amerika'da elektroniğin ucuz olması

niyedir bu?
sözlükte aradım ama bulamadım.

teknolojinin orada geliştirilmesi(üretilmesi demiyorum, o iş genellikle uzak doğuda oluyor) ve çok büyük bir pazar olduğu için rekabetin inanılmaz olması.

  • roadrunner_merlin  (22.06.09 20:40:21)
türkiye'yle karşılaştırırsak vergi cevabı çıkar. ayrıca pazara hakim olması da başka bir etken.

  • bykush  (22.06.09 20:46:24)
verginin azligi + arzin yuksekligi + cok buyuk bir pazar oldugundan uretim ve ulastirma (hindistan, irlanda ya da cin'den) maliyetlerinin bu pazar icin uretilen urun basina olan miktarinin daha az olmasi. yoksa mesela fransa'da da arz yuksek ve vergi amerika ile yaklasik oranlarda, ama fnac best buy dan daha fazla bir fiyat cekebiliyor.

  • bunubenyazdim  (22.06.09 20:46:31 ~ 20:48:50)
bu biraz yanlış bir tespit olmuş bence.

orası ucuz değil, burası pahalı. üstelik buradaki halkın alım gücü de az, yani daha daha pahalı.
  • cro magnon  (22.06.09 20:48:20)
yok sadece burasına değil tüm avrupaya göre ucuz.
gördüğüm kadarıyla avrupa fiyatları aşağı yukarı aynı türkiyeyle..(araştırmadım çok tabi,gittiğim yerlerde bi baktım)

  • natnan  (22.06.09 20:53:20)
vergileri düşsen türkiye'deki fiyatlar aynı olur orasıyla artık fazla farklar yok fiyatlarda.

  • rurouni  (22.06.09 20:54:43)
Üretim/Geliştirme den ziyade vergi,gümrük vs. oranlarının etkilediğini sanıyorum. Yoksa Japonyada elektronik ürünler (Sony vs.) ülkemizden daha pahalı olabiliyor.

  • iustitia omnibus  (22.06.09 20:54:44)
ha bir de unuttum, kur olayi var turkiye'de. sen ithalatci olarak $X fiyattan aliyorsun, bunu tlZ fiyattan satacaksin. sen bunu satana kadar dolar/euro etc. $X+5 olabilir. eger kredi ile calisiyor isen, gelecekte dolarin gelecegi noktadan, ya da iki noktanin arasinda fiyat cekmen lazim. tabii olay burada FIFO LIFO lara kadar gidiyor, yani aksi ornekler de sunulabilir duruma gore... ve bu sekilde baz fiyati dolar uzerinden olmayan seylerin amerika'daki baz fiyatlari ile turkiye'deki baz fiyatlari yaklasiktir diyebilirim. (ornek: bmw, mercedes, fransiz tereyagi vb..)

  • bunubenyazdim  (22.06.09 21:02:25 ~ 21:06:17)