web tasarımı öğrenmek

internet sitesi yapmayı öğrenmek istiyorum. neleri öğrenmeliyim? nasıl öğrenebilirim? nereden başlamalıyım?

web sitesi "tasarlamayi" mi ogrenmek istiyorsun (photoshop, sketch vb)
yoksa web sitesi "gelistirmeyi" mi? (yazilim tarafi; html, css, javascript, php vs.)

  • hjarteblod  (02.06.14 18:35:33)
açıkcası pek bilgim yok ama geliştirmek sanırım istediğim sey.

  • teminki  (02.06.14 18:38:25)
bence önce tasarım. en temelinden photoshop oluyor bu durumda. dur hatta ilk dersin benden olsun :p

www.photoshoptutorials.ws

bu tip tutorial üzerinden gidebilirsin ama ingilizce şart tabi, onu hiç söylemiyorum bile.
  • kerbeee  (02.06.14 18:40:44)
geliştirmek demişsin, şurası yardımcı olabilir.

html.net
  • kerbeee  (02.06.14 18:41:46)
html ve css ile baslayabilirsin. codecademy'deki web fundamentals kursu ve tutsplus'taki 30 days to learn html&css ile baslamani oneririm. tabii ingilizce bunlar, bu islerde ogrenecegin ilk dil html falan degil ingilizce ^^ tum adamakilli egitimler, kaynaklar ingilizce.

  • hjarteblod  (02.06.14 18:48:00)
amaan boşver, indir wordpress çak hazır tema.

ya da twitter bootstrap'i çak 5 dkda yap siteni sonra geliştiriciyim yazabilirsin twitter accountuna.

şaka bi yana, html, css öğrenmeye başla.
  • eksi sozlukte eksiyen adam  (02.06.14 18:48:30)
html ve css gelmis ama bence html ve javascript daha yumusak bir baslangic.

  • beriberi  (02.06.14 19:03:23)
anladığım kadarıyla tamamen sıfırdan başlayacaksın. O yüzden html den başla. Oturup html kodlarını notepad da yaz demiyorum. Eskiden Front Page vardı mesela. Sen yazını yazıyorsun link ekliyorsun vs. program html kodlarını senin yerine oluşturuyor. Ancak ne oluşturmuş sen link ekleyince html de ne tür kodlar meydana gelmiş, kalın yazdığın italik yazdığın yazıların başına sonuna ne tür kodlar yerleştirmiş vs. bunlara bir dikkatlice bak önce. Kafanda yavaş yavaş oturur. PHP veya ASP son çıktı olarak yine sana aynı html kodlarını verecek zaten. O yüzden temel olması için html de ne oluyor da biz ekranda bu yazıları görüyoruz. başlıklar kalın yazılı linkler mavi ve altı çizili vs. herşey arkada tanımlanmış onlara bir bak nasıl tanımlanmış. Önce o kısmı bir incelemeni tavsiye ederim. Daha sonra bunun üstüne javascript eklersin. CSS eklersin. Baktın iyi gidiyor asp yada php ye geçersin. Veritabanı eklersin. Böyle böyle geliştirerek gidersin.

  • maxhoper  (02.06.14 20:27:52)
sıfırdan başlayacaksan sana 2-3 öneri verebilirim. 3 sene önce sıfırdan başlamıştım ve sadece internetten yardım alarak iyi bir seviyeye geldim. en azından her istediğimi, ince işçilik dahil yapabiliyorum.

kendine bir proje seç önce. mesela "forum yapacağım" de. ya da "twitterla aynı şeyi yapacağım" de.

ardından şu mantığı kavra:

bir web sitesi açabilmen için birkaç kodlamayı bilmen gerek. bunlar:

html: "bana bir alan yarat" demeni sağlar.
css: "bu alan kare ve kırmızı olsun" demeni sağlar.
mysql: "verilerimi buraya bu şekilde kaydedeceğim" demeni sağlar.
php: "mysql'in kaydettiği verileri, bu kare alanın içine koyacağım" demeni sağlar.
javascript: "sayfa değiştirmeden ,sayfa yenilemeden işlem yapacağım" demeni sağlar.

