fitness'ta 1 ay bitti

neredeyse 1 ay bitti. şöyle aynaya baktığımda gerçekten değişimi görüyorum, ya da görmek istiyorum bilmiyorum. başladığımdan beri yedim yemeğe, uykuya vs daha dikkat etmeye başladım. bunun yanı sıra antremanlardan sonra ilk haftada olan ağrı sızı hiç kalmamaya başladı.
sorumlarım şu;
1-Vücut hemen bu şekilde tepki verir mi 1 ayda?
2-Tavsiyeleriniz var mı? ağırlıklarla/setlerle alakalı vs?
3-Set aralarında ne kadar beklemeliyim? Ayrıca su tüketimi sürekli olmalı mı?
4-Spora yemek yedikten 1 saat sonra gidiyorum. bunda sıkıntı var mı? Öncesinde sert kahve iç dediler sizce de uygun mu?
5-Spordan sonra muz yiyip, süt içiyorum. başka öneriniz var mı? Protein tozunu şu an için düşünmüyorum ama soguk da değilim..
sorular bunlar şu an için. teşekkür ederim..

1. İlk anda alacağın tepki daha belirgindir tabi.
2. Ağır çalış. Amacın kuvvetlenmek olsun.
3. Ağır barbell hareketlerinde ısınma setleri hariç 2-3 dakikaya çıkabilir. İzolasyon hareketlerinde 30-45 saniye iyidir.
4. Ben aç karna gidiyorum. En iyi performans böyle oluyor. Ama bünyeden bünyeye değişebilir. 1 saat ise çok kısa. Minimum 2 saat boşluk olsun.
5. Süt içme. Suyunu iç ve eve gidince yemeğini ye. Protein tozu gereksiz.
  • arnold schwarzeneger  (22.08.14 08:47:07)
@arnold schwarzeneger
öncelikle teşekkürler. o zaman uygun spor saati aksam yemeği yemeden, iş çıkışı direkt gitmek. spordan sonra da yemeğe saldırmalı olacak şekilde. doğru mudur?
süt'te yağ olduğu için mi gereksiz gördünüz acaba?
  • usul usul  (22.08.14 08:52:32)
Aynen, çok doğru.

İnek sütü insanların sindirimine pek uygun değil. Pastorize sütten zaten çok bir şey beklememek lazım. Yağ senin için faydalı. Karbonhidrat tüketimini sınırlandırmak gerekli asıl.
  • arnold schwarzeneger  (22.08.14 09:04:14)
arnold hocam, işten sonra yemek yemeden spora gidip daha sonra eve gidince -ki saat 21 22 oluyor- balık falan yenebilir mi yoksa aç aç yatmak mı lazım?

  • gaza gelen  (22.08.14 09:17:23)
gaza gelen, gece rahat uyumak için karbonhidrat ve yağı düşük, proteini yüksek bir gıda ve bir miktar lif içeriği en güzeli. Tabi bu 1-2 saat içinde uyuyacaksan geçerli. Saat 2'de yatıyorsan rahat rahat yemeğini ye.

  • arnold schwarzeneger  (22.08.14 09:19:18)
ben de içimi rahatlatmak için uyumadan önce süt içiyordum:) keseceğiz bunu anlaşıldı:)

  • usul usul  (22.08.14 09:30:14 ~ 09:30:27)
bu konu hakkında herkes proftur,ilk önce herkese güvenmemen gerektiğini öğrenmelisin bence.kimsenin dediği yüzde yüz doğru değildir.buna benim dediklerim de diyerek paradoksa sokuyorum seni ^^ .sakın antremana aç gitme bir kere bunu yapan adam bu işten bir şey anlamıyordur.isteyen kızabilir.aç gidersen şekerin düşer bayılma noktasına gelirsin.başıma gelmiştir bu yüzden gönül rahatlı ile söylüyorum.glikojen depoların için antremandan 1.5 2 saat önce kompleks karbonhidrat yemen gerekiyor.spordan sonra protein alımı için de süt yerine kana daha çabuk karışan proteinleri tercih edebilirsin.protein tozu istemiyorsan lor peyniri gibi mesela,o da peynir altı suyundan (whey) den üretiliyor.inek sütü insan doğası için dedikleri gibi çok ideal bir ürün değil.ama bu durum bence fazlasıyla abartılıyor.burdaki (bence) önemli tabi.sana kalmış.ben günde 1 litre tüketiyorum .yatmadan önce alacağın süt casein ihtiyacını karşılar ve kana yavaşça karıştığı için uyku sırasında da vücut protein sentezini gerçekleştirmeye devam eder.günlük protein ihtiyacını eğer karşılamıyorsan maalesef vücut geliştirmen mümkün değil.bu yüzden bu işin büyük bir kısmı beslenme.

  • darksdantes  (22.08.14 12:16:51 ~ 12:17:53)
Antrenmandan 1-2 saat önce karb almazsan glikojen depolarının boşalacağını, gece kazein tüketmezse uyurken vücudun proteinsiz kalacağını sanan arkadaşları dinleme en başta.

