burada kendi başına dil öğrenenler var mı acaba?

soru başlıkta.
tamamen kendi çabanızla, az materyallerle (bilgisayar programı, kitaplar, video, internet vs.) dil öğrendiniz mi? ya da ne kadar başarılı oldunuz?
ve hangi materyallerle başardınız bunu?

rusça öğrendim.

ruslarla gayet rahat anlaşıyorum. sadece işin derinine girmek kaldı.

şimdi de italyancaya başlıyorum.
  • lesmiserables  (17.07.14 18:35:03)
@lesmiserables hacı rusçayı nasıl öğrendin ya şaka mı? kaynak verebilir misin?

  • tek terk  (17.07.14 18:42:34)
@lesmiserables
peki hangi kaynaklarla acaba? yani kitaplarla veya programalrla mı?

  • m e b  (17.07.14 18:43:08)
@ter terk @meb

öncelikle dili nerede, hangi kaynakta arayacağını bilmek gerekiyor. yanlış kaynak demek tüm vaktin çöpe gitmesi demek.

özellikle telaffuz kurallarını öğrenmek için piyasadaki en kapsamlı türkçe anlatımlı rusça gramer kitabı olan "rusça gramer - ayşe pamir dietrich" kitabını edinebilirsiniz. bu kitaptan özellikle de ilk aşamada telaffuz kurallarını çalışmanızı öneririm.

ama, bu kitaptaki fonetik kısmını tamamladıktan sonra, rusçaya evvela bir giriş yapayım diyorsanız ataol behramoğlu'nun "50 derste rusça" kitabını indirebilirsiniz (muhtelif ortamlarda var internette). ayşe pamir'in kitabına geçmeden güzel bir başlangıç olacaktır.

ingilziceniz vb varsa gen.lib.rus.ec sitesinden farklı gramer kitapları indirebilirsiniz.

yalnız kitapla kalmıyor. kelime ezberlemeniz, rusça şarkı dinlemeniz (özellikle rap müzik mükemmel kulak yapar), rusça film izlemeniz ve kültürüne de ilgi duymanız gerekir.

ayrıca mutlaka vk.ru kullanın (rusça dilinde), orada yakaladığınız kişilerle pratik yapın, farklı gruplara üye olarak sürekli rusça kelimelere maruz kalın, mutlaka kelime ezberleyin.

öncelikle aklıma gelenler bunlar. özelden de kafanıza takılan soru varsa sorabilirsiniz.

edit: rus tv player diye bir program var. onu indirin. tüm rus kanalları var. kulak aşinalığı için çok güzel bir kaynak.
  • lesmiserables  (17.07.14 18:49:25 ~ 18:51:10)
  • ikinci ihtimal  (18.07.14 09:42:38)
@ikinci ihtimal:
bu site çok basit değil mi? yani öğretebileceği şeyler 3-5 ile sınırlı değil mi?

  • m e b  (18.07.14 12:46:03 ~ 12:46:13)
- en basit aşamada, murat kurt'un english grammar today, türkçe açıklamaları olan bir kitap. işe yarar.
- sonrasında yapacağın şey, zevk aldığın konularda ingilizce okumak, dinlemek, şarkı söylemek...
-yabancılarla konuşmaktan çekinme. yanlış konuşmaktan korkma. onlar da yanlış konuşuyor.
-yabancı dil hakkında insanlarla konuş, ingilizce demiyorum, ingilizce hakkında diyorum. bu konuda konuşmak bazen ufkunu açacaktır.
- cep telefonunu, facebook'unu ingilizce yap.
vb...
  • sonsuz sevgilerimle  (20.07.14 23:04:01)