İşi kabul edeyim mi?

Yeni mezunum. 1800 tl vereceğini söylüyor işveren. Şartlar şöyle :

Günde 10 saat mesai, cumartesi ya da pazar haftada 1 gün tatil. En az 1 yıl çalışma koşulu.

Bizim alandan mezun olanlar genelde 1000-2000 arasında değişiyor yeni mezun maaşları. Yani sektöre göre iyi sayılır ücret. Mesai saati fazla biraz sadece. sabah 9 akşam 7. evime de çok yakın değil 45 dk-1 saat arası yol sürüyor.

Şimdi bunların tüm dışında bugün iş görüşmesinde bana namaz kılıyor musun inançlı mısın diye soruldu. Ben de tabi işi alayım diye he dayı dedim hepsine. İnançlıyım, cumadan cumaya da namaz kılarım dedim. Aman tanrım didim. Aslında agnostik bir insanım halbusi ne inancı amk. Alkol kullanıyor musun dedi yoo dedim. Halbusi daha önceki akşam devirip gelmişim, sigara içiyor musun dedi yoo dedim. Gerçi sigara içmiyorum fazla mesai saatinde de kriz tutacak kadar bir tiryakiliğim yok. Yemek üstüne içicisiyim.

Neyse yani şimdi bu işi alırsak cumaya gitmeye başlayacağız mecburen. Cami de malum iş yerinin karşısında. İş veren anladığınız üzere ağır dindar, belki cemaat tarikat bağlantıları da vardır. Benim durum malumunuz salla başı al maaşı. Ne dersiniz nice koç yiğitler? Adam beni beğendi gibi seni almak istiyorum ama düşün bir iki gün didi. Ne edeyim ben?

Cuma namazı 16 rekat.
4-2-4-4-2 şeklinde.
ilk sünnet
farz
son sünnet
zühr-i ahir
vaktin sünneti

Kolay gelsin.
  • heritage  (10.09.14 02:34:38 ~ 02:35:12)
gir calıs amk. iş bulmusum. namazdada kopya cekersin sıkıntı olmaz.

  • all girls dream  (10.09.14 02:35:35)
bu iş olmazsa ne olacak, alternatifin var mı? yoksa kabul et. iş iştir, evde mi oturacaksın? bir yerden başlamak lazım. cumadan da zarar gelmez, idare edersin.

  • juninho77  (10.09.14 02:37:54)
başka bir iş bulana kadar çalış. boş durmaktan iyidir neticede. müslüman olup agnostik taklidi yapmaktan daha kolay, dinden çıkma riskin falan yok. al bi ilmihal oku 2 saat tamamsın.

  • sckxyss  (10.09.14 02:40:13)
daha ne arkadaş, yeni mezun deneyimsiz insansın, 1800 tl'yi öp de başına koy. bugün kariyet.net'e girdim, 5 yıl deneyim yazmışlar, askerlik demişler, ingilizce+1 yabancı dil demişler... adam işçi avukat arıyor, excel bilgisi olsun demiş, excel ile ne yapcaklar çok merak ediyorum. canına mı susadın?

cuma namazı içinde;
imam ve 65+ lar hariç kimse 16 rekat kılmaz. 4 rekat sünnet kılarsın, bunda bir şey yok, yat yat kalk. sonra hutbe olur, hutbe kısmında telefonla oynama, dinlemesi farz. sonra 2 rekat hoca kıldırır, yat yat kalk. sonra herkes kapıya yönelince sende yönel.
  • trajikomix  (10.09.14 02:40:44)
Yat kalk sende ne olacak

  • mrthany  (10.09.14 02:41:43)
Ya bu arada komik gelebilir bu soru sizin için bilmiyorum da; camide vaaz dinlenirken bi oturma şekli var ya hani iki ayağı kıçının altına alıyorsun. Hah işte o oturuşu ben yapamıyorum beceremiyorum bi garip gözüküyor. Bi kez yıllar önce dedemden evin anahtarını almaya gitmiştim camiye de yakalanmıştım çıkamamıştım. yok imkanı yok o oturuşta oturamıyorum. bağdaş kurup otursam ya da ayaklarımı uzatsam sıkıntı olur mu?

Gülmeyin olm, bilmiyoruz raconu işte.
  • yule  (10.09.14 02:50:13)
çalışanının inancına karışma gibi bir hakkı olmadığını bilen, aklı başında bir işveren bulana kadar çalış madem ihtiyacın var.böylelerini tanımak iyi oluyor, aklı başında insanların değerini daha iyi anlıyorsun.

  • sumuklu asilzade  (10.09.14 03:04:19)
haci namazinda niyazinda ama adam bipmeyi seviyor. haftada 1 gun tatil, 1 saatten fazla mesai ne yaa.. Yazik etme gencligine, daha az para da olsa sana daha deger veren bir is yeri bulabilirsin bence. Mutsuz zengin bir hayattansa, mutlu ve fakir bir hayati tercih ederim, yanina da bir bira.

