ODTÜ mü Almanya'daki iyi bir üniversite mi?

Bilgisayar mühendisliği / CS okuyacak olsaydınız hangisini seçerdiniz? Neden?

Almanya'daki iyi bir üniversiteden kastım Humboldt, Aachen vs.

edit: İstanbul'da okumak istemediğim için ODTÜ'den başka seçeneğim bulunmamakta.

editin editi: ODTÜ de uzamaz mı ki? (Almanya'yı zaten 3 yıl lisans + 1 yıl da uzatma payı diye düşünmüş idim.)

aachen tercih ederdim. çünkü çok çok iyi ve iş bulabilmen daha olası olurdu herhalde

  • anil  (07.07.14 19:54:46 ~ 19:54:53)
almanya

  • varg  (07.07.14 19:56:25)
lisans icin bahsediyor isek kesinlikle odtü.

en basta gercekten gitmek istiyor isen yurt disina lisansi türkiyede oku, master a git, hem daha hizli olur, hem daha güzel insanlarla arkadasligin olur hem odtü amerikan sisteminden oldugundan daha iyi egitim alirsin.

ek olarak maalesef diplom sisteminden bachelor+master sistemine yeni gecen alman üniversiteleri sisteme ayak uyduramadi, ondan dolayidir ki master daha kolay ve daha efektif ilerliyor.
  • serabetan  (07.07.14 19:58:17)
mesela odtüde daha kafali, bir sey yapmak isteyen insanlarla beraber okuyacaksin, almanyada ise üniversiteye girmek türkiyedeki gibi olmadigindan daha az istekli insnalar olucak ek olarak almanca bilmiyor isen bosuna 1 sene kaybedip dersleri anlayamayacaksin bi süre.

  • serabetan  (07.07.14 19:59:48)
serabetan'ın dediklerine birebir katılıyorum desem yeri. ne genç dimağlar gördüm almanya'ya lisans için "bunu var ya asıl yerinde öğreneceksin :)" deyip tu münchen'lere, rwth'lara, karlsruhe'lere gidip bir şekilde göt olup ya okul ya da bölüm değiştirdiler ya da ülkeye döndüler.
almanya'da lisans çok ciddi azim ve iş etiği gerektirir. "çok ciddi" ifadesi aklında ne canlandırıyosa karesini al öyle düşün. serabetan'ın dedikleri ve bunlar sende "challenge accepted" havası yaratıyorsa bünyen müsait olabilir o halde.

  • inscrutable  (07.07.14 20:19:39 ~ 20:19:56)
almanca seviyesine ve ne kadar agir calismak istediginize bagli. serabetan hocam 1 sene demis ama 1 senede hallederseniz gayet iyi bence. sadece almanca sinavini verip universiteye baslamak degil olay orada basliyor asil, 4 senede bitiren cok az aachen gibi yerlerde. almanca anadiliniz olmadigi icin iyice zor olacak, tabi bilgisayar icin ne kadar almanca lazim olur onu bilmem. bir de numerus clausus olayini arastirdiniz mi lise ortalamaniz iyi mi giremeyebilirsiniz o okullara? girerseniz sistemi biliyorsunuz bir ton insan giriyor her sene siniflar iyice kuculuyor herkes biraktigi/atildigi icin. Aachen diye plan yapip sonra sinavi veremeyip baska okula gecen orada da yapamayip hochschule okuyan bir suru insan var.

Amac kesinlikle avrupa'da kalmaksa almanya'ya gidilebilir ama gorundugunden cok daha zor almanca okul okumak. odtu'deki amerikan sistemi bence de daha iyi.
  • babamasoliimbananickaldirsin  (07.07.14 20:26:12)
tayyipçi değilsen almanya'ya git kesinlikle.

  • bana jacob diyolar  (07.07.14 20:36:56)
almanya'da okulun uzamasi ihtimali cok yüksek, ayrica sosyal cevre acisindan sikintili. aachen güzel üniversite fakat sehirde sikilirsin.

lisans odtü, master almanya diyorum ben de.
  • ben de  (07.07.14 20:48:08)
not:

odtülü olunca bir zümreye dahil oluyorsun. yani hangi yilda hangi bölümden mezun olursa olsun odtülü odtülüyü korur, sever, yakin bulur.

ben hic bir aachen linin aachenliyi tuttugunu görmedim :)) ach benim schön aachenli arkadasim filan olmaz, alman sevmez öyle seyi :) hatta yarin bgun mezun olunca aachenli birine rastlayinca "aaa bende ordan mezunummmm" dersen alman tip tip bakar ne diyo la bu diye.

alman sisteminde ayricaliklilik yoktur, aachen a gitmeyen istemediginden gitmez yoksa isterse gider, türkiyede calisir hakkini kendin kazanirsin bu da degerli kilar bazi kavramlari.
  • serabetan  (07.07.14 21:02:56 ~ 21:04:19)
makina mühendisliği deseydin kesinlikle ama kesinlikle almanya derdim. Bilgisayarda da çok farklı olacağını sanmıyorum almanyaya gidin.
Avantajları

Almancanız olur. İngilizce bildiğinizi ve varsayarsak iki yabancı dil. Hmm süper.

