Türkiye'de sağlık sistemini biri özet geçebilir mi?

Şu sigorta vs olaylarını anlamamaktayım, bi anlatsanız? Özellikle duyurudaki sorular kafamı ciddi karıştırdı...
Şimdiden teşekkürler

sigoratlı isen sigortalısın işte.

25 yaş altı erkek üniversite öğrencisi veya 20 yaş altı lise öğrencisi isen ailenin sigortasından faydalanıyorsun.

25 olduğun zaman öğrenci de olsan - erkek isen- ailenin sigortasından faydalanmıyorsun. gelir testi yaptırıyosun ona göre prim belirleniyor ve hastaneye gitsen de gitmesen de her ay bu primi ödüyorsun. ödemezsen faiz biniyor vs

kadınlar için durum biraz daha farklı. şunu okuyup anlayacaksın artık.

'Ekim 2008 öncesinde anne ve babaları üzerinden sağlık yardımı almakta iken çalışmaya başladığı veya evlendiği için sağlık yardımı kesilen kız çocuklarının işten ayrılması ya da boşanarak aile yanına dönmesi halinde yeniden sağlık yardımından yararlanma hakkı getirilmiştir. Kız çocuklarının Genel Sağlık Sigortası ile ilgili olarak önemli olan tarih 1 Ekim 2008'dir. Şayet bu tarihten önce kız çocuğu anne ve babasının sağlık sigortasından yararlanmış, çalışmaya başladığı veya evlendiği için sağlık yardımı kesilmiş ise bugün bu kız çocukları çalışmıyor veya eşinden ayrılmış ise anne ve babasının sağlık sigortasından yararlanabilecektir. Bu nedenle genel sağlık sigortası primi ödemesi gerekmemektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra anne ve babanın sağlık sigortasından yararlanmaya başlayan kız çocukları ise okuyorlarsa 25 okumuyorlarsa 18 yaşına kadar bu haktan yararlanabilecekler. Bu yaş üstündeki kız ve erkek çocukları Genel Sağlık Sigortası primlerini ödemek zorundalar. '
  • elorelia  (23.07.14 22:46:34)
Amariga'daki sisteme havada karada 5 çeker. Özeti bu.

  • compadrito  (24.07.14 01:13:35)
elorelia yapılabilecek en iyi özeti yapmış.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (24.07.14 01:15:44)