Optik bilgisi olanlara basit bir soru.

Kendin yap şeklinde akıllı telefondan vr gözlük yapmaya çalışıyorum hobi olarak tabi, şimdi internette zilyon tane tarif var elbet fakat lens konusunda bir ikilemde kaldım. Büyüteç kullanarak uygun mesafeden 3D görüntü elde edilebiliyor buraya kadar tamam fakat bu görüntü hem biraz küçük gibi hem de çok yakında oluşuyor ama orjinal vr gözlüklerde genelde 2 metre mesafede bilmem kaç inç ekran büyüklüğü ifadesi var şimdi sorum şu, bunu sağlamak için nasıl bir lens ile görüntüyü büyütüp aynı zamanda biraz uzaklaştırabilirim veya böyle bir şey yapmak mümkün mü optik anlamda?

Not: orjinal VR gözlükler daha küçük iki ekran kullanıyor ama optik matığı aynı onlar bunu yapabiliyorsa mümkün gibi geldi tabii ekran boyutu arttığı için cihaz boyutu büyüyebilir ama sorun değil atıyorum telefon lensten 8-10 cm uzakta da olsa ona uygun bir şey yapabilirim sonuçta deneysel ve evde deneyeceğim bir şey bu takıp sokağa çıkmayacağım.

görüntünün hem küçük hem de yakında oluşması kullandığın lensin kırınımının yetersiz olmasından kaynaklanıyor.

belki telefondan vr için lens kiti gibi bir şeyler vardır ?
  • orpheus  (06.06.14 16:25:10)