  • arnold schwarzeneger  (22.08.14 12:20:38)
aynen dinleme sakın kardeş.he he diyip geç.dediğim gibi sinirleniyor hemen yapacak bir şey yok.bu sinirlenme olayını gözlemlerine dayanarak söylüyorum ki sanırım steroidler ile bir ilgisi var.fazla testesteron insanı böyle yapıyor sanırım..aç karnına antremana giden adam işi biliyordur.bir de salonda her boktan anlayan tipler vardır sakın ağız dalaşına girme buna ben de dahilim.hayatında bir bok beceremeyip iki ağırlık kaldırıp insanları aşağılamayı kendilerine hak görürler.herkesin dediği doğru değildir dediğinde liseli kızlar gibi tribe girer bunlar.bil istedim :) bunlar isterler ki her platformlarında kendilerine "hoca" denilsin fikirlerine saygı duyulsun.milyarlar verdiğin salonlar bile hoca (!) lara sahiptir.mesela salonun hocasına hocam diye hitap etmezsen sana selam vermeyi bile kesebilir.tabi bu durumlara bir noktadan sonra gülüp geçmeye başlıyorsn :) o yüzden siktir et kardeş.benim dediklerimi de başkalarının dediklerini de.en iyi olanı kendin yaparak bulacaksın zaten.süt içmeene caseine de çok gerek yok.vejetaryen olduğum için protein kaynağım az olduğundan tercih ediyorum.kilo da vermek istiyorsan yatmadan önce içmesen de olur.ha unutmadan salona 1 ay önce başlamış biri için ketonejik diyet harbi çok önemlidir.epilepsi falansan harbi önemli.geçmiş olsun.glisemik indeksi düşük yiyecekler yemeni tavsiye ederim.

  • darksdantes  (22.08.14 12:31:46 ~ 12:46:24)
arnold schwarzeneger'ın verdiği tavsiyeye istinaden "Bunu diyen kişi bu işten anlamıyordur sakın yapma" diyen birini dinleme, hele enerjinin sadece şekerden geldiğini zanneden birini hiç dinleme, mümkünse "Yav he he" de geç. Adam glikojen deposu falan diyor, karbonhidrat al diyor enerji depolarını doldurmak için. Belli ki ketojenik diyetten yağlardan ketonlardan bihaber. Cahillik böyle bir şey işte.

  • angelus  (22.08.14 12:34:35)
1-Vücut hemen bu şekilde tepki verir mi 1 ayda?
EVET
2-Tavsiyeleriniz var mı? ağırlıklarla/setlerle alakalı vs?

Kısa ama yuklı bır program uygulayın. Azamı agırlıgın yuzde seksenı ıle baslayın. Arkadsınız olsun spotter olarak.
Eldıven kullanmayın. Serbest agırlıklarla calısın.
COMPOUND haraketler yapın: Yani: Squat, Deadlift, Bench Press Vs. gibi.
Bu konuda bol bol okuyun. ama ıngılızce okyun.

3-Set aralarında ne kadar beklemeliyim? Ayrıca su tüketimi sürekli olmalı mı?
Yasınıza gore ıkı dakıkaya kadar. EVET.

4-Spora yemek yedikten 1 saat sonra gidiyorum. bunda sıkıntı var mı? Öncesinde sert kahve iç dediler sizce de uygun mu?

Eger gencsenız ve kalp sorunlarınız yoksa bence bır mahsuru yok. Ne kadar oksıjen o kadar ıyı. Ancak yasınız ne? Yemeği biraz daha önce yeseniz daha iyi olur.

5-Spordan sonra muz yiyip, süt içiyorum. başka öneriniz var mı? Protein tozunu şu an için düşünmüyorum ama soguk da değilim..

MUTLAKA Protein tozı almak zorundasınız. Spordan sonra yediğiniz muzun belki kramplara karşı önlemi olur, onun dışında bir yararı yok, hatta anlamsız. Süt ise iyi, ama yetmez.

Temiz ve katkısız olan bir markayı tercih edin, ON 100 Percent Whey vardır. Çalışmaların hemen akabinde 75 Grama kadar protein yüklemesi yapın. Am bu demek değil ki yemek ihmal edilecek. Bol yumurta beyazı ve Tavuk göğsü şeklinde yemeklere yönelin. Diyetinşzşn sırrı şu olacak: BOL YAĞ, BOL PROTEİN, MİNİMAL CARB.

Kaynaklar:

Yüceler yücesi Özer Baysaling Hocamızın yazdığı her bir şey
Bodybuıldıng.com ve Bodyspace
  • ottoschmit  (22.08.14 12:43:09)
bir şeyler bilenler, bilmeyenler için "harmanlamak" adına güzel oluyor. her yazılan cevap; yeni başlayanlar için güzel bilgiler sunmakta. dengeli beslenmek basarılabilir ama bu spor için dengeliden ötesi; tekniklerden geçtiğini de görmüş oluyoruz.
umarım herkes faydalanır. ve herkes bildiğini yapmaktan öte; sağlıklı ve bilinçli bir şekilde yapar.

  • usul usul  (22.08.14 12:43:48)
yaşım 28 bu arada..

  • usul usul  (22.08.14 12:45:44)