Yabancılara Türkçe öğretmek

Pek kıymetli duyuru ahalisi,

Başlıkta yazan işi daha önce yapmış, halen yapmakta olan herkesin tavsiyelerini rica ediyorum.

Bugüne kadar çok İngilizce dersi verdim ama ilk defa Türkçe öğreteceğim. Zamanında Türkçe öğretmenim olmuş şimdilerde iyi birer arkadaş olduğumuz güzel insana sordum, yapabilirsin dedi. Beni bilen ve sözüne güveneceğim biri olduğu için ona sordum.

Tömer'in Hitit serisini önerdi.

Ders özel ders olacak. Daha önce Türkçe dersi almış ama neredeyse yokmuş şimdi.

Her tür yorum ve deneyim paylaşımınız benim için çok kıymetli olacak :)

Teşekkürler

ingilizce dersini kime verdin bilmiyorum ama yetişkinlere öğretmek ile çocuklara öğretmek ciddi farklı oluyor.

eşim hitit'le türkçe öğreniyor. hitit ciddi zor bir seri, önce bunu bilmek lazım. neredeyse lise düzeyinde türkçe paragraflar var kimi yerlerde

türkçe'nin kuralları da ingilizceden falan ciddi farklı. ingilizce gayet düzgün bir dil aslında, kurallar belli. türkçe daha kaotik
  • la noix  (18.09.14 12:23:40 ~ 12:24:52)
Mesaj attım.

  • basond  (18.09.14 12:25:01)
birisinin turkce language buddy'si olmustum, hitit kullaniyorlardi turkce dersinde.
oldukca zor bir kitap, sifirdan baslamiyor. icinde cok fazla aciklama yok, daha cok bosluklari doldurma gibi alistirmalar var. asil dersin yaninda destekleyici olarak kullaniyorlardi. asil ders dedigim de hoca kendi kaynaklarindan dilbilgisi ve gunluk kaliplari anlatiyordu.

turkce ogrenen baska bir arkadasim da var. hoca derste kendi yaptigi reader'i kullaniyor. dilbilgisi konu basliklarina gore ayirmis uniteleri (simdiki zaman, gecmis zaman vs), yeni sozcukler, konusma, yazma gibi bolumler de eklemis. arkadasim gayet memnun derslerden.

ilk ders universitede kredili verilen dil dersi, ikincisi universitenin dil merkezinde verilen aksam dersleri. hitit kullanilan ders oldukca yogun calisma gerektiriyor. obur ders ise daha rahat tempoda. sen de verecegin dersin yogunluk derecesine gore bakip kararini verebilirsin.
  • lily briscoe  (18.09.14 12:32:02)
türkce ögretilecek yabancinin ana dili ne?
almancaysa kendi kullandigim notlari, dosyalari vs. paylasabilirim.

  • shi aila  (18.09.14 14:03:55)