Sigara zararları ve içeriğinde ki zehir oranları

(Önceden de sormuştum, tartışıldı ancak bir sonuca bağlanamadı)

Uzunca bir süredir sigaraların üzerinde içerisinde ki zarrlı maddelerin oranları yazmakta, benim sorum buradaki rakamlar gerçekten birebir oranında sigaranın verdiği hasarla doğru orantılı mıdır?

Geçenlerde bir soktora sordum, kem küm etti, en iyisi içmemek dedi salak anca.

Misal kent slim gri'nin üzerinde : zifir 1 mg - nikotin 0,1 mg - karbon monolsit 1 mg olarak geçmekte.

Malbora da ise bu değerler sırasıyla 10-1-10 şeklinde yani düz mantıkla 1 tane marlbora içmekle 10 tane kent slim içmek aynıdır, peki gerçekten aynı zehiri ve zararı alıyoruz diyebilir miyiz? Yoksa sigarada 1.000 tane farklı zararlı madde var, 3 tanesi düşük geri kalanı aynı v.s gibi bir durum olma ihtimali, buna bağlıda hafif sigara içen daha çok zehirleniyor olabilir mi?

Zira marlboradan böyle bir sigaraya geçen içim adedini 2 ye hatta 3 e katlıyor, ama mantıklı bir iş mi yapıyor acaba?

Eyer ki gercekten dedigim
Gibiyse 1 mg varken 10 mg icmek cidden aptallik

  • root  (13.07.14 15:43:45)
doktor nerden bilsin lan? neyine salak diyon, coca colanın formulünün de sorsaydın elin değmişken...

nikotini yarıya düşünce zehri yarıya mı düşüyo sanıyon? hadi zifiri de düşsün zararı 4te 1 mi?

nikotin zehir değil zaten, nikotine göre daha az zehirli diyemezsin. sadece vücudun bağımlı olduğunda (bkz: nicotinic receptor) onu almak için yanında co, katran, zifir de alıyosun. aynı miktarda sigara içiyosan tabi ki lightı daha az zararlı, ama nikotin ihtiyacın bitene kadar sigara içeceksen light içen gerçekten maldır.

hoş 10 mg içen de 1 mg içen de maldır, ama tek mallığı da o olsun.
  • seksen9  (13.07.14 16:50:35 ~ 16:55:31)