bankaya yatırmak yerine neden ev-arsa?

şimdi atıyorum 1 milyonunuz var. 1 milyona alacağınız bir evin kirası maksimum 5 bin tl olur.

e bu parayı vadeye versek bedavadan aylık 6bin tl kadar bir kazanç sağlıyoruz. paramız da cebimizde kalıyor. niye ev alıp kiraya vereyim ki ben o parayla?

apartman dairesiyse ben 1 milyonu oraya baglamam acikcasi. ama arsa falansa baglanir. daire deger kaybedebilir ama arsa pek kaybetmez.

bankaya yatiracaksam da arkasi saglam olanlari secerdim, yapikredi(koc) veya akbank(sabanci) gibi.

edit: arsa aylik getiri saglamaz ama uzun vadede is yapar.
  • she was my baby  (30.08.14 01:01:37 ~ 01:02:52)
faiz haram da ondan.

  • all girls dream  (30.08.14 01:01:46)
Çünkü 1 milyona aldığınız evin fiyatı bir sene sonra ortalama 1.1 milyon olur (İstanbul'da). Yani ayda bin tl kayıp senede 12 bin tl kayıp eder ama o bir senede evin değeri 100 bin artar.

  • long live rock n roll  (30.08.14 01:02:27)
Defalarca soruldu. Bankadaki para yerinde sayar. 6 bin lira enflasyon değeri kadardır

2 yılda 150 bin lira faiz getirin olur ama o ver belki 1.3 hatta 1.5 trilyon olur. Kira getirisi de cabası
  • efruz  (30.08.14 01:03:35)
Bu soruya ilk verilen cevap evin değerinin de artıyor olduğu. Çok tartışılıyor, genelde ev alma düşüncesi daha baskın.

  • puc  (30.08.14 01:03:49)
enflasyondan dolayi. bankaya yatirdigin ana para enflasyonla kus kadar olacak. ama ev zamanla degerlenecek. 10 yil sonra banka faizi bu gunun 6 biniyken, evin kirasi o gunun 5 bini olacak.

  • perkele  (30.08.14 01:06:21)
@long live rock n roll dogru soylemis. mevduat faizi size para kazandirmaz. paranizi enflasyona karsi korur. aldiginiz bir evin kirasi mevduat faizine yakin olabilir ama evin bir de kendi degeri var. ha ev almak yerine saglam kar payi dagitan hisse senedi almak bana gore daha mantikli ama.

  • sterimar  (30.08.14 01:06:39)
banka batarsa paran da batar

  • zencipanda  (30.08.14 01:09:19)
Enflasyon. 1 yıl sonra elinde ki parayla aynı evi alabilecekmisin? Ayrıca 1 trilyonluk evin kirasida 5 bin olmaz daha fazla olur

  • dreadplayer  (30.08.14 09:12:33)
Bu durumda daha mantıklı bir sabit getiri formülü de, bono/tahvil piyasası oluyor.

  • arnold schwarzeneger  (30.08.14 14:42:12)