iran'daki seçim

bu kadar kavga gürültü kopuyor, sokağa çıkıp kavga edenlerin görüşleri mi farklı ? iki liderin arasındaki fark ne bu kadar da ülke karışıyor ? sağ sol çatışması değildir heralde ?

Ekonomik sebepler daha baskın. Ahmed efendi sayesinde ülkede işsizlik tavan yaptı. Her haftada bir arkadaş arıyor İran'dan şurda bir firma var oraya başvurdum, bana iş var mı vs. diye. Öyle turuncu devrim falan çıkmaz bu işten. Rafsancani destekliyor Ahmed'in karşıt grubunu, ki Rafsancani mevcut rejime ölümüne bağlıdır.

İran'da tudeh'den sonra sol parti kalmadı ki. Azıcık sosyal demokrat olsan tudeh'ci diye atarlar içeri.

Sokağa çıkıp isyan edenler temel olarak işsizlik sorunuyla çıkıyor ama baskıdan da millet bunaldığı için pek farkı olmasa da karşıt gruba destek veriyor tepki için. Devlet memuru kadınlar zaten çarşaf giymek zorunda, bir arkadaşın eşi çorap giymeyi unuttu diye ciddi bir ceza almıştı memuriyeti süresince. Düşün yani sadece ayağına çorap giymeyi unutmuş çıkarken ve farketmemiş. Millet isyan ediyor tabiatıyla bu kadar sıkıya.
  • tekosin  (20.06.09 20:22:00 ~ 20:22:31)
okuyalım, araştıralım, hazıra konmayalım...

www.ntvmsnbc.com
www.reuters.com
  • lancelot du lac  (20.06.09 20:51:47)
birincisi bu olay rejim karsiti, laikcilik yanlisi bir isyan filan degil. en azindan simdilik degil diyebiliriz. isyancilar pek cok farkli siyasi gruptan gelse de olay biraz wizard_merlin'in dedigi devlet ici bir kavga.

bu kavganin bas aktörlerinin de ahmedinejad ve musavi degil; onlardan cok daha güclü olan hamaney ile rafsancani oldugu söyleniyor. wizard_merlin'in dedigi gibi ideolojik olarak iran'i cumhuriyet yönetiminden cikartmak isteyen ve devrim muhafizlarini arkasina alan radikal bir grup ile statükoyu korumak isteyen mollalar arasinda bir catismayi izliyoruz. secimlerdeki hile bu radikal grubun darbe girisimidir. muhalefet ise halkin ve mollalarin destegini alarak hamaney'in ayagini kesmeye calisiyor.

cok iyi iki makale(ingilizce):
www.atimes.com
  • fspades  (21.06.09 13:25:37 ~ 13:34:43)