uykuda audiobook dinlemek?

boyle remdir bilmemnedir uyurken dinledigimizi ogretir mi bize?
hadi ogretir diyelim, sonra okudugumuz kitapta "kalas" kelimesi geciyorken, birisi bize "kalas" diye seslendigi vakit, "aha aman tanrim kalas dedi sora adam ormana gidip kalaslari baltasiyla agir agir vurarak yonttu" seklinde calismaya baslayan bir beyine mi sahip oluruz? boylelikle chuck olmak iyi midir?
yoksa hic bir halt olmaz guzelim uykuyu pic mi ederiz?

bilen var mi?

öğretmez, uyku
sırasında ölü gibiyiz.

  • radikalherif  (29.06.09 00:49:07)
bööle bişi denemiştim bişi öğrenememiştim belki de sorun bendedir.

  • rentts1  (29.06.09 00:50:25)
ben yabancı dillerde şeyler dinliyordum. şaka maka daha rahat konuşmaya başladım bir süre sonra.

bir de şöyle bir şey demişti ingilizce hocalarımız zamanında (mesela) ingilizce rüya gördüğünüzde ingilizce'yi çözdünüz demektir. onu da sağlayabilir bence, uyumadan önce ingilizce bir şeyler dinlemek..
  • dambil  (29.06.09 01:07:56)
brainiac'ta denemişlerdi böyle bişey, işe yaramamıştı.

  • nevrotik pollyanna  (29.06.09 01:10:54 ~ 01:11:10)
Uyumadan hemen önce dinlenilen/okunulan/izlenilen şeylerin uyurken beynimizde tekrarlandığını duymuştum. Yalnız bilim adına bir otorite birinden değil. (bkz: bir arkadaşım ekolu)

  • iustitia omnibus  (29.06.09 01:56:00)
uykuda ogrenme 100 de zikilyuz faydali bir tekniktir. boyle super bir mevzu icin cok basit bir deneme de yapabilirsin. senlen hic bir sekilde alaksi olmayan bir konuyu tak kulagina uyumadan hemen evvel. sonra zibar. sonra yine tak sonra yine zibar. boyle bir iki gun takil. ( ama sadece uykuda uyanikken dokanma bile.) sonra bir gun rahat kafayla ac teybi dinle. bak bakalim ne hatirliyorsun ne hatirlamiyorsun. dinledigin her seyi bulbul gibi sakimasan da bu hic de yabanci olmadigini goreceksin. nerden salliyorum: cok basit: ruya. uyku halinde beyin de uyur. ama sadece uyur gebermez. stand by hesaabi. yani aicilar yine aciktir. ki kulaginin dibinde cissss, cisss diye isetilen garipler, bu durumun kurbanidir. isin en faydali kismi ise uyku sirasinda diger tum etkenlerden ayri(izole demek istemiyorum, ama kelimeyi de bulamadim hizaayn!) kaliyor olmamiz. yani kus tuyu dusse uyanacagimiz durumlar da olmustur belki(amaaan ne romantiik), onu diyorum iste uykuda ogrenme gercektir. istersen benim dvd setlerim, kasetlerim, soylesilerim ve bu konu hakkinda yazidigim 42 tane kitabim var ve sadece 5,95!!

  • gunlerin kopegi  (29.06.09 02:18:22)
kelimeler bilinçaltınıza işliyor olabilir bir ihtimal. bilinçlatı uyurken de çalışır. rüya falan. uyanınca hatırlamazsınız öyle ise.

ama bir işe yarayacağını sanmam. bilinçaltına işlese bile bilncin idrak etmiyor.
  • cro magnon  (29.06.09 02:21:28)
peki uykuda herhangi bir şey dinlemek (illa audiobook değil, müzik falan) uyku kalitesini düşürür mü? düşürürse ne derece düşürür? lisede sürekli walkmanle uyuyordum, ertesi güne hiç uyuymamış gibi kalkıyordum ne derece normaldir yani?

  • bykush  (29.06.09 08:43:36)
uyku haline bir ara çokca kafayı takmış biri olarak açıklamam şudur;
uyku hala tam aolarak bilim adamları hemfikir olamamışsa da beynin ve hafızanın kendini düzenlediği bir haldir.
yani düşünki kafan bir kütüphane, bütün gün olan biten herşey kütüphanenin ortasına düşüyor, orada birkiyor. sonra sen uykuya geçince kütüphane görevlileri çıkıyor ve bütün bu birikmişleri ilgili raflara kaldırıyor, silik olanlarını atıyor bazılarını gizli dosyalara yerleştiriyor...
-hatta hani derler ya sınavdan önce az da olsa uyu mutlaka diye veya hiç uyumadan sınava gidip saçmalamış bi tanıdığınız vardır mutlaka-
o sebeple uykuda öğrenme mümkün gözükmüyor.

ancak o an kulağına çalınan kelimelerle rüyalarına esinlenmeler yaratabilirsin.
fakat bir öğrenme gerçekleşmesini beklemek mantıklı değil.

uyku kalitesi
evet ışık ve sesin uyku kalitesini düşürdüğünü "uzmanlar" belirtiyorlar. özellikle televizyon karşısında uyunan uykunun kimseye hayrı olmayacağını belirtiyorlar.
aynı şey kulaklık içinde geçerli.
fakat ışık uykuyu bozan daha güçlü bir etken.
bir de kulağınızdaki ses müzikse her zaman uykuyu bozucu etki yapmayabilir.
  • nikdediginnedirki  (29.06.09 11:29:00 ~ 11:31:50)
uyku da değilde, uyumadan önce dinler ve akabinde süper sessiz ve karanlık bir yerde kaliteli bir uyku çekersen, çok daha efektif öğrendiğini göreceksin. yoksa herkez uykuda dinlerdi kolaya kaçmak için.
mesela ben her gece müzik açıp uyuyorum ama kısık seste ve easy listening lerden, ingilizceme zerre yararı olduğunu görmedim:)

  • son nefes  (29.06.09 12:59:35)