çalışmadan basit bir hayat sürmek ya da çalışarak lüks yaşamak

Soru başlıkta, hangisini tercih edersiniz.

Çalışmak zorunda olmadan 3.000 TL ile yaşamayı mı yoksa her gün işe gidip ayda 7.500 TL ile yaşamayı mı tercih edersiniz?

Hayattan beklentiniz, önceliğiniz kendinize, ilgi alanlarınıza vakit ayırabilmek mi yoksa hayat standartınızı yükseltmek mi? Para için çalışmak zorunda olmasaydınız boş vaktinizi nasıl doldururdunuz?

Hobileriniz var mı, varsa nedir, yaş, meslek, toplam çalışma yılı, aylık gelir ve şehir belirtirseniz sevinirim.

deli misin abi git 7,500 kazan hayatını yaşa. her şey para olmasa da bu devirde her şey para. tadını çıkar böyle bir imkanın varken, aramızda kaç kişinin 7,500 liralık maaşı var?

  • tek terk  (14.07.14 01:07:50)
3000 ölene kadar enflasyon oranında zamla beraber gelecekse çalışmadan 3000. ne amelelik yapıcam aga başkasının işinde.

  • fuck is a four letter word  (14.07.14 01:11:11)
7500 alıp çalışacağıma 3000'le yan gelir yatarım. 15000'e falan çıkarsak çalışmayı tercih ederim.

  • immortal  (14.07.14 01:14:59)
Bir kaç yil 7.5a çalış kenara at sonra yat. Çünkü ani bir para ihtiyacın olursa o para yetmeyebilir

  • rubiks cube  (14.07.14 01:22:45)
arkadaşlar soruda kendi durumumu özetlemedim, yanlış anlaşılmış biraz. sadece genel bir soru sordum.

insanların hayattan beklentilerini, fikirlerini öğrenmek, boş zaman, para, ve lüks yaşantıya dair bakış açılarını kavrakamk için uydurduğum bir senaryo.

uzun vadeli bazı planlarım var ama burada verilecek cevapların herhangi biri zaten bu planları değiştirmeyecek. yani ben ne yapayım diye sormuyorum, siz ne yapardınız diye soruyorum.
  • perkele  (14.07.14 01:24:23)
kesinlikle 3.

  • esas itibariyle  (14.07.14 01:31:56)
3000. Gezip gorulcek bir suru yer, okunacak bir suru kitap var mesela. Calisarak olmuyo hicbiri, omur gecip gidiyo. Kazandigin parayi da kendi istedigin gibi degil duzenin caktirmadan sana dayattigi sekilde harciyosun. Ise giderken giyecegin kiyafetlere, ogle yemeginde gittigin restoranlara, arabanin benzinine vs. Maasli calisarak, 7500 de alsan, bu cemberden cok uzaklasamazsin bence.

  • saçdemeti  (14.07.14 02:08:35)
denildiği gibi enflasyonla beraber artacak şekilde 3000 lira bir saniye bile düşünmem.yazlık da var zaten gider orada yaşarım ömrümün sonuna kadar.bütün gün bahçe eker,kitap okur,dizi-film izlerim.hiçbir şey sikimde olmaz.bir de benim kafamda bir hatun buldum mu değmeyin keyfime.akşamları mangalımızı yapıp rakımızı içeriz.arkadan da ince bir müzik açarız.daha ne isteyeyim ki hayattan.

  • mesa  (14.07.14 02:15:30 ~ 02:16:17)
7500 lük iş sevdiğim işse onu tercih ederim. öyle değilse 3000 i alır sevdiğim şeylere kanalize olurum.

hayattan beklentim şimdilik bir adet sevgili:) uzun vadede niteliklli bir ülkede çalışmak istiyorum. ilgi alanlarım dahilinde çalışarak hayat standartımı yükseltmek peşindeyim. para için çalışmak zorunda olmasaydım radyo programcısı, arkeolog veya politikacı olmayı isterdim. bunun yanında düzgün sağlıklı bir vücut için spor yapar büyük ihtimal tenis oynardım, enstrüman çalmayı öğrenmek de istiyorum. bi keman veya ud hiç fena olmazdı. ayrıca bikaç yemeği çok iyi düzeyde yapmayı istiyorum. zamanım olsaydı bunun da üstüne giderdim. yemek şart değil baklava filan da olur.

hobilerim satranç oynamak, yüzmek, (bu biraz garip ama)türkiye siyaseti üstüne düşünmek, bbc nin belgesellerini izlemek.

yaş 22, meslek yok bu sene üniye başlıyorum büyük ihtimal hukuka gireceğim, toplam çalışma yılı sıfır:), aylık gelir bana kalsın söyleyesim gelmiyor, şehir istanbul
  • error522  (14.07.14 02:16:27)
3000 neyime yetmiyor yaa. adam gibi dişimi sıksam her ay 1000 lira atarım kenara. nereleri gezersin, neler neler yaparsın o parayla. hobi mi istersin? kursuna git. gezmek mi istersin? git gez anasını satiyim. meslek olarak değil ama ben para kazanmanın yolunu bulur, serbest ve rahat bir işle kendim 4000'e tamamlarım onu zaten eheh. o yüzden kesinlikle çalışmadan 3 bin derim.

yaş 20 erkek, meslek söylemem, aylık gelir 800 küsür, iki yıldır çalışıyorum aynı zamanda okula gitmemekte ısrar eden bir öğrenciyim, şehir istanbul.

hobilerim de maç izlemek. daha çok maç izlemek. uyumak, bazen kitap okuyup dizi-film falan izlemek, sonra yine maç izlemek. bu kadar. bi de dota falan oynuyom arada. param olursa dünyayı gezmek isterim. kitap yazmak isterim. başka bi olayım yok. ne çalışcam 3 bin liram varsa.
  • pescador  (14.07.14 02:19:38)
kesinlikle 7500' luk isi tercih ederim. yilda 90000 tl para yapar amk (bkz: hesaplayan adamlar). kira ve faturalar bile olsa sene sonunda fena paran olmaz. az biraz yatirim yapmayi da biliyorsan bir sure sonra aylik 3000 tl alan adamdan daha guzel bir hayat yasarsin. paranin kopegi olan kardesiniz bildirdi.

  • sterimar  (14.07.14 02:34:36 ~ 02:37:51)