IMEI Kaydettirme ile Ilgili

2 yil önce yurtdışından telefon alıp yasal yollarla kaydettirmiştim. Bu sene yeni bir telefon daha aldım fakat devletin bana atacağı 119 liralık kazıktan kurtulmak için elimden geleni yapmak istiyorum. Eski telefonun IMEI numarasını yenisine kopyalasam, eski telefonu da bi daha açmasam bile sıkıntı yaşar mıyım?

yaşarsın. öyle çat diye de kapanabilir, beş sene sonra da. ama o sıkıntı yaşanır.

  • klassno  (07.07.14 18:33:58)
eski telefonu açmassan bi sorun çıkmaz.

  • yekzeq  (07.07.14 18:37:06)
ikinci telefonu açmasan da sıkıntı yaşarsın. nasıl mı? çok basit.

bkz: what IMEI number and what is it used for?

imei numarası telefonun tüm model bilgilerinin, tüm özelliklerinin filan tutulduğu bir depo gibi düşün. sen şimdi 3310 IMEI'sini iphone5S'e kopyalattırıyorsun, 3310u kırıp parçalıyorsun. sonra ne mi oluyor? sen internete giriyorsun. fıtı fıtı takılıyorsun filan. o sırada servis sağlayıcın bi check edeyim bakayım şu havuzumu ne var diyor. bakıyor ki 3310 internete girmiş, hem de edge filan bile değil (düşün telefonun internet özelliği bile yok) direkt h+. sonra ne oluyor, bi mesaj geliyor telefonuna, hacım sen illegal işlere bulaşmışsın amuda kalkıp 3 takla atmadıkça geçmez bu diye. ondan sonra gidip paşa paşa o parayı ödemek zorunda kalıyorsun ya da sırf imei kopyalamaya verdiğin para kayıt parasını geçiyor.
  • klassno  (07.07.14 18:42:58)
dene bence. ama tutmama ihtimali de var. cunku operatorler IMEI'den baska unique numaralari da kontrol ediyorlar. mesela yeni telefonda MAC adresi var. operator bir sorgu cekerse (salliyorum yeni telefonun samsung) uyusmazlik cikar. ama denemesi bedava. iptal olursa gider o 119 lirayi verirsin en kotu ihtimal.

  • varg  (07.07.14 18:49:32)
@klasno

2 yıl önce alınmış telefon ile yaptığın açıklamayı bağdaştıramadım? eski telefonumda 4g bile var. iki telefonda android işletim sistemli. iki telefon da aynı ülkeden alınma gibi bir sürü ortak özellik var.
  • ozzyninpambukgotu  (09.07.14 05:58:21)
iki telefonda aynı olmadıktan sonra bu sıkıntı olabilir. bak olabilir, olmayabilir de. yani s4 imei'sini s4'e aktarmıyorsan sıkıtıntı.

  • klassno  (09.07.14 15:39:44)