  • heygidim  (10.09.14 04:19:57 ~ 04:20:57)
Sadece düzeltme günde 10 saat değil 9 saat mesai o. Öğle yemeği sayılmaz. Yani zaten işin normali 8-6. Bi tek cumartesi fazlaymış.

  • prodeq  (10.09.14 07:13:55)
bence kabul etme nasıl inanıyorsan öyle yaşa ve görün ... ben uzun saçlı ve "top sakal"lı olarak çalışabileceğim bir yer bulana kadar aradım takiyyecilik de bi yere kadar sen yapamazsın arkadaş biz yapamayız dayanamayız içimizde yok gel yol yakınken vazgeç bu işten bulursun vicdanını rahatsız etmeyecek işler ... takiyye tayyibe gibilere yakışır

  • mert001  (10.09.14 07:20:56)
Münafıksın. Cehennemin dibi senin için ayrılmış. Bir üst katında kafirler olacak. Selam söyle.

  • [silinmiş]  (10.09.14 07:25:00)
kabul etme. bir şekilde ortaya çıkar, anlaşılır, ama asıl önemli olan bu değil.
üç kuruş para için kendinden başka biri gibi davranmak kadar insanı yıpratan bir şey yok. hani derler ya, "taş taşısan daha iyi" diye, öyle.

  • yalnux  (10.09.14 07:30:44)
1 yıl çalışma koşulu var yahu. bir yıl olmadığın gibi davranacaksın yani. yerim öyle maaşı çalışma bence.

  • zenc  (10.09.14 08:23:33)
Kesinlikle çalışma, 1 yıl ney lan. Ayrıca o iş görüşmesindeki soruyu hiç tartışmıyorum bile. Katıksız orospu çocukları işte böyle adamlar.

  • awareim  (10.09.14 08:37:06)
uygun bir dille "önce 2 ay deneyelim, birbirimizi tanıyalım. iki taraf da memnun olursa inşallah(!), 1 yıllık sözleşme imzalarız" de.

baktın çok sorun olmuyor devam edersin. kafadan 1 yıl bağlaması sakat. iş şartlarının dışında başka yerden iş teklifi gelir gidemezsin, üzülürsün.
  • merhum  (10.09.14 08:49:56)
Sıkıntı olur bence, neye inanıyor ya da inanmıyorsan keşke söyleseydin. Daha önce namaz kılmadıysan, namazı önemsemiyorsan camiye gitmek senin için işkence olabilir. Belki doğru söyleseydin adam doğruyu söylediğin için, seni imana getirmek için seni işe alabilirdi.

  • Tutkun  (10.09.14 08:50:37)
Kabul etme bence, 1 yıl nedir ya? Veya @merhum 'un dediği gibi yap.

  • mutlusismankedi2015  (10.09.14 09:34:42)
1 yıl çalışma koşulu olmasa "gir, başka iş bulunca ayrıl" derdim.

öncelikle din baskısı falan o adamların muhabbetleri çok darlar seni.
Haftalık çalışma süresi 40 saattir. 6 gün 9 saatten 54 saat yapar. Köle gibi haftada 14 saat fazla çalışacaksın.

Ayrıca o iş saatleri asla belirtilen saatte bitmez. İllaki iş uzar, mesaiye kal der, hiç olmadı "ne olacak işten önemli ne var yarım saat daha dur" falan der. 8 de çıkar, yürümesi etmesi 9.30 da evde olursun. Yemeğin duşun 10.30 da biter ölü gibi yatarsın. Sosyal hayat falan kalmaz.
  • r_u_h  (10.09.14 09:34:43)
bence işe gir. beğenmezsen 3-5 ay çalışır o sırada iş bakarsın. ayrılırken de "abi kusura bakma baskı beni yıldırdı" dersin ayrılırsın dünyanın sonu değil. ben islami temeli olan kurumlarda öğnciliğimde de mezun olduktan sonra da çalıştım, her yerde anlatılan uyuz müslüman işveren bana hiç denk gelmedi. belki sana da denk gelmez. denemeden bilemezsin, dene sonra pişman olma..

  • mosakale  (10.09.14 09:52:24)
önce gerçekçi öneri; işe girme. kısa süre idare edilebilecek şeyler ancak uzun dönemde büyük sıkıntı yaşarsın.

fantastik bir öneri; işe gir. cumaya falan gitme. mobbing davası aç.

asıl fantastik olan; bizim bunları konuşuyor olmamız.
  • jaaaccckkk  (10.09.14 09:55:06)
arkadaş ne hale geldi ülke ya :)
adam resmen iş görüşmesinde dini görüşü şart olarak koşuyor, işçisini resmen dini görüşü nedeniyle işten çıkaracak seviyede. bak modern avrupa ülkelerinden bahsetmiyorum, ortalama medeniyete sahip bir ülkede sırf bu yüzden o iş yeri altından kalkamayacağı cezalar alır amk.

