yine tercih hep tercih- %30 ingilizce

merhaba sevgili duyurucular.
tercih sorularımla sizi sıktığımı biliyorum fakat kafamdaki soru işaretlerini gidermeye çalışıyorum. tıp yazmayı düşünüyordum. gitmeyi düşündüğüm üniversite %30 ingilizce tıp eğitimi veriyor. benim de berbat bir ingilizcem var. hatta yok diyebilirim. evet ingilizceyi aradan çıkarmam gerek ama çıkaramadığım süreçte beni ne derece zorlar? bu yüzde %30 ingilizceyi tanımlamamız gerekirse nasıl tanımlarız? yani bu %30'luğu nasıl tanımlarız? sormak istediğimi umarım anlatabilmişimdir.

anladık yeğen raad ol.

%30 ingilizce varsa hazırlık da vardır. hazırlığı vermeden de zaten bölüme başlayamazsın. velev ki es kaza verdin hazırlığı, o zaman da bölümde sana zaten biliyorsun muamelesi yaparlar. o yüzden olur da oraya yerleşirsen hazırlık okuyup bol bol ingilizce çalış.

%30 da işte 3dersinden biri ingilizce demek baya basitçe. hangilerinin ingilizce olacağına ya da olduğuna da o bölümün internet sitesine girerek bakabilirsin bence.
  • klassno  (06.07.14 03:52:12)
okul bazında konuşursan daha net cevap alırsın.

bazı okullarda İngilizce hem hocalar hem de öğrenciler için sıkıntı yarattığını ve hocaların Türkçe anlatmaya meyilli olduğunu biliyorum. yani çok temel İngilizceyle hallediliyordu.

edit: hazırlık denince aklıma geldi, yine bazı okullarda hazırlık sınavı çok kolay oluyor ve neredeyse herkes geçiyor.
  • doxanikee  (06.07.14 03:52:52 ~ 03:54:18)
okul özelinde sormak mantıklı evet. ktü tıp da %30 ingilizce mesela ama orada okuyan arkadaşımın söylediğine göre derslerde ingilizce namına hiç bir şey yok. sınavda soruların %30'u ingilizce oluyormuş, o da bir şey değil zaten.

  • calzoncillos  (06.07.14 04:50:02)
hani 18-20 yaşında çocuk sahibi olanlar, çocuklarıyla birlikte büyürler ya, siz de onun gibi, tıbbı öğreniyoken, bi yandan da ingilizceyi öğrenirsiniz. merak etmeyin. ben çalışkan bi adam gördüm, düz lise ingilizcesiyle gelip, kendi kendine uğraşa uğraşa tıbbi makaleler tercüme eder hâle geldi. sonra profesör ve dekan oldu.

çalışkan birisiyseniz, hiçbişeyden korkmayın, hiçbişeyden çekinmeyin.
  • compadrito  (06.07.14 08:16:37)
Kalburüstü bir üniversite değilse bırak %30u tamamı ingilizce olduğunu iddia etseler de o iş öyle olmuyor zaten. Diploma öyle ama eğitim Türkçe oluyor.

Onun dışındakilerde de hazırlık olsun, kendi imkanlarınla olsun temelin varsa zorlanmazsın.
  • patiska  (06.07.14 10:29:36)