Sosyalizm insanlar için iyi bir rejimse..

"Sovyetler benzeri planlı ekonomi kuruldu; Sonra, Doğu Almanya Karşılıklı Ekonomik Yardımlaşma Konseyi'nin bir üyesi oldu. Ülkenin sosyal programını anlatan ve bunun faydalarından bahseden komünist propagandaya rağmen birçok vatandaş, Batı'daki politik özgürlük ve ekonomik refaha hayranlık duyuyordu.[33] Berlin Duvarı,1961 yılında Doğu Almanya'dan, Batı Almanya'ya kaçışları önlemek üzere inşa edildi ve Soğuk Savaş'ın simgesi oldu."

tr.wikipedia.org

Neden sosyalist ülkelerde bu ve benzeri şeyler yaşanıyor? Refah düzeyi daha iyiyse insanlar neden kaçmaya çalışıyor, diğer ülkelere gıpta ile bakıyor?

Özgürlükçüyse neden bu ülkelerden kaçmaya çalışan insanlar engellenerek, baskı altına alınıyor?

Özgürlükçü değil Eşitlikçi. Yani o bence biraz ego ile alakalı. Sosyalizm fakir açısından bakınca mükemmel bir şey. Eğitimde sağlıkta yaşamsal ne varsa herkesle eşitsin. Ama zengin açısından kahredici bir durum olurdu. Düşünsene "fakirler ölsün Porsche'dan selamlar" diyemezsin. Niye ? Herkes lada samara'ya biniyor.

Dediğim gibi o batıya kaçma olayı bence tamamen kişinin kendini üstün görmesi farklı olma ihtiyacı.

Not: sosyalizm, liberalizm vs akımlar hakkında ki bilgim nerdeyse vikipedi ile sınırlı :) yalnızca tahmin yürüttüm. Yanlışsa çok vurmayın :))
  • canercuxy  (11.09.14 17:32:38)
Demek ki insanlar "Porsche'dan selamlar" diyebilme özgürlüğüne sahip olmak istiyor kardeşim. Herkesle birlikte lada samara'ya binmek değil.

  • mountaincat  (11.09.14 17:54:14)
çok iyi bilmiyorum ama düzen insanları bir ortalamaya çekecek sonuçta. önceki dönemde 100, 50 ve 1 olarak değerler vereceğimiz insanlarımız olsun. devlet 100'ün bütün malını kamulaştıracak, 50'nin hayat standardını düşürecek ya da aynı bırakacak, 1'i ise 50 seviyesine çekmeye çalışacak. bu noktada 100 eğer partiye yakın değilse hayati ihtiyaçları haricindeki her şeyini kaybedecek, 50 sınıf atlama hayallerini çöpe atmak zorunda kalacak, 1 ise belki bi miktar "sınıf atlayacak" -ki buna o düzende sınıf atlamak denir mi bilmiyorum- fakat hiçbir zaman 100 seviyesine gelemeyecek.

sınıf atlama umudundaki vatandaşın aradığını bulamaması ve sanayi, sanat, politika gibi alanlarda ülkede kendisi için bir gelecek görmemesi bu konuda etkili olabilir. sonuç olarak yüzlerce sene doğusundaki değil batısındaki ülkeler gibi yaşamış bir halktan bir anda eski alışkanlıkları bırakmasını bekleyemezsiniz.
  • i ve been mistreated  (11.09.14 18:01:25)
Bu benim fikrim. "Porsche'dan selamlar" örneğini farazi olarak verdim. Iki hafta önce bi akşam hürriyet.com da bi habere denk geldim. Milyarder çocuklarının yaz tatilleriyle alakalı. Özel jetler mi dersin mankenlerin üzerine alkol döküp yalamalar mı piyuuu neler neler. Ben de o gün sabah 6'da kalkıp akşam 7'ye kadar fındıklıktaydım. Tabiri caizse it gibi çalılmıştım. "Vay amk" demiştim. Keşke eşit olabilsek diye düşündüm ama eğer fotoğrafa bakan değil de o fotoğraflarda ki gibi yaşamın olsaydı "sikmişim fakiri. Çalışsın bana para kazandırsın ibne. İşi ne" derdim.

Yani dediğim gibi bu bence biraz da insanın yetiştiği standartlar ile, hayat görüşüyle alakalı. Düşününce Eşitlikçi bir ortamda (örn: SSCB) da yaşasam eğer zengin olabileceğim bir ortam bana vaad ediliyor olsaydı oraya gitme arzusu duyardım.
  • canercuxy  (11.09.14 18:06:14)
@i ve been mistreated Valla senin verdiğin örnekten yola çıkarsak bence bu rejimlerde devlet 100, 50 ve 1'i sadece 2'ye çekiyor.

  • mountaincat  (11.09.14 18:06:27 ~ 18:06:45)
50'ye çekiyor demedim, çekmeye çalışacak dedim zaten. 50 değil de 20 olsun, 10 olsun. orta sınıf demeye çalışmıştım.

