Yüzerken yoruluyorum?

Iyi yüzmek için videolar filan izliyorum. Elimden geldiğince bu sporu ilerletmeye çalışıyorum. Lakin 5 6 kulaçta nefes nefese kalıyorum. Birkaç öneri verebilir misiniz acaba? Mutlu olacağım. Teşekkürler şimdiden..

Ben de öyle oluyorum maalesef. Sanıyorum "şimdi nefesim kesilecek" ya da "ayağım yerden kesilecek" korkusuyla heyecan yapıp hızlı kulaç atmamızdan kaynaklanıyor.

  • 44  (28.07.14 21:48:05)
nefesini kullanmayı öğrenmelisin. kiloluysan önce kilo vermek için egzersizler yap yüzme ağır gelir. aslında uygun fiyatlı kurslar var, oralara yazılırsan sana hangi stilde nasıl nefes alıp vermen gerektiğini vücudunu nasıl hareket ettirmen gerektiğini bir aylık bir sürede bile gösterirler.

zayıfsan da, sadece tekniği alıp çalışmaya bakar. 10 kulaç koy önce sınırı, git dinlen, yat sırtüstü, bir iki gün böyle devam et. sonra arttır 15-20 şeklinde, zorluyorsa daha yavaş.
  • hamdim pistim dustum  (28.07.14 21:51:15)
nargile diye bir tabir var. onu bir araştırıver. yüzüstü yüzerken, aldığın nefesi, kafan suyun içindeyken burnundan veriyorsun yavaşça, stabil bir şekilde. nefesine göre 2-3 kulaçta bir nefes alıyorsun. ama önemli nokta suyun içinde nefes vermek. kulaçları da buna göre ayarlaman gerek.

bu işin profesyoneli varsa daha iyi anlatır tahmin ediyorum, ben ilk başladığımda bir tur yapınca nefes nefese kalıyordum. sağolsun biri gösterdi, bir saat aralıksız yüzmeye başladım
  • puc  (28.07.14 21:52:00)
sırtüstü yüzüyorum ben :)

  • mea maxima culpa  (28.07.14 21:55:17)
175 boy 68 kg. en akılcısı kursa yazılmak haklısınız tabii de, bayram dolayısıyla gunubirlik kacamaklarım oluyor. ondan dolayı tavsiyelerinize ihtiyac duydum:)
aslında yuzmeyi ilerlettiğimi düşünüyorum. suyun üstünde durmak filan benim için hep kabustu. neyse ki hallettim bunu. bugun farkettiğim şey. saçma sapan şekilde yoruldum. bacaklarımı kaldırmaya mecalim kalmadı, o kadar halsizleştim. hızlı yüzüyorum diye sevinirken, birden yorulunca mutsuz oluyorum maalesf.

  • usul usul  (28.07.14 22:03:17)
Nefes almayı bilmemenizden kaynaklanıyor büyük ihtimalle. Sonuçta kasların çalışması için nefes almanız gerekiyor.

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (28.07.14 22:27:39)
Kurbagalama yuzmek serbest stilde yuzmekten daha rahat oluyor. Bir sure kondisyon artirmak icin kurbagalama yuzebilirsiniz.
Eger illa serbest yuzmek istiyorum diyorsaniz hamdim'in dedigine katiliyorum. Bir turluk setler yapabilirsiz aralarinda dinlenerek. Birkac gunde bir setlerdeki tur sayisini artirirsiniz. Tur saymak kulac saymaktan daha kolay.

Hizdan ziyade teknige dikkat etmek onemli. Gerekirse cok yavas yuzun ama dogru yuzun. Ozellikle ilk turlari yavas yuzun.

Nefes teknigi de soylendigi gibi onemli.

Ayrica her spordan once oldugu gibi yuzmeden once de isinmak gerekiyor. Eger yapmiyorsaniz hatirlatayim. Yapiyorsaniz sorun yok zaten:)
  • goldentitan  (28.07.14 22:40:54)
tesekkur ederım:)

  • usul usul  (28.07.14 22:58:34)