tane oluyor işte arkadaş. ne kadar ne farkı var desen de var işte bir fark niye 17 yaşında tanıştığın o ilk aşkınla evlenmedin mesela? değişiyor tabi ki birşeyler sevgililikle-evlilik arasında ya da sevgililik evliliğe dönüşünce.
  • niye ama  (30.09.14 01:16:53)
Evlilik oncesi birliktelikte kişinin olaya 'giriş'i mutlulugu paylaşmak yonunde oluyor. Bu da cogu zaman en diri, zipkin gibi oldugumuz ne canlar yaktigimiz, ne canlara icimizin gittigi genclik donemine denk geliyor. Peki hayat~genclik midir? İlgisi yok. Şu evren dediklerinin anafikri bir kirmizi elma ya da agacin dalindaki cicek midir guzel kardeşim? Hayat deyince benim aklima bir cicek degil duvar gibi saglam bir agac geliyor. Evlilik de işte mutlulugu degil hayati paylaşmak demek oluyor. Temelden girmek, almaya degil vermeye ortak olmak gibi bişey. Birlikte yaşamak da rantcilik gibi bişey oluyor. Yaşliliga dogru kismina deginmiyorum bile o kisim gayet mantikli konforlu guven veren bir tablo zaten. Emekli sandigi emeklisi olmak gibi bişey. İşin bodoslama en geniş aciklamasi bu. Bir de bilader işin uygarlik kismi var. Uygarligin anahtari kilidi halisi perdesi evlilik. O nikah akdi işte. O uygarlik denen yapinin pinari evlilik ve aileden doğuyor. Okul mokul yalan dolan. Bu kadar harika bir kurum daha yok! egitimde bin yillar gecse de rakipsiz. Nufus arttikca daha iyi anlaşilmaya başlanacak bu kurumun mucizeviligi. Oyle yani guzel kardeşim. Ha evlilik denen kurumun en mantikli taraflarindan bir tanesi de nedir? BOŞANMAK. bir de boyle ozgurlukler de icerirken evlilik, nasil cok mantikli harika birşey olmasin, ha sen soyle?

  • klar  (30.09.14 03:29:01)
avrupa toplumunda bizdeki gibi değil insanlar 2. 3. çocukarı olduktan sonra evleniyor o da adet yerini bulsun diye. TR de ise sanırım en büyük etken ekonomik denge. Toplumumuzda kadının yeri malesef belli ve genelde çalışmıyorlar/çalışamıyorlar. Boşanma kararı verildiğinde edinilen malların yarısı nafaka vs gibi durumlar var. Bir nevi kadını korumaya yönelik haklı bir durum bence. Tr sadece istanbul, izmir den ibaret değil.

  • matematik koyu  (30.09.14 08:44:04)
evliliğin de tek eşliliğin de mantığı yok. düzenin bu olduğu bir dünyada yetişip buna alışıyoruz, bize bir gereklilik gibi geliyor. biz de hayatımızı bu yönde kuruyoruz. mesela gözümüzün üzerine siyah bir şeyler bulamanın da mantığı yok savaş boyası gibi, ama bi şekilde kendimizi öyle daha güzel göründüğümüze hatta başkalarını da o şekilde güzel gördüğümüze ikna etmişiz.

  • freya  (30.09.14 08:48:45)
"ulan nikahlı karımla ne yapacağımı sana mı soracam itoğlusu"

deme hakkı. toplum tarafından kabul görmüş ortak yaşam ve cinsellik.

bazı zamanlarda ve bölgelerde ihtiyaç olabiliyor.

onun dışında bir mantığı elbette yok.
  • eksi sozluk e bir daha geldim  (30.09.14 11:22:48)
Kanun önünde siz aile olursunuz, bu haklardan faydalanirsiniz. Eş durumundan tayin olabilirsiniz. Başınıza bir iş geldiğinde eşiniz ailenizden biri olur. Organ lazım olursa etik kurul kararı beklemezsiniz. Sevgililikle farklı bir şey.

  • Lim5  (30.09.14 11:44:07)
Isler boyle yuruyor..

  • delifaruk  (30.09.14 11:48:12)