Kısa bir İngilizce çeviri

selamlar, metin aynen şu:

"Prion proteinaceous infectious particles; an abnormal form of protein. Some prions can be infectious; however, not in the same way as viruses or bacteria. Prions are linked to a number of diseases called transmissible spongiform encephalopathies (TSEs), but have never been described as transmissible via plasma derived products.
PrPc Prion protein Cellular; normal cellular prion protein
PrPsc Prion protein Scrapie-like; abnormal prion protein"

bi anlatıverin be. ne diyor istiyor burada?

sağolunuz.

Teknik terimlerin çevirisi hatalı olabilir ama genel itibariyle şöyle:

"Prion proteinimsi bulaşıcı parçacıklar; proteinin anormal bir formu. Bazı prionlar bulaşıcı olabilir, ancak (bulaşma şekilleri) virüs ya da bakterilerden farklıdır. Prionlar, bulaşıcı süngerimsi ensefalopati denilen hastalıklarla bağlantılıdır, ama hiçbir zaman plazmadan elde edilen ürünlerden bulaşıcı olarak tanımlanmamışlardır.

PrPc Prion protein Hücresel; normal hücresel prion protein
PrPc Prion protein Scrapie-benzeri; anormal prion protein"

Kötü bir çeviri olabilir ama fikir verir en azından.
  • zero times infinity  (30.05.14 02:22:05)
Prion denilenler bir protein sinifi, bazi hastaliklara sebep oluyor. normalde islevsel bir protein oluyor fakat bazen ayni protein farkli bir sekil alip hastaliga sebep verebiliyor. bu yazida o prion proteinlerinden bahsediyor iste. bu proteinlerden bazilari bulasici olabiliyor ama virus veya bakteriler gibi bir bulasicilik mekanizmalari yok diyor.
PrPc Prion protein hucresel: normal hucre prion proteini
PrPsc protein scarpie-like: anormal prion proteini diye de tanim yapmis sonuna

benim bildigim kadariyla bu yanlis sekil almis proteinler beyinde olusunca baska proteinlerin de seklini degistirip gitgide ilerleyen bir hastaliga sebep oluyorlar. bazi prion proteinlerinin et urunlerinden de alinabilicegi yonunde teoriler var ama bu konudaki bilgim kisitli, kanitlanip kanitlanmadigini bilmiyorum. bi ara deli dana diye ortaya cikan hastalik vardi o da bunlardan biri. metnin basi sonu varsa daha iyi aciklanabilir, bu verilen metin pek fazla birsey anlatmiyor senden birsey yapmani da istememis.
  • gerard  (30.05.14 02:25:47 ~ 02:26:18)