demir tozunu itebilmek

demir tozunu mıknatısla toplanabildiğini biliyorum ama itip uzaklaştırabilir miyiz elektromıknatısla?

dün de sormuştum da pek tepki gelmemişti

demir tozunun mıknatıs gibi kutupları olmadığı için sadece çekebilirsin diye biliyorum ben

  • argent dawn  (01.07.09 13:36:21)
Ben dün de dediğimi tekrar yazayım o halde.

Etki ile mıknatıslanma diye bir olay var, bu sayede itebilirsin diye düşünüyorum.
  • ttg  (01.07.09 14:02:33)
simdi bu işi yapman imkansız. tozlar manyetik alanda yine kutuplanacaktır ve fakat daha guzlu bi mıknatısla itmeye kalktıgınde yonunu ona gore degistirip guclu olana cekilecektir.

  • bryan fury  (01.07.09 14:07:57)
hmm mümkün değil yani?
sürükleyip götürmek değil de elektromıknatıs çalışınca anlık uzaklaşmasını sağlamak istiyorum.

  • 102030  (01.07.09 14:12:50)
imkansiz diye bir sey yok ama imkansiza yakin sartlar olabilir. soyle ki:

- tozlarin asimetrik yapidadir, ornegin cubuklar seklinde.
- tozlarin kuvvetli bir manyetik alanda miknatislanmasi (polarizasyonu) saglanir (kuvvetli manyetik alan=tozlarin koerzivitesinden daha buyuk)
- tozlar duzgun manyetik alan icinde kuzey-guney kutuplari boyunca bir yone dogru dizilmis vaziyetteler.
- tozlarin icinde bulundugu ortamin viskozitesi senin itmek icin kullandigin manyetik alan tarafindan yaratilacak donme kuvvetine karsi koyabilecek kadar surtunme yaratacak ama cubuk seklindeki tozlarinin sivri uclari boyunca ilerlemesini de engellemeyecek.

bu durumda tozlarini itebilirsin.
  • feeling the blanks  (01.07.09 15:28:02)
mıknatıslanma değil de elektriklenme gibi bir yöntem kullanabilirsin

  • ency  (01.07.09 15:30:04 ~ 15:30:27)
nanoteknolojiye sahip değilsen çok zor.

  • atrin  (01.07.09 16:00:52)
elektriklenme ile nasıl yapabilirim. internette sorumla ilgili bilgi bulamadım

  • 102030  (01.07.09 20:02:19)
statik elektrikle alakali seylere bak, oradan bi seyler bulursun.. hatta uygulamali fikir ariyorasan baca filtreleme sitemlerine bak, hem manyetik hem de elektrostatik filtrelerle toz ayristirmanin nasil yapildigini gorebilirsin. ayrica eger tozlarin yeteri kadar kucukse (kolloidal sistem olustracak kadar) o zaman electrophoresis diye de bi arastir. hic degilse eglenirsin.

  • feeling the blanks  (01.07.09 20:31:59)
öyle yapayım. teşekkür ederim hepinize

  • 102030  (01.07.09 21:30:05)