favori rus yazarınız.

ve sizin için en önemli eseri ve neden?

istediğinizi cevaplamakta özgürsünüz.

şimdiden teşekkürler :)

Tolstoy, Savaş ve Barış. Çünkü üslup ve kurgu açısından daha iyi bir yazar bilmiyorum. Savaş ve Barış'ın salt edebi gücünü falan bir yana bıraktığımda benim nazarımda şu yönden önemli. Ondokuzuncu Yüzyıl'da yaşayan insanarın edebiyata neden bu kadar değer verebileceğini en net sezdiğim kitaptı. Yani her bir karakterle bir süre sonra siz de davetlere gidiyor, gün içerisinde onun belli bir konu hakkında ne yapacağını düşünüyorsunuz ve yaşamaya başlıyorsunuz. Bu kadar gerçek olup da nasıl aynı zamanda kurgu olduğunu insan kavrayamıyor. Bin Hüzünlü Haz'ın açılışında şöyle bir epigraf var:"Hayat nedir diye sorarsan, bilmiyorum evlat; sormazsan biliyorum...´´ " İşte Tolstoy bir tuğlanın içine gerçek hayatı doğurmayı her şeyiyle başarabilmiş. Bir de örneğin o esnada televizyon, sinema vesairenin olmadığı bir dünyada zihinde bu kurgunun böyle başarılı canlanabilmesi sonucu herhalde korkudan ölürdüm.
Ayrıca:
www.nytimes.com

Nabokov'a bu konuda katılıyorum ayrıca:"Tolstoy is the greatest Russian writer of prose fiction. Leaving aside his precursors Pushkin and Lermontov, we might list the greatest artists in Russian prose thus: first, Tolstoy; second, Gogol; third, Chekhov; fourth, Turgenev." "This is rather like grading students' papers and no doubt Dostoevsky and Saltykov are waiting at the door of my office to discuss their low marks.It would seem at first glance that Tolstoy's fiction is heavily infected with his teachings. Actually, his ideology was so tame and so vague and so far from politics, and, on the other hand, his art was so powerful, so tiger bright, so original and universal that it easily transcends the sermon. In the long run what interested him as a thinker were Life and Death."
  • sanal hayvan  (25.06.14 18:25:01 ~ 18:34:38)
lermontov,
zamanımızın bir kahramanı

"beyler, zamanımızın bir kahramanı bir tek kişinin portresi değildir; kuşağımızın gittikçe artan kötülüklerinden yaratılmış bir portredir. bana bir insanın bu kadar kötü olamayacağını söyleyeceksiniz yine; ben de diyeceğim ki, madem bir sürü trajik ve romantik haydutun varlığına inandınız, neden peçorin gerçeğine inanmıyorsunuz? yoksa bu kişideki gerçek payı sizin istediğinizden daha mı fazla?"

"neden?"e el cevab: peçorin.
  • homongolos7  (25.06.14 18:28:51)
okuduklarım içerisinde gogol.

palto gibi bir eser yazıp rus edebiyatında bir devir açmış bir insan. boş yere rus ustalar "hepimiz gogol'un paltosundan çıktık" demiyor.

e tabi bu okuduklarım içerisinde. rusçayı biraz daha ilerletip orjinalden gireceğim için şimdilik pek bulaşmıyorum çoğu yazara. yoksa, rusça yazan o kadar yazar var ki; amerika ile birlikte dünyada edebiyatın bu kadar ağır olmasını sağlayan rus yazın geleneğidir.
  • lesmiserables  (25.06.14 19:06:10)
  • godsparticle  (25.06.14 19:22:51)