saadet zincirleri - titan zinciri - avon - zincir mağazalar - oluşumlar

ön edit: google'dan araştıramadığım ve öğrenemediğim kısım şu; şu aralar her yerde karşıma çıkan mağaza ağları. titan zinciri veya avon gibi üye geitrdikçe karı arrtıran oluşumlar bunlar. saat üzerine, bitki baharat üzerine, hap(herballife) üzerine, elektronik üzerine ve en son karşıma çıkan alışveriş sitesi üzerine kurulu zincir mağazalar var.
sistemler basit, satış yaparak da üye getirerek de para kazanabilirsin. bu sistemlerin tamamının çalışma prensibi aynı. yılmaz erdoğan da neşeli hayat filminde işlemiş bu konuyu, internetten tek öğrendiğim bu. bir avukat bu ağlara getirdiğin üyeler senin üzerinden ağa katıldığından; bir gün firma batarsa sorumlusu sen oluyorsun dedi.

ben konuya daha hakim arkadaşlardan yardım bekliyorum;

bu işin türevlerine girip dolandırılan ve bu tür davalara bakmış arkadalar varsa daha bi yardımcı olabilirler. aklım çeliniyor, böyle bir işe girebilirim.

soru;
beyler bu sistemlerin güvenilirliği nasıldır. hepsi mi kötüdür? yanlış mıdır? bu olaylarla karşılaşan hukukçulardan ve aşinalığı olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. troller siz biraz kapıda oynayın. hadi bakiym.

otshe salağı için özel edit: eziksin di mi? bilgisinin sınırı olmayan bir yarı tanrı olarak mı görüyorsun kuzum kendini. başkalarının ne bilip bilmediğine hakim olduğun kanısına nasıl vardın sen?

bunu soruyorsun sonra da troller kapıda oynayın diyorsun. bulaşmayın.

  • mattiadestro  (04.07.14 18:58:53)
Saadet zinciri ile avon vs farklıgeliyor bana. Avonda eline bir ürün geçiyor onu satıyorsun. Diğerinde hayal satıyorsun gibi geliyor bana.

  • sutlu nescafe  (04.07.14 19:25:13)
saadet zinciri oluşumlarının ingilizcesi ponzi scheme . buna bakarsanız epey bilgi var wikipedia da. bu bildiğiniz dolandırıcılık. bunu yapanları hapse atıyorlar.

avon bunlarla alakasız. adam kazıklamak üzerine kurulmamış. dükkan, personel vs olmadan doğrudan satış işi bu. sen de satıştan komisyon alıyorsun. ürünler kaliteli ve ederine satılıyor. bu bir çeşit ticaret.

zincir mağaza da çok farklı bir tanım.

troller kapıda oynayın diyorsunuz ama böyle bir soru sorana arkadaş sen troll müsün derim. bunları sormadan google, wikipedia ve sözlükte ufak bir araştırma yapsanız bir sürü bilgi sahibi olursunuz.
  • mea maxima culpa  (04.07.14 19:34:44)
saadet zinciri ile katalogdan ürün satarak üyeler arasında bir piramit kurulması ile artı komisyon kazanmayı ayırmak gerek. avon, orfilame ve şu an ortada olan pek çok şirket varolan bir ürünü sattıkları sürece saadet zinciri değillerdir. herbalife sanki ikisinin arasında gibi duruyor. saadet zincirinde ise hep bir vaat büyük bir hayal olur ve aslında kimse ne yaptığından bile emin değildir. saadet zincirinde üye yaptığın adama karşı hukuki sorumluluğun olabilir ama avon benzeri ürün satışında sorumluluğun müşterinin aldığı ürünü teslim edene kadardır.

  • warrior princess  (04.07.14 20:44:32)
saadet zinciri denilen yapıların ekonomik olarak sadece baştaki birkaç kişiyi zengin ettiği "iktisadi" analizle görülüyor. tarihte bunun örnekleri var. dolandırıcılık olduğu için hukuki olarak da yasak benim bildiğim.

avon, oriflam vb oluşumlarda gayet kaliteli malzemelerin piyasadaki benzerlerine benzer fiyatlarda satıldığını görürsün. burada bir dolandırıcılık yok. sadece dükkanları, personel ücretleri vs olmadığı için piyasaya göre daha düşük bir fiyatta kozmetik satıyorlar ve dükkan açmadan bütün ülkeye yayılıyorlar.

senin gibi insanların aklını çelmek ve de kanuna uyuyormuş gibi yapmak için şimdilerde başka bir taktik uyguluyorlar. sen sözde bir mal pazarlıyorsun. normalde 50 lira eden, piyasada satılan malı 300 liraya sana satıyorlar. ve hukuk karşısında sanki avon vb gibi bir satış işlemi yapıyormuş gibi gösteriyorlar. ama ortada 300 lira etmeyen dandik bir malı sana kakalamaları var. bir de üstüne sisteme girmek için para ödüyorsun vs.

ya ayrıca yardım ve bilgi isterken ona buna salak demeniz hiç hoş değil.
  • mea maxima culpa  (04.07.14 21:31:30)