  • tchuck  (10.09.14 10:00:09)
@merhum haklı, 1 ay deneme süresi sonunda sözleşme imzalayalım de.

ayrıca bir kişi de dememiş arkadaş git belki hoşuna gidecek ve düzgün bir müslüman olacaksın, belki hidayete ereceksin.

amk hoşunuza gitmeyen bazı adamlar dini kullanıyor diye dinden bu kadar da nefret etmeyin lan. bu ülkede hala on milyonlarca güzel müslüman var.

tamam sakinim, yanlız bir yıllık süre uzun. sen bir deneme süresi yap.

ha belkide adam cumaya mumaya gitmiyo lan, sen cumaya gidiyorsan o bir saatlik iş kaybını düşündü belki :)
  • cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam  (10.09.14 10:01:11)
Abi sen işe gir, ortamı gör, baktın olacak gibi değil, bir ihtar çek fazla mesai alacaklarım odenmedigi için is akdimi hakli nedenle derhal feshediyorum de, 1 yıllık zorunluluk falan önemli diil. Baba gibi haklı nedenin var, hiç bir sey yapamaz.

  • fani madida  (10.09.14 10:06:20)
hayırlısı be gülüm. bir yıl olayı sıkıntıymış. ama iş rahatsa mesai çok koymaz. acemi birisi için iyi para 1800. bir düşün derim.

  • sndnzr  (10.09.14 10:24:08)
Bence gir, 1 saat yol var diyosun, sabah kacta isten cikicaksin, aksam kacta eve giriceksin, haftasonu 1 gun calismak da cabasi, ayrica istemedigin seyleri yapmak zorunda ve olmadigin bir kisi gibi olmak da cabasi, ama bir denemeyi teklif edebilirsin, belki hosuna gider, bilemiyorum tabi

  • balpolen  (10.09.14 10:25:17)
Yukaridaki ilk cumleyi "bence girme" olarak okuyun lutfen, telden giriyorum, degistiremedim

  • balpolen  (10.09.14 10:26:30)
bence @merhum ve @cokilgincvesesgetirecekbirnickarayanadam çok haklı.
1 yıl diye şart koşmak çok sağlıklı değil. iş kanununda böyle bir deneme süresi muhabbeti olması lazımdı ama neydi? bilemedim.

bir de acaba dini hususlarda bu tarz yönlendirmeler mobbing midir nedir onun kapsamına girer mi? yani demek istediğim şimdi işe gir. başka bir işe girince mobingten tazminat davası aç ve tazminat kazanarak işten ayrıl. böyle pezevenklere müstehak! sanane lan benim camimden, namazımdan!!!
  • cliquot  (10.09.14 10:27:29)
Madem bu kadar eleştirildi bu iş veren (haklı olarak), öyleyse size şaşırtıcı bir ayrıntı daha vereyim; adam psikiyatrist.

  • yule  (10.09.14 17:51:28)
Cumartesi çalışma varsa kaç. Hayattan soğursun. Başka bir işe bak. 1500 olsun ama cumartesi olmasın dersin. Sonra bana da dua edersin. Artık agnostikler nasıl dua ederse.

  • ironiden anlamayan dunyasiz  (10.09.14 17:57:59)
işveren iş sözleşmene 1 yıl çalışmak zorunda diye bür hüküm ekleyemez. Sen ihbar süren içerisinde istediğin zaman ayrılabilirsin.

  • wendyangelamoiradarling  (10.09.14 18:19:44)
@yule o zaman sana korkunçlu bir hikaye anlatayım!
bir ahbap var bizim buralardan. oğlu eşcinsel. çocuk bunun farkına ergenliğe adım atmadan daha varıyor. liseye başladığı zaman ergenliğin de verdiği gaz ile normal bir insan gibi ilişki kurmaya, cinsel açlığını gidermeye çalışıyor. diğer yandan burası Türkiye ve bu tarz ilişkiyi göz önünde yaşaması mümkün değil. ailesinin dikkatini çeken bu durum ailede endişeye yol açıyor ve psikoloğa başvuruyorlar. herif senin psikiyatrist gibi. namazında niyazında. hayır buna laf etmiyorum, sorunum o değil. sen ki pezevenk herif, bir yemin daha ediyorsun, sen hiç mi eğitim almadın bu tarz durumlar için! psikolog pezevenk, bu durumu -söylediklerine göre- dini sebeplerle reddediyor, cinsel yönelimin olmadığını, bunu başka psikolojik sebeplere bağladığını söylüyor. çocuğa türlü türlü ilaçlar yazıyor. hormon tedavileri uyguluyor. ailesinin endişesi korkuya dönüşüyor. çocuğun aklı ilaç yan etkileriyle ve aile baskısıyla karmakarışık oluyor.
o oçu yüzünden çocuğun evi terkettiğini ve artık para karşılığı ilişkiye girmeye başladığını duyduk.
ben dinozor kafalı biriyim. sabit fikirliyim. özellikle bu konularda.
ben çalışırken çok zorlanırdım. felaket tellalı gibi konuştuğuma bakma.
senin mizacın öyle iyidir ki, kaç kişinin hayatını kurtarırsın!
  • cliquot  (11.09.14 09:04:47)