Anam! Asker kaçağı mıyım?

Merhaba, sorum biraz karışık gibi ama en net şekilde aktarmaya çalışacağım,

2012 yılında lisanstan mezun oldum ve askerliğimi 2 yıl tecil ettirdim. Tecil belgemde:

Erteleme bitim süresi: Ağustos 2014
Celp dönemi: Aralık 2014

yazıyor. Ben de son dakikalarda bir yüksek lisans programına kayıt hakkı kazandım. 4 Eylül'de kayıt olacağım (Olmak istiyorum).

Sonra kafama dank etti, "E benim erteleme sürem bitti" dedim. Askerlik şubesini aradım, Celp dönemini sordu. Aralık dedim, "Sorun olmaz, ama celp dönemleri değişti ona bir bak" dedi.

Bakayım da ne göreyim! Benim Aralık 2014 olan celbim Ağustos 2014 olarak değişmiş.

Yarın askeri şubeye gidip yüksek lisans için Askerlik son durum belgesi almam gerekiyor. Ama bu celp değişikliğini görünce işin rengi değişti.

Soru 1: Yüksek Lisans için kayıt yaptırabilecek miyim? (Başvurular Ağustos'ta idi)
Soru 2: Celp tarihi değişikliği yaptırabilir miyim? (Ağustos'tan Kasım'a)

Evet celp dönemleri değişti eğer ağustos celbine tabisen bakaya kaldın bir sonraki döneme kalirsin kasım veya şubat. cezası falan da var ama en önemlisi sana kasıma kadar askerlikle ilişkisi yoktur ibareli belge vermeleri gerek bu belge ile yl kayıt yaptırıyorsun sonra 3 yıl daha kafan rahat.

(Tam emin değilim ama böyle olması gerek sonucu buraya yaz ki böyle duruma düşen ark. yard. olur)
  • mrthany  (02.09.14 21:03:15)
Çok teşekkür ederim. Ya cezanın 10 katını ödeyeyim yeter ki Kasım'a ertelesinler, dediğin gibi Kasım olursa okula rahatça kayıt yaptırır tecil hakkı kazanırım. Yarın şubeye gittikten sonra yazacağım.

  • kemirik  (02.09.14 21:26:36)
zaten tecilin ağustos da bitiyor iken nasıl ağustos da celp dönemin olacak ki? şubeyi telefonla ara bilgi veriyorlar.

  • pofudukayi  (02.09.14 21:52:49)