kedisi olan ev arkadaşı

günaydın öncelikle ^_^

gece sinir krizi geçirmeme sebep olan bi olay var ve bi an önce çözüm bulmalıyım. ev arkadaşımın kedisi var. kendisi 9 kilo ve ciddi çirkin, hımbıl sevimsiz bi kedi. ne sevdirir ne oynatır. anca koltukları tırmalayıp saçma yerlerde uyuyakalıyor. ciddi bi tüy dökme problemi var hayvanın. 3 aydır beraber yaşıyoruz ve girişte kedisi olduğunu biliyordum. zaten hayvanları seviyorum buraya kadar sorun yok. ama taramıyor kediyi abi biz söylemesek kokuyor o kedinin kumu buram buram evin her tarafında. odam balkonlu, hayvan evde bunalmasın balkondan bakınmayı seviyor diye açıyorum kapıyı bi geliyorum eve yatağın üzerinde gebeş gebeş yatıyor. artık iş yerindeki arkadaşlarım üzerimden tüy topluyor, öksürüyorum ağzıma tüy geliyor düşünün. eve misafir olarak gelen herkes kedinin bu denli tüy dökmesinin normal olmadığını söylüyor.

gece hem ödül bisküvisi aldım hayvana bi şeylere alışması kolay olsun diye hem de dedim kızla bi konuşayım her taraf tüy, neymiş ben eşyalarımı odamın kapısının önünde yere koyuyomuşum ondan tüyleniyormuş kıyafetlerim. tarasa da tüy olacakmış ondan taramıyomuş, yapacak bi şey yokmuş. ve bunları söylerken ben odasının kapısında dikiliyorum, o da yüzüme bile bakmadan pc si ile ilgileniyor.

gerçekten sinirlerime çok zor hakim oluyorum ya elim ayağım titriyor resmen. hayvan bacaklarımı yalıyor yakaladığı yerde, gider misin sevmiyorum seni diyorum, sonra da üzülüyorum öyle dedim diye. biri bana dese hoşuma gider miydi diyorum.

ben kedi hakkında sorun çıkartınca o da evin giderlerine ortak olan her işlerine koşan sevgilime 'ayy o gelmese mii ben rahat edemicem galiba düşündüm de yapamıcam yani' diyor. kediyle koca adamı bir tutuyor yani. kısasa kısas bi yerde.

çok uzun yazdım biliyorum da napıcam ben ya?

exist senin bu ev arkadaşın ruh hastası bence. sana da kediye de yaptığı tamamen eziyet. bence de kedinin bu kadar tüy dökmesi normal değil en kısa zamanda bi vet.e götürüp kontrol ettirin tüylerini kısalttırın falan hayvan da rahatlasın. arkadaşın da dayaklık

