Güneş Enerjisi - Rüzgar Tribünleri

Güneş enerjisi ve küçük boyutlu rüzgar tribünü ile kişisel enerji ihtiyacının ne kadarı karşılanabilir? Bu tarz sistemleri kurmanın maliyeti nedir? Bilen, araştırmış olup bilgi paylaşmak isteyen var mı?

güneş enerjisi için düz mantık hesap:

ürünün ömrü 25 yıl. 20 yılda parasını çıkarıyor.

rüzgar enerjisi için düz mantık:
kurulumu maliyetli, bakımı falan var ama fena değil. fakat açık alana ve uygun rüzgarlara sahip olman gerek.

önerim güneş paneli taktırın sıcak suya para vermeyin.
  • siradisi00  (17.08.14 19:32:13)
ben zamanında çok baktım ama evde kaç kişi yaşadığınızla, hangi aletleri kullandığınıza kadar bir sürü algoritması var. coğrafi konum da çok önemli.

inverter sistemi ile kullanılan ve güneş-rüzgar hibriti olan sistemler var. 2kw bir sistem kurmak çok maliyetli değil. fakat saç kurutma makinası, elektrikli fırın gibi aletleri unutmanız lazım.

a++ buzdolabı, led ampuller ve laptopları rahatlıkla çalıştırabilir 2kw. ama dediğim gibi kaç kişi yaşıyorsunuz, mekan neresi bunlar çok önemli
  • thracian  (17.08.14 19:40:33)
bozcaada hakkinda bi arastirma yaparken ruzgar tribunlerinin yillik bakim maliyetinin sadece 100 kg kadar gres yagi oldugunu okumusum bi yerde.

benim bildigim kadariyla bu tip alternatif enerji uretimi cin devlet destegi ya da vergi indirimi vs gibi bisey var. hatta eger ihtiyac fazlasi uretim yaparsaniz satabiliyorsunuz alt yapiyi kurup. yalniz ilk kurulum ucretleri cok yuksek. bi kere kurduktan sonra bakim masrafi cok az.

evdeki elektrikli malzelemerin de ona gore alinmasi lazim tabi. A plus plus olmasi lazim.

yalniz her ikisi icin de konum cok onemli.
  • nicki martin  (17.08.14 20:07:41)
bir bildiğim de, türkiye'de ege'nin çok güneş alıyor olması. yani ege'de (batıda diyelim) müstakil bir eviniz varsa, çatısını solar panellerle kaplayıp elektrik enerjisinin bir kısmını buradan karşılayabilirsiniz. ama söylenildiği gibi evde elektrik tüketen her şey en az a+ olmalı, tasarruf bir yaşam şekli haline gelmeli, ısı yayan ampullerden kurtulup (tasarruflu denen florasan lambalar da dahil olmak üzere) led aydınlanmaya geçmeli. kendi evim olsa ben bu yatırıma girerdim şahsen.

  • yirmisantim  (17.08.14 20:17:57)
hem rüzgar hem de güneşten en iyi yararlanan tek bölge var türkiye'de. o da çanakkale'nin güneybatısı'dır. kaz dağlarının güney ve batı tarafları; küçük kuyu şeridi bu açıdan mükemmeldir. (rüzgar için biraz rakımı yükseltmek gerekiyor tabiiki; deniz kenarında pek olmuyor)

  • thracian  (17.08.14 20:20:02)
yer bodrum.
evde 2 kişi yaşayacak.
fikri olan fiyat belirtirse sevinirim.
  • perkele  (17.08.14 21:19:39)
surdan arayip fiyat sorabilirsiniz:
www.freebreeze.eu

www.marsenerji.com

yalniz ruzgar tribunu icin bir de gurultu sorunu var. evden biraz uzaga yapmak lazim.
  • nicki martin  (17.08.14 21:28:45)