Alman mühendislik eğitimi baya baya sağlam. Tabi gideceğiniz üniversite hakkında bir bilgim yok ama gidip mühendislik okuyanlardan öğrendiğim kadarıyla Türkiye'de çok ütopik o seviyede bir eğitim almak.

Türkiye'de işe girecek olursanız bizim ik cılar yurt dışında okumuş adamlara bayılıyor. İşe girişiniz de kolaylaşır.

Yurt dışında çalışacak olursanız Alman üniversitesinden mezun olarak EU bölgesinde iş imkanlarına kavuşabilirsiniz.

Dezavantajı

belki masraflı olur. başka dezavantaj bulamadım.
  • maxhoper  (07.07.14 21:14:58)
aklima bi sey daha geldi. yurt disinda calisma niyetin varsa is arama faslinda kimse de demez bu cocuk lisans+master almanya'da mi okumus yoksa master icin mi gelmis diye.

hatta iki farkli ülkede okumus olman avantaj bile olabilir.

master'a almanya'ya gelip de keske lisansi da burda yapsaymisim diyen görmedim hic. ama liseden sonra gelip keske direkt master'a gelseydim diyenler dolu.
  • ben de  (07.07.14 21:22:07 ~ 21:32:06)
ODTÜ daha fazla kapı açar

  • asuturias  (07.07.14 21:24:43)
aachen'da okuyacam dersen 1 sene almancayı üstüne 2-3-4 sene okul uzatmayı göze al. çok ciddi uzatıyor insanlar -bırakmayanlar tabi- bırakıp gelip burda okulu ordakilerden erken birtireni biliyorum.
ODTÜ'de oku almancaya kas, staja filan git gel ayağını alıştır. masterda gidersin.

  • niye ama  (07.07.14 21:27:38)
ben ileride ne yapmak istediğinle alakalı diyorum. Türkiye'de bir şirkette çalışacaksan kesinlikle odtü, sağolsun türkiye'deki ik'lar kalın kafalı olduğu için etikete çok kanarlar ve odtü boğaziçi onlar için büyük etiketlerdir, aachen'ın adını bile duymamıştır büyük kısmı. ama avrupada çalışacağım ya da tr'de kendi işimi kuracağım diyorsan aachen'a git, daha iyi bir vizyon alırsın. Ama illa tr diyorsan vee istanbul olmasın diyorsan bilkent'i de bir kenara atma derim.

  • noluyo yaa  (07.07.14 21:39:06)
kesinlikle odtü. neden mi?

Almanya, isviçre gibi ülkeler üniversite bazında bizden kat kat öndeler ona sözüm yok. Tu münchen ayarında, o ayarı geçtim 1 gömlek altı üniversitemiz yok. Karlsruhe'deki KIT de aynı. Fakat sorun şu. Almanya'da üniversiteye girişte çok seçilim yok (almanlar için az da olsa lisede seçilim var). Fakat üniversitenin kendisi tamamen seçilim üzerine. Yani almanya tek atışlık bir şans ise odtü birkaç şanslık bir serüven. Almanya'da çoğu üniversite'de 3. defa tekrardan okuldan atılırsın. Ama şöyle oldu böyle oldu, ben yabancıydım adapte olamadım falan yok. Atarlar. Atıldığında sıfırdan burada ya da almanya'da başlaman gerekecek her şeye. Eğer kendinde o potansiyeli görüyorsan (çalışmayı değil çok çalışmayı) git derim. Almanya daha iyi bir fırsat. Benim 4 arkadaşım lisans okudu almanya'da. 2'si 2. senenin sonunda geldi. biri 4. senesinde geri geldi. 1 tanesi çok iyi bir dereceyle (okul birincisi bile olabilir yalan olmasın şimdi) mezun oldu. Yani yapan var. Sen de eğer çok çalışırım sorun yok diyorsan yaparsın. Ama Almanca eğitim işi biraz dil yüzünden ekstra zorluk getirecek.

ODTÜ'yü seçersen yüksek lisansta ingilizce bir projede almanya'da kendine yer bulabilirsin. Yüksek lisans öğrencisinin çalışacağı projeler genelde lisans öğrencilerinkinden çok daha iyi. Ben de DLR'ın bir projesine inşaat mühendisi olarak başvurmuştum. Bilgisayar mühendisi aramalarına rağmen bayağı mülakatlara falan girdim ama projeye kabul edilmedim (bilgisayar mühendisi birini aldılar). Proje de bayağı sağlam bir projeydi. DLR dediğim de almanya'nın NASA benzeri bir kurumu. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin oraya girmesi daha olası.

Özet: Eğer çok çalışırım diyorsan, kendinde almanca o eğitimi çok sıkı bir disiplinde tamamlayabilecek güven görüyorsan Almanya'ya git. Ama yok görmüyorsan ODTÜ + yüksek lisans (almanya da olmak zorunda değil, isveç, hollanda, amerika da olabilir) daha mantıklı.
  • godsparticle  (07.07.14 21:39:30)
almanya
düşünme bile

  • kedidir o kedi  (08.07.14 01:37:18)