en basit bu şekilde anlatabilirim bu kodların işlevlerini.
bunların hepsini aynı anda öğrenmen gerekiyor, ayrı ayrı öğrenerek yürüyemezsin.

ama önce, hepsinin aşağı yukarı mantığını öğrenmen için "php başlangıç dersleri" "css başlangıç dersleri" gibi şeyleri google'la ve 2'şer 3'er paragraflık yazılar oku. kodların açıklamalarını incele. bu önemli.

ardından internette "sıfırdan blog yapma dersleri" falan gibi bir ders bul. ve sıfırdan, tüm bileşenleri yükleme dahil her şeyi sıfırdan yapan bir ders bulup onunla aynı anda kodları yaz.

şu dersler güzele benziyor: umarım wamp kurulumunu falan da anlatmıştır. www.youtube.com

bu videoları izleyip onunla aynı anda kod yazacaksın. yaptığı her şeyi kopyalar gibi, kendi ellerinle yazacaksın. aynı şeyleri, hiç istisnasız.

ardından bu videoları bir daha izleyip yine aynı kodları yazacaksın. ve bu sefer, biraz değişiklikler yapacaksın. işte şurası şu renk olsun, burası daha geniş olsun, buradaki sistem şöyle olsun, üyelik alma kısmını böyle yapayım gibilerinden.

ardından bu videoda öğrendiklerinle kendi kafandan bişeyler yapacaksın.

ondan sonra yürürsün zaten.
  • kamera motor  (02.06.14 20:42:03)
Ben de web gelistirme ve tasarimi daha kolay anlasilmasi icin su sekilde somutlastirayim.

Web sitesini bir insan olarak dusunursek, web tasarim o insanin ne kadar guzel&yakisikli olacagini belirler(bunun icin photoshop, illustrator ve sanat resim yetenegi gerekli. minimalizim akiminina bi göz gezdir www.minimalsites.com).

Html ise o insanin kolu, bacagi, gövdesi gibi unsurlaridir(web gelistirme icin buyuk oranda olmazsa olmazdir ve bence buradan baslanmalidir).

CSS ise o insanin uzuvlarinin ve gövdesinin rengi kalinligi gibi görsel yönüdür, CSS olmadan o adam cöp adamdan farksizdir(bir web developer icin bu da olmazsa olmaz gibidir).

JavaScript ise o insani canlandiran sinir sistemidir. Javascript olmadan ne kol hareket eder, ne de birsey hisseder(Front-End yani ön yüz gelistirme icin olmazsa olmazdir. JQuery, Mootools gibi bircok kütüphanesi vardir).

HTML+CSS+JavaScript bilirsen kendin icin Front-End Developer diyebilirsin ama yinde de yeterli degildir. w3schools.com ve code.tutsplus.com

Bir sonraki adim olarak yavas yavas Back-End tarafina gecebilirsin. Back-End bir insanin beyni gibidir, back-end olmadan sayfa görüntüden ibarettir, akilli hicbirsey yapamaz. Bunun icin bircok güzel alternatif var, diledigini sec ve ilerle. PHP, Ruby, Python, C#, Java vs. Benim kisisel tercihim Java. C# ve Java'nin birbirlerine üstünlükleri uzun tartisma. Ama hizli gelistirme ve ögrenme icin PHP, Ruby, Python güzeldir. Bu günlerde Ruby daha popüler olmaya basladi.

Bundan sonraki adim ise o beyne bir hafiza gerekli, o da Database'dir, SQL ögrenmelisin. Web icin MySQL benim tercihim.

Bunlara ek olarak SEO (o web sitesinin internet ortamindaki populerligini arttirma yöntemi olarak düsünebilirsin), Responsive Web (o web sitesini farkli ekran ve cihazlardaki uyumlulugu icin yapilir), Semantic Web (o web sitesinin akil eslestirmeleri ile ilgilidir)

Cok gibi görülebilir ama ögrenen nasil ögreniyor diye düsün, bol bol oku ve uygula. Kolay gelsin
  • emrahday  (03.06.14 19:10:37 ~ 19:11:58)