tıp mı diş mi

merhaba.
mf3 sıralamam 7binlerde. gecen yıl iü-mbg' yi bırakıp tekrar sınava hazırlanmıstım. sağlık alanında bir tercih yapmak istiyorum. birçok tıpa girebiliyorum. ama tıp okumak istiyor muyum, bu konu hakkında endişelerim var. diş hekimi olmanın tıp doktoru olmaya göre daha az sancılı oldugunu düşünüyorum. iş hayatında da okul hayatında da. kendini heba etme oranı daha az gibi. bu konuda beni aydınlatabilir misiniz, düşüncelerimde haklı mıyım? benim istediğim daha rahat bir yaşam.

tıp daha karizma.Bir de diş hekimliğinde kendi kliniğini açacaksan çevre gerekiyor.

her ikisinde de parayı vurmak için kendini geliştirmelisin. Tıp okumak zor diyenlere bakma. Tıp zor da mühendislik kolay mı ? ya da diş hekimliği çok mu kolay ? Tıp oku bitir gelecek garanti. Paranın amna koymasan bile yine iyi kazanç var.
  • empedokles  (28.06.14 15:07:14 ~ 15:07:58)
rahat yaşam için ikisi de yanlış tercih olmamış mı?

üniversitesine göre değişmekle birlikte elbette diş daha kolay, el becerini konuşturuyosun sadece. diş hekimleriyle görüşürsen yaz diyecekler doktorlarla görüşürsen yazma diyecekler. kendin karar ver.
  • seksen9  (28.06.14 15:09:25)
tıp.

diş daha çok yıpratıyor, fiziksel olarak da yoruluyorsun.

el becerisi ile sadece bağlantılı değil, tüm gün bedensel olaak yoruluyorsun.

diş hekimiyim.
  • neferkitty  (28.06.14 15:11:23 ~ 15:12:04)
diş daha iyidir. uzmanlık, mecburi hizmet, nöbet gibi dertler yok olursa da en azından daha az sıkıntılı.

  • ontheroad  (28.06.14 15:11:43)
istediğin daha rahat bir yaşamsa tıp seçme

  • yigitkaraca  (28.06.14 15:14:36)
rahat yaşam için -bu ikisi de çok yanlış tercihler olmasına rağmen- eğer sadece ikisi arasından tercih yapacağım diyorsan, diş hekimliği. bütün olasılıkları tart, ona göre bir tercih yap. marmara tıp'ta okuyan bir arkadaşım, ağlayarak ders çalışmaya çalışıyordu. anlamıyorum kafam almıyor gerizekalı mıyım ben diye bağırıyordu ve ağlıyordu. diş hekimliği okuyan bir arkadaşım da sabahtan akşama kadar sabundan diş yapıyor. ama onun da zor kısımları var, hatta çok zor; ama tıp kadar değil.

rahat yaşamdan ne beklediğine bağlı tabi biraz bu. çok para mı, çok tatil mi, az sorumluluk almak mı, yüksek statü mü, aile eş dostla sürekli zaman geçirme mi hangisi bunu düşün bence.
  • vedat chili peppers  (28.06.14 15:17:17)
mühendis ol o zaman kardeş, dişçi olup milletin ağız kokusu ahahah yine espri yaptım.

dişçiler şu durumdaki hallerinden pek memnun değil gibi cidden, bence illa ikisi arasında kalacaksan tıp yaz.
  • fatihdr  (28.06.14 15:23:49)
tıp yaz. keyfini çıkar. öyle sabah akşam ders çalışıyoruz geyiklerine de bakma. onlar 80-90 alan tayfa. sınıf geçmek için 6 haftanın 3ünde gez 3ünde çalış çok rahat geçersin. ben bu sene oyun-internet manyağı olmuştum. 66'yla bütsüz geçtim. sıkıntı yok yani.

  • drifs  (28.06.14 15:30:54)
tip yaz. doktorlarin kendileri cok calisir cok yorulur ama es ve cocuklari gununu gun eder.

  • nax  (28.06.14 15:33:56)
Kendimi heba edemem, paramı alıp rahatıma bakayım dersen burası senlik bir yer değil. Sorumluluk çok, dersler ağır, süreç uzun. Sonra uzmanlık veya doktora yolu var. Asistanlikta aradığın rahatlığı hiç bulamayacaksin. Doktora yolunu secersen sonraki hayatın bilim üretmek olacak. Pratisyensen halkımız seni pek adamdan saymaz. Diş de kolay değil, neferkitttnin dedigi gibi bütün bedeninle çalışıyorsun tıpta mesela psikiyatrinin böyle fiziksel zorlukları yok ama o noktaya gelene kadar dişin iki katı okuyacaksin. Bence ikisini de yazma, sana pek hitap etmiyorlar.

  • Lim5  (28.06.14 15:44:22)
türkiye'de diş hekimliğinin 5-10 yıl sonra içinde bulunacağı durum pek iç açıcı değil.özellikle de yeni mezunlar için durum iyi değil.her şehirde ya diş hekimliği fakültesi ya da adsm var.giderek açılmaya da devam ediyor.özel sektörde de poliklinikler revaçta.oraları da uzmanlar ya da 15-20 yıllık deneyimli diş hekimleri kapmış durumda.tıp eğitimi de illa ki zordur ama devamında iş bulma konusunda sıkıntın olmaz en azından...

  • mek  (28.06.14 15:47:36)
diş yaz.

not: tıp mezunuyum. bıktım valla.
  • siradisi00  (28.06.14 16:07:31)
bir daha şansım olsaydı ya diş hekimi olurdum ya da psikolog. kesinlikle diş. 89 doğumlu güneydoğuda görev yapan düz diş hekimi maaşı 8000 tlcik. en yakın örneğim.

  • uykusunu yakalayan adam  (28.06.14 16:22:47)
Diş hekimi olarak devlette iş bulmam daha zor.özel poliklinikte çalışmak zordur.fakat türkiyede garanti iş istiyorsan kesinlikle tıp.en azından devlet memurluğun garanti,tabii önceliğin garanti işte.

  • biyikli gard bazarevic  (28.06.14 17:13:54)
(bkz: tıp fakültesi/@compadrito)

bu yazıyı da okuyun karar vermeden önce.
  • compadrito  (28.06.14 18:39:17)