ambulans arkasına yapışan arabalara sinir oluyor musunuz?

öncelikli olarak safımı belli edeyim ben sinir olmuyorum. arabam da yok, hayatımda da bir ambulansın arkasına yapışmadım.

içinde bir yakınım da olsa, ben de içinde olsam; içinde bulunduğum ambulansın arkasına yapışan, ambulansın açtığı yoldan faydalanan kişiye de sinir olmam. neden olayım ki? orada bir fırsat var ise kullansın elbet. benden bir şey alıyor mu? beni etkiliyor mu? orası dış dünya değil mi? kişinin konuyla bir ilgisi var mı? bence yok. orada bir fırsat var ise bunu kullanmasında ne gibi bir sakınca olabilir?

nereden çıktı diyeceksiniz; sözlükte falan baktım herkes küfretmiş bu kişiye. ''içinde yakınım olsa iner döverim'' demiş biri de. şöyle bir düşündüm de bana çok alakasız gibi geldi.

fırsatçı insanlardan nefret ediyorum

  • rock n roll  (17.09.14 11:18:51)
ben de tek sinir olmayan benim heralde diye düşünüyordum. yalnız değilmişim

  • sta  (17.09.14 11:21:23)
ambulansin gecmesi icin yol veren suruculer var. ozellikle trafigin sikisik oldugu durumlarda herkes o fedakarligi ambulans icin yapiyor. ama bir bakiyorsun ki arkasindan yaldir yaldir baska bir araba da senin actigin yoldan yardirip gidiyor. bu sinir bozucu bir sey. ambulanstan degil ama ona yol verenlerden aliyor. sinir olanlar da bu yol verenler.

  • gel gel sarisinim sag yap gel  (17.09.14 11:29:38)
oluyorum ama bazen harbiden lazım oluyor, ancak her ambulansın arkasındakine de küfür etmeyin. hasta yakını da olabiliyor.

  • fallthepieces  (17.09.14 11:29:55)
sorun olmamasi icin gerekli kosullar bunlar mi yani?

"benden bir şey alıyor mu? beni etkiliyor mu? orası dış dünya değil mi? kişinin konuyla bir ilgisi var mı?"

bu kafayla dusununce hic bisey sorun olmaz.

ortada acil bir durum var, birinin yasam mucadelesi var, bunu firsata cevirip trafigi tehlikeye atmak icin bariz mal olmak lazim. ambulansin trafik kurallarina uymama, olabildigince hizli gitme durumu var, ani bir fren yaptiginda bu arkadaki mal ambulansa carpabilir. ya da bu mali gorup 'ben keriz miyim' diye atilanlar da kazaya sebep olabilir. yani her turlu kufuru hak ediyorlar.
  • nawres  (17.09.14 11:30:38)
geçmiş yıllarda bir haber izlemiştim. ambulansın şoförü evine daha hızlı gitmek için ambulansın sirenlerini açıyor, insanlar da yol veriyor buna. şimdi ne düşünüyorsun?

  • rock n roll  (17.09.14 11:34:30)
hocam mantık çok basit.
30 tane araba arka arkaya gittiğini ve senin de misal 5. sırada olduğunu düşün.
ambulansın geçmesi için sağa çekiyorsun hafiften ve geçip gidiyor.

ambulansın ardından ise ambulans öncesinde 30. sırada olan delikanlı yardırmış senin açtığın yoldan o da geçiyor.

bunun adı hak yemektir, fırsatçılıktır.
ana avrat dümdüz gidiyorum bu durumda.

peki ben ne yapıyorum?
önümdeki, ambulansa yer vermek için sağa çekmiş arabanın sola, eski şeridine dönmesini bekliyorum.
hatta arkamdan yardıran fırsatçı tiplerin önüne kırıp durup önümdeki arabanın şeridine dönmesini sağlıyorum.

hasta yakını olduğu zaten bir şekilde dörtlülerden veya adamın hareketlerinden belli oluyor.
  • velhasilkelam  (17.09.14 11:38:07)
@nawres

''ortada acil bir durum var, birinin yasam mucadelesi var'' cümlen zaten sorumuzun çıkışı.

''ben keriz miyim, o faydalanıyorsa ben de faydalanayım'' düşüncesi piyazcılık değil mi? keriz olmak sinirlenilecek bir şey mi? tutmuş o kişiye denk gelmiş o şans. ''ben keriz miyim'' diye düşünen adama denk gelse demek ki o da aynısını yapacak.

demem o ki buradaki sinir ''ulan niye bana denk gelmedi!!'' siniri ise zaten çok saçma.

''o olabilir, bu çarpabilir'' savı da bence yanlış. o zaman karşı şeritten de bir araba bu şeride geçip trafiğin anasını ağlatabilir. olasılıklar ile iş yapılır mı?