ama kediye deme öyle :( muhtemelen sahibinin ilgisizliğinden bu hale geldi, depresyona girdi hayvancık
  • kakamelsokoban  (15.09.14 09:53:00)
başta kedi olduğunu biliyormuşsun, bu konuları açıkça konuşmalıydınız.
kedi uzun tüylüyse tüyleri daha çok döker ve mutlaka taranması lazımdır.
buna rağmen kullanılan mama kalitesiz ise o da tüy dökümünü artırır ki 9 kilo olması zaten onu düşünüdürüyor.
bu aşamadan sonra ev arkadaşınla bu konuyu oturup konuşmalısın, ancak her şeye rağmen yine de bir miktar kedi tüy döker.
onu da üstünden roll on şeklinde tüy toplayıcılar ile toplayabilirsin, iş yerindekilerin üstünde toplamasına gerek yok yani.
ayrıca ödül bisküvisi vs almayın, daha çok kilo aldırıyorsunuz kediye.
  • neferkitty  (15.09.14 09:53:19 ~ 09:53:54)
Başlangıç olarak kedinin kilosunu, hımbıl ve çirkin oluşunu yaşadığınız tüy ve temizlik problemine dahil etmeyin bence. Sahibinin sorumsuzluğundan dolayı yaşadığınız bi problemi kedinin kendi varlığına yedirmenin bi anlamı yok.
Evcil hayvanla ev paylaşacağınızı öğrenince, bu kuş ya da balık bile olsa, hayvanın bakımı ve temizliğine ilişkin sınırlamaları da konuşmak gerek ev arkadaşınızla.
Kediler cinslerine ve tüy yapılarına göre çok az ya da inanılmaz fazla tüy dökebiliyorlar. Bunun herkesin üzerine yorum yapabileceği bi standardı yok. Ve evet, düzenli taramakla azalır ama yine de bitmez etraftaki tüyler. Azaltmak adına belki mamasını değiştirmeyi teklif edebilirsiniz, hap şeklinde vitaminler var tüy sağlığı için onlardan almayı teklif edebilirsiniz ya da kökten çözüm için traş ettirmesini rica edebilirsiniz. Bu şekilde en az 3 ay kadar rahat edersiniz.
Kediler ödül bisküvisiyle falan köpekler gibi bi şeylere alışmazlar pek. Kedi bakımıyla ne kadar haşır neşirsiniz bilmiyorum ama şunu yapma, burda dur falan dediğinizde sizi dinleyecek hayvanlar değil kediler.
Sorunun kedinin kendisiyle değil ve arkadaşınızla ilgili olduğunu hatırlayın. O hayvan da özgür olsa başka şartlarda yaşamak isterdi belki ama bizleri seçme şansları olmıyor, bunu unutmayın.
Dediğim gibi şikayet etmek yerine çözüm önerisiyle yaklaşmayı deneyin mesela. Eğer olmuyorsa yollarınızı ayırın.
  • the queen of naked kings  (15.09.14 10:00:39)
mama konusunda hiç bi bilgim yok da aşıları tammış, tüyü kesilirse depresyona girermiş,zaten stresli bi hayvan olduğu için olmazmış. en son napıyım sokağı mı atıyım allaa allaa diyip kapatıyor konuyu. gerçekten çözmeye çalışmaktan yoruldum. hiç de demedim inanın ya bu kediyi istemiyorum atalım diye. her defasında ya xx çok tüyü dökülüyor napabiliriz? tarak varmış bak ondan mı alsak? acaba hasta mı? öyle mi böyle mi diye yaklaşıyorum. cevaplar aynı. döker o kedi o tüyü var bilmem ne. sokak kedisi cins falan da değil hani ekstra bi kılı olsun da bunun kadar dökeydi her kedi sokakta yürüyemezdik arkadaş

  • exist is pretty  (15.09.14 10:08:04)
sizin evdeki problem kedi değil. problem kızın pis ve pasaklının teki olması.
diğer ev arkadaşınızla baskı kurun, kediyi tarasın, o tuvaletten de çişleri kakaları her gün toplaması lazım.
haftada bir kumu komple değiştirip kabı yıkaması lazım. yoksa kokar tabii.
kedinin mama, su kabını da temiz tutması lazım. oradan da koku yayılır temizlenmezse.
sen klasik sık dişli bir tarakla kediyi tarayıp (tarağı eğik tut ve çok bastırma) çıkanları ona göster. sonra tarağı ona ver ve bunu haftada birkaç gün yapması gerektiğini söyle.
  • lily briscoe  (15.09.14 10:16:50 ~ 10:18:16)
öncelikle başlığı "kredisi olan ev arkadaşı" olarak okuduğum için hala gülüyorum :D :D :D :D
okuyun bakalım?
www.radikal.com.tr
  • cliquot  (15.09.14 10:18:17)
öyle kedi mi beslenir?! sahibi ana görevlerini, yapması gereken en önemli iki şeyi yapmıyor. taraması ve kumunu temizlemesi. bu şekilde kedinin tüylerinin dökülmesi gayet normal. o iki şey yapıldıktan sonra kediler senden benden temiz hayvanlardır.

tüylerinin temizlenmesi için furminator diye bir tarak vardır. sana tavsiye, ev arkadaşından bir cacık olmaz. git al ve kendin hayvancağızı tara. başka bir seçenek ise ev arkadaşlığını bitirmen. özet: ya kediyi sahiplenip yapılması gerekenleri sen yapacaksın, ya da ayrılacaksın.
  • velasco  (15.09.14 10:54:27)
sokak kedisinin o kadar tüy dökmesi mantıksız, ya size çok görünüyordur ya bir şeylere allerjisi vardır, maması değiştirilebilir mesela, fürminatör sokak kedisinde işe yarar mı bilemiyorum.
tavsiyem; evi iş birliği ile her gün süpürün ve bu kadar şikayet etmeyi bırakın. bu derece sinirlere zor hakim olunacak, titrenecek bir mevzu değil, biraz abartıyorsunuz.

  • tiny penny  (15.09.14 11:39:50)