sokaktan yeni alınmış yavru kedi

az önce eve gelirken yol kenarında miyavlayan el kadar kediyi görünce dayanamadım eve aldım. pirelidir diye şampuanla bir güzel yıkadım, kurularken pire ölüleri havlunun üzerinde kaldı. neyse kuruttuktan sonra biraz tavuk döner yedi, süt içti. şimdi yanımda mışıl mışıl uyuyor.

şimdi,

hala pire var mıdır bu kedide ? bundan sonra neler yapmam gerekir ?(daha önce hiç kedi besleme girişiminde bulunmadım). neyle beslenir ? bir de çok halsiz. evdeki muhabbet kuşu bile efelendi buna. bu hiç hareketsiz izledi. uyanınca hareketlenir mi ?

teşekkürler.

ne kadar yavru bilemiyorum da ilk hatayı yıkayarak yapmışsınız sanki. sıcak bir ortamda bulunmasına dikkat edin, sütü su ile karıştırıp verin. tavuk yaz döneminde egzamaya sebep olur bir çok hayvanda tavuksuz mama alın ya da et verin...
pire olma ihtimali yüksek gidin ense damlası alın damlatın, bir gün boyunca dokunmayın hayvana. ne kadar pire varsa ölür iki ay gelmez...

  • redlinetheturk  (26.06.09 02:01:04)
oy anam oy. bi kere kediler yıkanmaz. derilerinin üzerindeki tabaka bozulur yıkanınca. kediler yalanarak temizlenirler. yıkanmalarına gerek yoktur. hele annesi olmayan minik kedi hiç yıkanmaz. o yavrunun çok sıcak tutulması lazım.

ikincisi pireler yıkanınca geçmez. acil veterinere götürün. pire için ilaç versin. 1 günde gider o pireler.

yemek olarak da süt vermeyin. onun midesi sütü kaldırmaz. sütü sulandırarak verebilirsiniz. eğer dişi kesiyorsa, yiyebiliyorsa kedi maması verin. başka bişi vermeyin. ağır gelmesin. zira yıkandığı için çok sarsılmış ve zayıf düşmüştür.
  • mea maxima culpa  (26.06.09 02:16:48)
ölür o kedi. dışarda olsa yaşardı.

  • yoktan adam  (26.06.09 08:35:49)
pire için ilaç gerekli ölmemiştir onlar yumurtalardan geri çıkabilirler birkaç güne kadar, muhtemelen iç paraziti de vardır, siropar şurup birebir ancak kedinin ağırlığına göre bir veteriner hangi oranda verebileceğinizi söylemeli, pek çok veteriner sokak hayvanlarını ücretsiz muayene ediyor, gözünde akıntı var mı? hapşurup tıksırma sorunu var mı? bi de yavru kediler için olan mamaları ılık suyla ıslatıp verebilirsiniz, sütten daha besleyici, çok zayıfsa kaliteli bi mama verin biraz kendini toparlayana kadar

  • lizard queen  (26.06.09 09:44:14)
kediye inek sütü vermeyin hem sindiremez hem de besin ihtiyacını sütle karşılayamaz, onun yerine petshoplarda satılan yavru kediler için süttozu var ondan verin. katı mama yiyebilecek kadar büyük olduğuna göre yavru kediler için hazırlanmış konserve mamalardan da alabilirsiniz. biraz toparlayana kadar bu şekilde beslenmesi daha iyi. halsizse hasta olabilir, bir veterinere gösterin, pire için ne yapmanız gerektiğini de o anlatsın. kulaktan dolma bilgilerle yavru kediyi ilaçlarsanız ona zarar verebilirsiniz. pireler sizin üzerinizde yaşayamaz endişe etmeyin. ayrıca pireler yumurtalarını kedinin yattıkları yere bırakır. kedinin altındaki örtüde siyah siyah döküntüler birikecektir bunlar pire kakası ve yumurtalarıdır (yumurtadan çıkan minik pireler önce bu kakalarla beslenir), sık sık örtüyü temizleyin. yavru kedi fazla mıncıklanmaya gelmez aklınızda bulunsun. umarım yaşar minik pıtırcığınız.

  • deoksiribonukleotit  (26.06.09 13:08:20)
merak ettim kedi nasıl oldu?

  • mea maxima culpa  (26.06.09 14:56:50)
bi başına diye aldıysanız pek doğru yapmadınız. anneleri hep başlarında beklemez. belki annesi vardı...
büyük ihtimal anne sütüne ihtiyacı var. inek sütü vermeyin, sindiremez. petshoptan kediler için süttozu ve biberon almalısınız. ne kadar küçük olduğuna göre değişir bakımı tabi. biberonla besledikten sonra karnını ve kasığını ılık ve ıslak bi mendille ovalarsanız daha rahat tuvaletini filan yapar. pire sorun olmaz, merak etmeyin. bi daha yıkamayın.

  • cereal killer  (26.06.09 16:55:19)