  • i ve been mistreated  (11.09.14 18:08:03)
neden engellenerek baskı altına alınıyor?

sosyalist devrim yapan adamlar bu işi halkın her kesimine yaymak ve devrimci düşünceyi dünyaya benimsetmek istediler. bütün yolsuzluğu işin dışında tutarak sadece idealist açıdan yaklaşıyorum şu an, mantığı verebilmek için. devletin başındakiler halkın kapitalist yaşam tarzına alışık olduğunu ve insanın değişimi sevmediğini bildikleri için kendi sistemlerini insanlara benimsetmek adına zor kullandılar, gerekirse öldürdüler, katliamlar yaptılar ve halkı korkuttular. devrimi sürdürmek ve dünyaya yaymak için bunun gerekli olduğunu düşünüyor olsalar gerek. bu noktada hedeflenen sanayi ve insani gelişmişlik seviyesine ulaşana kadar sınırları kapatıp kendini kapitalist dünyadan soyutlamak gerektiğini düşünmüş olabilirler.

ha insanları neden öldürdüler, neden rejimler baskıcıydı, neden sınırlar kapandı dersen bence en sonunda iş tepedekilerin güçlerinden olmak istemeyişine ve sistemi bütün boktanlığıyla kendilerine hiçbir zarar gelmeyecek haliyle devam ettirmek isteyişine geliyor. genel politik elit davranışı, yeterli kontrol dengesi olmayan her sistemde var aynı türden siyasetçiler. devleti çiftliğe döndürme kafası.

bu arada doğu almanya maddi insani gelişmişlik açısından doğu bloku ülkeleri arasında açık ara en iyisiydi. onu da ekleyeyim.
  • i ve been mistreated  (11.09.14 18:18:09)
bkz: ortak mülkün tragedyası

  • varoluscusanri  (11.09.14 19:08:03)
bakıyorum sadece sscb örneği verilmiş. sıfırdan kurulmaya çalışılan bir sosyalizm yani. gerekli hiçbir koşul oluşmadan yoktan var edilmeye çalışılan bir sosyalizm. klişemi skin ama gerçek sosyalizm bu değil. rusya hiç kapitalist bir devlet olamadı ki her sosyalist-komünist bilir ki kapitalizm öncülü olmadan sağlıklı bir sosyalist rejim kurulamaz.

edit: bi de hocam sen niye hiç tik vermiyorsun geçen şarkı konusunda da o kadar araştırdık bütün duyuru o kadar uğraştı bi kişiye tik atmadın ayıptır yazıktır günahtır.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (11.09.14 19:22:45 ~ 19:23:27)
Ulan sosyalist olmayan bircok ulkeden de insanlar kacmaya calisiyor vs. hatta sandallarda tirlarin mazot depolarinda olup gidiyorlar, sadece sosyalist ulkelerden kacanlar mi ilginizi cekiyor?

Acikca soyleyin, kizmiycam,
  • kosun lan mevzu var  (11.09.14 19:26:06)
@kosun lan mevzu var
Bu kaçma o bildiğin kaçmalardan değil ama. Sosyalizm gibi rejim değişiklikleri ülkeleri ikiye böler Doğu/Batı Almanya, Kuzey/Güney Kore gibi. Bu gibi bölünmelerde hep sosyalist taraftan, kapitalist tarafa kaçmalar olur. Aynı ülkenin aynı dili kullanan insanlarının hangi rejimi arzuladıklarını ortaya çıkarıyor bu durum. Ben daha kapitalist taraftan, sosyalist tarafa kaçanı görmedim...

@proletarier şimdi farkettim, düzelttim dostum
  • mountaincat  (11.09.14 21:35:42)
Hic gormedim hic duymadim hic bilmiyorum.

Gordugumuz duydugumuz bildigimiz ne kadar gercek gezi parki direnisinden sonra netlesmisti saniyorum?

Kapitalist taraftan sosyalist tarafa gecenler sence ne kadar haber degeri tasir?

Veya guney kore kuzey kore orneginde, guney koreyi sadece samsung ve isikli buyuk sehirlerden ibaret sanmak ne kadar gercekci olur?

Kuzey korenin belki de en buyuk dusmani benimdir orada yasanan komikliklerden dolayi fakat yapilan sey dupeduz HAKSIZLIK,
  • kosun lan mevzu var  (11.09.14 21:50:29)
Kuzey Kore'de yaşananları komiklik olarak nitelendiriyorsan; haksızlık dediğin şeyin ne olduğunu öğrenebilir miyim?

  • mountaincat  (11.09.14 21:57:03)
haksızlık;

bir şeyin sadece kötü taraflarını (kuzey) göstermek (görmek demiyorum dikkat) ve bir şeyin sadece iyi taraflarını (güney) göstermek.
  • kosun lan mevzu var  (11.09.14 22:44:06)