fren mesafesi

Fren ya da durma mesafesine uymayan bir sürücü bu hatasından ileri gelen bir trafik kazasına sebebiyet verdi diyelim. Bu mesafeye uymamanın bir cezai yaptırımı var mı? Kusur sayılır mı? Buna dayanabilir miyiz yani? İnternetten bulamadım net bir cevap.

fren mesafesine uymadiysa muhtemelen arkadan carpmistir, arkadan carpmak da kusurlu sayilmak icin yeterli diye biliyorum.

  • nawres  (15.07.14 11:55:24)
Bu bahsettiğin takip mesafesine uymamakla alakalı olduğu için ve geçenlerde geçenlerde internette başka bir şeyin cezasını ararken takip mesafesine uymamanın da cezası olduğunu gördüğüm için bunun bir kusur olarak kabul edildiğini düşünüyorum.

  • aguilas negras  (15.07.14 11:55:28)
arkadan çarptığını varsayıyorum o zaman zaten arkadan çarpan her türlü suçlu oluyor.

  • sta  (15.07.14 11:55:31)
fren mesafesine uymamak suç değil.
arkadan vurmak suç.
o yüzden fren mesafeni ayarlamak zorundasın.
  • dafuq  (15.07.14 12:10:23)
Arkadan çarpma değil arkadaşlar o olsa dediginiz gibi durum daha kolay. Öndeki araba sinyal vermeden döndü benim de fren mesafem yoktu diyor ama olay daha karışık aslında sollamaya çıkıyor ve kavşakta kaza yapıyorlar falan. Ben diğer hususların yanında şu fren mesafesine de dayanabilir miyim diye düşünüyorum.. Sanırım dayanabilirim ama cevaplara göre.

  • kehribar  (15.07.14 12:17:35)
fren mesafesi diye bir şey yok ki. Takip mesafesi var. Ama o bile tam fren mesafesi olmuyor.

Takip mesafesini bulmak için km cinsinden hızınızı ikiye bölüp m cinsinden alıyoruz. Yani 80km/h hızda 40m takip mesafeniz olmalı.
Bunu korumamak kaza yapmasanız bile hatadır. Cezası da vardır mutlaka.

Pratikte kimse bu kadar mesafe bırakmıyor (bırakamıyor). Ama kaza gibi durumlarda bu kurala bakılır.

Başka bir aracın aniden şeridinize girmesi farklı bir durum. Bu durumda illa ki "arkadan çarpan suçludur" denmez bence. O kadar düz düşünemezsiniz "her durumda arkadan çarpan suçlu" diye.
Ama adam frene abandı aynı şeritte sen çarptın, demek ki ya takio mesafesini koruyamadın, ya da dikkatli değildin çarptın.
  • burfak  (15.07.14 13:14:59)
fren mesafesi diye birsey yoktur aslinda. guvenli takip mesafesi vardir. mercedes 10mt'de durabilirken tofas 100mt de duramaz. hangisini fren mesafesi diye alalim. ondeki araba aniden dursa sen ona carpmayacak sekilde durabiliyor musun duramiyor musun onemli olan bu.

kavsaklara 100mt kala serit degistirilmez, sollama yapilmaz. bu tek basina kusurlu olmak icin yeterli. ondeki arabanin sinyal vermemis olmasi da onun kusuru, arkayi kontrol etmemis olmasi da onun kusuru, iki taraf da kusurlu cikar muhtemelen.
  • crucio  (15.07.14 13:29:27)
Benim anladığım, B sürücüsü A'nın şeridine giriyor ve A sürücüsü arkadan B'ye çarpıyor. B sürücüsü kendi şeridindeki duran arabaya çarpmamak için mecburen şerit değiştirdiğini İddia ediyor.

Bu durumda B sürücüsü suçludur. Çünkü kendi şeridinde duran arabaya çarpmayacak şekilde takip mesafesi bırakmış olması gerekirdi. A'nın şeridine girmesi muhtemel aracı önceden düşünüp hızını ayarlaması mümkün değil. Ancak A'nın hızı limitlerin üzerindeyse belirli bir oranda kusur yazılabilir.
  • zombi  (15.07.14 13:33:41)
bilirkişi bulun, taraf bilirkişiliği yani. sağlamsa haklı çıkarsınız kesin.

  • hayatkısakuşlaruçuyor  (15.07.14 14:06:20)
Zaten bilirkişi raporuna itiraz ediyordum, dediklerinizden faydalandım tesekkur ediyorum herkese.

  • kehribar  (15.07.14 17:43:34)