@rock n roll

o ambulansçının problemi. bize de ona yol vermek düşer. ona yapacak bir şey yok.
  • tuhaf sorular soruyorum ben  (17.09.14 11:43:04)
geçen gün boğaz köprüsüne girişte gördüm bu olayı. ambulans köprü girişinde araçları da durdurarak polisi çağırdı, şikayet etti. nedense hoşuma gitti durum. trafik de ceza kesti arkasındaki bütün araçlara. iyi mi oldu şimdi bu? fazlasıyla.

he e-5 trafiğinde yapanlar var bunu. onlara çözüm yok herhalde henüz.
  • petitjoueur  (17.09.14 11:44:19)
Trafik kuralları bir sebepten dolayı var. Ambulans bu kuralları bir sebepten dolayı ihlal edebiliyor. "Fırsat varken neden yararlanmasın ya" Türkiye'nin sorunlarının özeti niteliğinde bir cümle olmuş. O fırsat dediğin şey kuralları ihlal ederek karmaşa yaratılmasına sebep oluyor. "Şuncacık şeyden nolcak ya" diye yapılan her ufak şark kurnazlığı birleşiyor ve Türkiye'yi şu an olduğu iğrenç hale sokuyor. Çünkü o "nolcak yaaa"lar birleşiyor ve koca ülkede kimse kural, kanun, kitap siklemeden yaşıyor.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (17.09.14 11:46:40)
@bugunku antremanda goz dolduran futbolcu

buradaki fırsatı ''a kişisi ile alakasız, b kişisi ile alakalı ve kesinlikle c kişisini etkilemeyen bir fırsat'' olarak ele al. yoksa kimse b kişisine trafiği alt üst etme yetkisi vermiyor. ben b'nin yanında değilim, a kişisinin sinirini anlamıyorum. c kişisinin siniri farklı bir durum elbet.
  • tuhaf sorular soruyorum ben  (17.09.14 11:51:42)
ambulansın içindeyken arkaya yapışanı görmüyorsunuz. acaba biri yapışıyor mu diye düşünmüyorsunuz da. asıl öldürmek istediğiniz önde olup yol vermeyenler. ambulans sireninin sesi çalmaktan acılaşıyor ama siz hala yolun açılmasını bekliyorsunuz. önceden de ambulans sesi duyunca nefesim daralırdı ama anneannemi ambulansla hastaneye götürdüğümden beri trafikte her ambulans sesi duymak cinnet geçirme eşiğine getiriyor beni. arkasına yapışanlardan fırsatçı her insandan tiksindiğim gibi tiksiniyorum.

  • sheridans  (17.09.14 12:02:58)
@tuhaf c kişisini etkilemez olur mu abi, trafik sıkışık zaten, millet yol vermek için daha çok sağa sola sıkıştıkça bu fırsatçı yüzünden açılması daha da zor hale geliyor trafik.

  • bugunku antremanda goz dolduran futbolcu  (17.09.14 12:38:31)
cok sinir oluyorum. bir de trafikte biz beklerken emniyet seridinden bir de siren calarak sozde koruma arabasi susu veren firsatci serefsizlere de buradan bir cift lafim var.

lan serefsiz! siren caliyorsun da biz seni koruma falan sanmiyoruz. o kadar salak degiliz. okuzun evladi seni! hakkimi sana helal etmiyorum. obur tarafta iki elim yakanda olacak adi!

ohh be rahatladim
  • exlibris  (17.09.14 12:44:48)
@velhasilikelam söylemek istediklerimi söylemiş aynen katılmakla beraber, fırsatçılardan da nefret ediyorum...

aslında sen arabayı sağa çekmekle ambulansa kendi sıranı vermiş oluyorsun, ama arkaya takılan 3-4 kişi de senin sıranı almış oluyor. sonuç olarak orada bekleyen 50 kişinin tek tek hakkına tecavüz etmiş oluyor
  • ssiradanbirigibi  (17.09.14 12:54:33)
@tuhaf sorular soruyorum ben

c kişisinin sinirini anlamaman bence olayın çözüm noktası.

olayı uzaktan izleyen birisi bile olsa bir başkasının hakkını yediği için o kişiye sinirlenmesi çok doğal.
aksi durumda bana dokunmayan yılan bin yaşasıncılık olur.

bu da şu soruyu akla getiriyor.

bizim toplumumuz neden bu derece empati yoksunu ve bencil?
bir başkasının hakkını kendi hakkın gibi gözetmezsen yaşadığın yer toplum değil toplama kampı olur ve seni orada gerektiği gibi gözetirler
  • velhasilkelam  (17.09.14 14:16:15)