Örnekler hangi essay türü?

Topic 1:
Many students choose to attend schools or universities outside their home countries. Why do some students study abroad? Use specific reasons and details to explain your answer.
Topic 2:
Some famous athletes and entertainers earn millions of dollars every year. Do you think these people deserve such high salaries? Use specific reasons and examples to support your opinion.

Şu ikisi muafiyet sınavı için örnek sorulardan alıntı. Essay cahili olduğumdan pek anlamadım fakat sanırsam argumentative essay isteniyor bizden. Eğer öyleyse neye dikkat etmeliyim? Opinion ise neye dikkat etmeliyim?

google'a argumentative ve opinion essay yazıp çıkan sonuçları okuyup karşılaştırsana. biri burada argumentative dese son tahlilde yine gidip nasıl yazıldığını öğrenmen gerekecek.

edit: oldu canım
  • i ve been mistreated  (07.09.14 22:17:42 ~ 23:36:59)
google'a argumentative ve opinion essay yazıp çıkan sonuçları okuyup özetlesene. biri burada argumentative dese son tahlilde yine gidip nasıl yazıldığını öğrenecek kişinin vakti saatlerle sınırlı olabilir.

  • cassol  (07.09.14 22:33:16)
1.si cause essay
2.si opinion essay

1.sine cause dememin sebebi ortada bir şey var neden öyle olduğunu soruyor, cause, sebep arıyor yani.

yamuluyorsam düzeltin
  • oddyseus  (07.09.14 22:34:31 ~ 22:37:59)
-ilki, neden-sonuç ilişkisi üzerine yazılması gereken bir essay. buna "cause and effect essay" deniyor. genel olarak bu olayın kaynağını 3 temel nedene oturtmak gerekiyor ve her paragrafta bir nedenle birlikte yardımcı cümlelerle ve örneklerle açıklaman gerekiyor.

-ikincisi, tamamen senin bakış açına bırakılmış bir sorudur. buna da "argumentative essay" deniyor. bunda fikrinin doğruluğu-yanlışlığı önemli değil. önemli olan, senin bu konuda ne düşündüğün ve bunu ne gerekçelerle doğru/yanlış bulduğun. yine "bence atletler veya şarkıcılar hak ettiklerinden fazla kazanıyorlar. böyle düşünüyorum çünkü ilk olarak..." gibi.

dediğim gibi fikrinin yanlışlığı gözetilmiyor essay'lerde. savunuyorsan veya reddediyorsan, bunu neye göre reddettiğin/savunduğun önemli. ve kendinle çelişip çelişmediğin, bunu sağlıklı bir şekilde aktarıp aktaramadığın önemli.

----

genel olarak kalıpları öğrenmek gerekiyor. mesela "ilk olarak, ikincisi, son olarak, ama yine de, oysa..." gibi okuyanı monoton bir havadan kurtaracak sözcükler kullan.
  • m e b  (07.09.14 23:19:52)