üvey kardeşlerin birbirine mirasçılığı

anne bir baba ayrı iki üvey kardeş olsun. anne ve babalar da bu kardeşlerden önce ölsün. Kardeşlerden biri Ali biri Ayşe. Ayşe evlenmiş boşanmış ama çocuğu yok. Ayşe öldü diyelim. Bu üvey kardeş Ali, Ayşe'nin miras payı üzerinde saklı pay iddia edebilir mi?

Kardeşin saklı payı yoktur diyecekler varsa ölümün 2007 mülga tarihinden önce gerçekleştiğini yani o dönemde kardeşin saklı payı olduğunu eklemek isterim.

4722 S.K. m.1'e göre fiili durum ne zaman gerçekleştiyse o zamanki yürürlükte olan mevzuat uygulanır diye düşünmeme rağmen bu kardeşler arasındaki tek bağ baba, o da daha erken öldüğü için zaten bunlar arasında bir miras bağı kalmıyor fikri aklıma daha yattı.

farazi bir soru değildir, yardımcı olursanız çok memnun olurum.

ölüm kanun değişikliğinden önce ise kardeşlerin saklı payı var, evet. ancak babanın önce ölmüş olması kardeşlik durumunu değiştirmiyor zaten (tek bağ nasıl baba ayrıca onu da anlamadım, anneleri aynı değil miydi bunların sorunun başında?) e altsoy ve üstsoy olmadığına göre kardeş yasal mirasçı da oluyor saklı paylı mirasçı da oluyor haliyle. ama kardeşin saklı pay oranını bilmiyorum, o konuda yardımcı olamıcam.

  • oceanborn  (11.07.14 19:44:32)
Haklısın, tek bağ anne olacaktı yanlış yazmışım. Teşekkür ediyorum bu arada.

  • kehribar  (11.07.14 20:31:50)