zamanın zihninizdeki görsel karşılığı

bu hep merak ettiğim tuhaf bir konudur. zamanı görsel olarak nasıl hayal ediyorsunuz zihninizde? mesela birisi atıyorum 3 ekim 1921 gibi bir tarih verdiğinde bu kafanızda nasıl beliriyor? takvim gibi mi?

kendimden örnek vereyim, aylar eğik düzlemde duran bir elips gibi. haftanın günleri de yatay duran daha küçük bir elips. yüzyıllar listeler halinde ama birbirinin önüne doğru sıralanıyor, domino taşları gibi. günlere doğru zoom in - zoom out yapıyorum falan.

şöyle bir site buldum, çeşitli yaşlardan insanlar zamanı nasıl gözünde canlandırdıklarını çizerek göstermişler:
www.visualizingtime.net

siz nasıl gözünüzde canlandırıyorsunuz? peki bu görsellerin özel bir sebebi veya anlamı var mı? nasıl şekilleniyor?

cok ilginc soruymus.

benim icin bi yil bir cember. hani kucukken ilk okulda mevsimleri yapardik ya bilmem bilir misin, kis yukarda yaz asagida olurdu buyuk bir cember. yilbasi da yani saat 11-12 arasi yonune falan denk geliyor. oyle iste benim gozumde. 3 ekim yani saat 8-9 arasinda. 1921 yili canlanmiyor ama gozumde, bi tek yil icindeki ay gunun yeri oyle cemberde canlaniyor.
  • gerard  (31.08.14 21:31:22)
gerard, bende de neredeyse aynı şekilde. sorduğum insanlardan bambaşka cevaplar almıştım, aynen benim gibi hayal eden biri olması ilginç geldi :)

  • lily briscoe  (31.08.14 22:53:03)
Ne tatlı soruymuş bu böyle!

Tarih olmadan sadece "zaman" deyince uzayda anlamsızca sürüklenen bir kum saati geliyor. Kum saati bir yukarı bir aşağı dönüyor ama bomboş uzayın içinde ve hiçbir anlamı yok.

Tarihler ise bir yıldızın çevresinde dönen üç gezegen gibi. Yıldıza en yakını ayları veriyor. Çünkü 12 tane var, en azı o. Ama biraz yavaş hareket eden cinsten. İkinci sıradaki günler 31 taneler, çünkü en fazla o kadar var. Hem çabuk geçtiğinden hem de aydan daha hızlı bitmesi gerektiğinden fildir fildir dönüyor o gezegen. Bunlardan dışarıda ve hafifte uzaklarda bir yerde 100 yılda bir kendini tamamlayan bir yıl var. Hafif yavaşça, çünkü yavaş geçmeli ama o kadar da kendini yavaşlatmasına gerek yok, çapı kocaman zaten.

Dolayısıyla 3.10.21 benim için üç gezegenin koordinatı. Şöyle bir şey yani.
i.ytimg.com

12.12.12 gibi tarihlerde de gezegenler hizaya giriyor.

Tabii 1921 mi, 2021 mi konusunda Y2K sorunu yaşıyorum.
  • aychovsky  (01.09.14 04:36:18 ~ 05:33:37)
spiral. düz çizgiymiş gibi ilerleyen ama aslında hep aynı yere dönülen spiral halkaları.

  • devilred  (01.09.14 05:11:40)
bir tarih verildiginde benim kafamda anca populer kulturden, cesitli efemeralardan ya da anilar yoluyla etrafimdan edindigim o doneme ait verilerin imgeye donusmus hali beliriyor. kafamdaki cekmecelerden cikardigim, ruyalarimin flulugunda -ve yine tarih dun de olsa, asirlar once de olsa ruyalarim gibi siyah-beyaz- bir fotograf ya da hareketli bir goruntu gibi. zaman kavrami dersek de kendimi zorlarsam uzay, bosluk, sonsuzluk filan. zaten duz bir adamim. sinemaci olsam neorealist ozentisi, kliselerle dolu toplumcu gercekci filmler ceken basarisiz bir yonetmen olurdum muhtemelen. boyle "su muzigi dinleyince mavi renk goruyorum" diyenleri, sinestezik insanlari, avangart tipleri filan kiskanirim. fazla zekilermis gibi gelir.

  • John Finn  (01.09.14 07:21:35 ~ 07:22:09)