Cnc ye fotoğraf gönderme

Merhaba,

Elimizde bir fotoğraf var. Bundan yola çıkarak bu fotoğrafı rölyef biçiminde cnc den çıkartmak istiyoruz. Bunun için depth map çıkarıp 3d modellemenin bir yolu var mıdır? Yada bunu yapmanın en kolay yolu nedir? CNC ye rhino dan göndermek gerekiyor. Dolayısıyla bir şekilde bunun 3d dosyası gerekli. Photoshop da hazırlanan displacement map tarzı bir şeyden 3d olarak kolayca modellemenin bir yolu var mıdır? Böyle birşeyler buldum fakat tam olarak nasıl yapıldığını çözemedim. öncesinde Muscle node objesi olmalı sanırım

download.autodesk.com

ben de soyle bir sey buldum:
www.123dapp.com

fotograftaki sey ne kadar karisik ki, modelleyip stl yaratmanin bir yolu yok mu? fotodan gelen de tam duzgun olmayacak buyuk ihtimalle.
  • raist  (29.08.14 16:32:27)
Pratik yolu nedir bilmem ama 3ds max'da texture olayi var, resimden kabartma yapmak icin. Basit birsey.

  • delifaruk  (29.08.14 16:36:13)
Dostum cnc'ye aktaracağım demişsin ama ne yapacaksın? bu resim tezgahta işlenecek mi. evet ise "cam" dediğimiz olay var formatı makineye aktarman lazım. yukarıda yazılan proglar çözmez bu olayı.

-solidcam
-catia
-unigraphics
  • my name is faith  (29.08.14 16:49:21)
İstediğiniz şeyi ArtCam isimli program yapıp G-code'larını oluşturuyor.

  • johan sebastian  (29.08.14 17:13:12)
@my name is faith
3d dosyasi gerekli demis resmin. Cnc'de cikaracagim dedigine gore kullanacagi programi biliyordur ya da yaptiracagi kisi biliyordur. Sordugu sey, resmi 3d modellemenin bir yolu.

  • delifaruk  (29.08.14 17:29:46)
Max için texture da 3d objeyi elde edebiliyor muyuz? mevcut objeye bump vermekten bahsetmiyoruz değil mi? Benim istediğim şey tam olarak şu: resmin siyah beyaz dengesine göre 3d kabartma yapmamı sağlayacak, görseli direk Maya, Max yada rhino da kolayca 3d hale getirebileceğim bir yöntem. Sıfırdan modelleyerek başladım fakat o şekilde birebir yapmak çok güç hem de rölyefteki pürüzlü tarzı yakalamak zor

@my name is faith
Tezgahta işlenecek. Ama Rhino dan işlenecek olan dosyayı o programa atmanın yolu var.

@raist
o programı indirmiştim.her açıdan çekilmiş fotoğrafını istiyor objenin.

@johan sebastian
Artcam denemedim. Bir de onu deneyeyim teşekkürler

Bulduğum yöntemler arasında henüz denemediğim bir program var. nDo2 diye bir programda displacement map oluşturup Mudbox ta 3d yapmaktan bahsediliyor. Ama bahsi geçen iki programı da daha önce kullanmadığım için en son çare olarak ona başvurabilirim ancak.
  • squawdeo  (29.08.14 20:06:24 ~ 20:14:19)
Evet tam olarak bahsettigin sey 3ds max'de var. Nasil yapildigini simdi hatirlamiyorum bayagi oldu ugrasmayali ama cok basit birseydi.

  • delifaruk  (29.08.14 21:46:02)