Kira beyannamesi sorusu

Selamlar ev sahipleri,

2013 yılının beyannamesini acil doldurmam için telefon geldi bu sabah, ben de internetten halledeyim dedim kira 400 lira elden alıyorum, girdim bilgileri vs. ama GİRDİĞİNİZ BİLGİLERE GÖRE BEYANNAME VERMEK ZORUNDA DEĞİLSİNİZ! yazısı çıktı, seve seve vergi dairesine mi yollanmam lazım yoksa hayatıma devam etmem mi lazım. bu işten anlayanlar aydınlatabilir mi beni?

@fengari, evet anlamadığım kısım da o 4800 girmeme rağmen neden zorunda değilim anlamadım :/

Konut kira gelirinde 2013 yılı için istisna tutarı 3200 TL. Yani yıllık kira gelirin 3200 TL'nin altında ise istisna kapsamında vergi ödemiyorsun. Ama senin verdiğin rakam 3200 TL'nin üstünde çıkıyor. Bilemedim, bir vergi dairesine git istiyorsan.

Ek: 2014 için ististna tutarı da: 3300 TL
Ek 2: Kiranın konut olduğu varsayımıyla cevap verdim. Eğer iş yeri ise bu durumda, istinsa tutarı 2013 için 26.000 TL (stopajı ödenmiş ise)
  • fengari  (26.06.14 15:32:15 ~ 15:35:30)
elden aldığınız için önceden hazırlanmış beyanname sisteminde hiç kira almıyormuşsunuz gibi gözüküyor. o yüzden otomatik çıkmıyor. aynı sisteme elle giriş yaparak beyanname verebilirsiniz. ya da vergi dairesine gidip kağıt ortamında elle doldurabilirsiniz.

kaç ay kira aldınız, ev mi işyeri mi, bilgileri verirseniz ben size rakamları vereyim.
  • kibritsuyu  (26.06.14 15:32:42)
@kibritsuyu

2012 için beyanname vermiştim yine internetten o zamanda 400 tl idi

12 ay kira alıyorum, ev.

kiracı akraba olduğu için zam olmadı. vergiden kaçmıyorum veya yalan beyan vermiyorum ekliyim onu da :)
  • irbat  (26.06.14 15:38:26 ~ 15:39:56)
o zaman beyanname vermeniz gerekiyor.

400 x 12 = 4800 lira
3200 lira istisna düşüyorsunuz,

kalan: 1600 lira
götürü gider seçiyorsunuz %25'i gider olarak indiriliyor
1600 x %25 = 400 lira

kalan 1600-400=1200 lira

bunun da vergisi dilim falan aşmadığı için %15'ten 180 lira

+ damga vergisi ödeyeceksiniz. bir de süresini geçirdiğiniz için (malum, süre mart ayında bitti) ufak bir miktar geç verme cezası ve 180 liranın yarısı için aylık %1.40 faiz ödeyeceksiniz. niye yarısı için? çünkü ilk taksidi olan yarısını mart sonuna kadar ödemeniz gerekiyordu. ikinci taksit için temmuz sonuna kadar süresi var. ikinci taksit henüz gecikmiş değil.

bu rakamları internetten "önceden hazırlanmış beyanname sistemi"ne elle girerek beyan edebilirsiniz. veya kağıt beyanname doldurup elden verebilirsiniz.
  • kibritsuyu  (26.06.14 16:23:20 ~ 16:25:04)