çokça basit sorular

1-would, might, had to, could

bunlar daima geçmiş zaman mıdır? yoksa ne anlamlara gelip nerelerde kullanılır?

2-used to nerede kullanılır, bu da hep geçmiş midir, öyleyse neyin geçmişidir? eskiden sadece eski alışkanlıklarımı diye bilirdim ama her yerde görmeye başladım.

"bir yds öğrencisi"

1- had to hariç, hayır.
2- used to, yapardım, ederdim. geçmişte yapılan ama artık yapılmayan şeyleri tanımlamak için kullanılır.

  • baldur  (26.06.14 12:44:35 ~ 12:44:41)
2 için; peki use to gibi bir kullanım var mı ya da used to geçmiş zaman ise bunun present hali var mı?

  • uzunuzunilgi  (26.06.14 13:00:01 ~ 13:23:27)
used to her zmaan geçmiş zaman değildir. şu soruda örneğin:

- are you used to doing that? bunu yapmaya alışkın mısın?
- yes, im used to it. bunu sürekli yaparım.

used to nun zaman durumu bir önce gelen "am" varsa değişir.

I used to - dersen geçmiş zaman
I am used to - dersen şuan.
  • eindaclub  (26.06.14 13:11:59)
@uzun
be used to, alışmak anlamına gelir. i am used to going to the school by bus dersen, okula otobüsle gitmeye alıştım olur. i used to go the school by bus dersen, okula otobüsle giderdim olur.

used to, evet geçmiş zaman, şimdiki zaman için present tense kullanabilirsin.
  • baldur  (26.06.14 13:12:58)
@eindaclub, teşekkür ederim present halini biliyordum. used to kalıp olarak am-is-are olmadan geçmişi ifade ediyor, şu an anladım.
@baldur, ilk yanlış anlamışım tekrar teşekkürler.

@kullanıcı, soruyu kendi sorum haline getirmiş gibi hissettim kendimi afedersin :)

sırasıyla will, may, can için geçmiş olarak kullanılabilirler ama daima geçmişi ifade etmezler. mesela could ı go deyince izin isteme gibi bir anlama da geliyor.
  • uzunuzunilgi  (26.06.14 13:20:39)
I wouldn't say that

(senin yerinde olsam) ben öyle demezdim.

I would do it - yapardım. şöyle şöyle olsa yaparım gibilerden.

I would have done it - yapmış olurdum. şöyle şöyle olmuş olsaydı, ben de böyle böyle yapmış olurdum.

I might join you (%25 ihtimalle) katılabilirim (sen naapıyosan ben de gelebilirim ama düşük ihtimal)
I may join you - ihtimal %50 gibi

I may have gone there - oraya gitmiş olabilirim

I had to do - I have to'nun geçmiş zamanı - yapmak zorundaydım, yapmak zorunda kaldım

I could do it - yapabildim.
I could have done it - yapabilirdim

I used to go there - eskiden oraya giderdim. (şindi gitmiyom)
  • compadrito  (26.06.14 13:41:19 ~ 14:07:47)