Böyle üniversiteyi s*kmeli mi?

Mezuniyete şu dönemden sonra artı bir yaz okuluyla bir kaç ay kaldı ama 5 yıldır ettiğim küfürler bitmedi, hıncım kesilmedi.

Merak ediyorum bi burası mı böyle insan üstü efor istiyor? Bak şimdi anlatıcam, bölüm ingilizce zaten %100 sınavlar falan dahil neyse geçtim onu, sözel ağırlıklı bir bölüm ama ünideki tüm bölümlerde aynı sistem var.

*Vize haftası yok, mesela geçen salı sabah 9dan akşam 6 ya kadar derse girip 6buçukta vizeye girdim. 2 gün sonra aynı durum tekrar oldu.

*Final tatili yok. Böyle bir şey varmış millette, final haftasından önce birkaç gün mü ne tatil veriyorlamış bazılarında 1 haftaymış. duyunca gözlerim açılmıştı. Benimse bu cuma derslerim bitiyor, 3 gün sonra ilk finalim var. Ha bu arada cuma 6buçukta yine vizem var evet.

*2 vize var neredeyse her dersten. Olmayanlardan da 1 vize 1 proje var. Yarın mesela 3 ödev teslimim, 1 vizem, 1 proje teslimim ve 6 saat dersim var.

*Başka bazı üniversitelerde son dönem öğrencilerine +2 ders veriyorlamış, alttan da +2 ders ekstra alma şansı veriyorlarmış not ortalamasına bakılmaksızın. Bizde böyle bir olay yok. Mesela bu dönem sonunda hala 2 dersim var hiç alamadığım o yüzden yaz okulunda mezun olacağım, açılmazsa yaz okulunda dönem uzayacak.

*2 hafta devamsızlık yaptığında 3. haftada kalıyorsun.

*Bütünlemeler bi sike yaramıyor zira finaller %30, en fazla %40 etkiliyor. (Bütünleme sadece final yerine geçiyor- her yerde böyle olduğunu varsayıyorum)

Biri çıksın desin ki bizde de böyle aga, her yerde böyle bak size özel değil bu işkence desin nolur? yoksa mezun olmadan pompalıyı alıp öğrenci işlerinden başlayarak fakülteyi mermi manyağı yapacağım az kaldı!

edit : merak edenlere; özel üniversite bu. hani güle oynaya mezun olunuyor sanılan.

okul/bölüm?

  • raskolnikov2  (26.05.14 22:43:27)
aglamaya gerek yok, kurallar bastan belli.

  • f_d  (26.05.14 22:44:00)
hangi okul haci?

senin yine iyi. ben koc'ta okudum. ben mezun olurken butunleme sinavlari diye bir sey yoktu. sonradan geldi.

yukardakilerin hepsi bizde de vardi. hatta soyle ornekler de verebilirim. elektronik okumama ragmen, almak zorunda oldugum tarih dersini tarih ogrencileriyle birlikte aliyorduk. sinav 2,5 saat 2 koca essay, 5-6 kisa essay.

tarih derslerinin de ingilizce oldugunu soylemis miydim?

(bkz: #25876370)
  • she was my baby  (26.05.14 22:45:48 ~ 22:46:40)
final tatili dediğiniz şeyi ilk defa duydum, bütler burda da final yerine geçiyor ve dediğiniz gibi max %40 etkiliyor.

devamsızlık kimsenin sikinde değil. ilk vizeler zorunlu dolayısıyla vize haftası var, ikinci vizeler zorunlu değil vize haftası yok.
  • eksi sozlukte eksiyen adam  (26.05.14 22:46:56)
Nerdeyse amerikanın tüm taşşaklı üniversitelerinde koşullar bundan ağır sonra neden ilk 100'e giremiyoruz demeyi biliyosunuz.

Not: madde 2-4-6 bizde ve çoğu üniv. geçerli. 2 hafta devasızlıkdediğin proje dersleriyse o da bizde geçerli. Vizelerle ödev veriyon derse giriyon diye ağlaycaksan bırak okuma.
  • acukali ekmek  (26.05.14 22:51:05)
Bölüm psikoloji. ama bölüme özel bir durum değil, bütün okulda aynı sistem var.

okul adını isteyenlere özelden yazabilirim. afişe olmayalım şimdi.
  • yule  (26.05.14 22:52:48)
bizde de böyle aga. her yerde böyle bak size özel değil bu işkence.
hatta arttırıyorum, bütünlemelerden geçersen dersi dd ile geçiyorsun bizde. yani o yüzde olayı da yok. bütünlemeye kaldıysan ya f ya dd. yapacak bir şey yok.
işletme okumak vardı der, tepki toplar giderim.

edit: hatta bak moralini iyice düzeltmesi için planımı yazayım:
çarşamba için yazılacak 15 sayfa makale ve bir final,
cumaya bir proje
pazartesiye bir final
çarşambaya bir final bir proje
perşembeye bir final
bütün bunlar esnasında bitirme projesi.
not: proje dediklerim kol gibi projeler afedersin, birkaç haftalık hepsi ama vakit yok anasını satayım yok!
edit: hea bir de 80 tane birinci sınıfın projesini okumam gerek. bu esnada.
  • tannen  (26.05.14 22:57:22 ~ 23:09:22)
Vize haftası bizde de yok, derslerle birlikte yürüyor

Final tatilini hiç duymadım.

Ders yoğunluğu normal, daha yoğun haftalarım da oldu.

Devamsızlık genelde %75 ama bölüm derslerinde pek takılmıyor.

Bu dönemki dersimin finali %20 etkiliyordu. Genelde %25 olur. Bütünleme kısmı da geneldir zaten.

Abartıyorsun bence. Çoğu üniversite , en azından iyi olanlar, böyle.
  • Haldamir  (26.05.14 23:04:42)
Ben okurken (8 yıl önce) bizim okulda bütünleme de yoktu, yaz okulu da yoktu. Yani bir dersten kalırsak, o dersi seneye tekrar almak zorundaydık. Daha da hatırlamak bile istemediğim bi sürü saçmalık vardı. (Ankara Üni.)

  • marcelle  (26.05.14 23:15:23)
Bu iyiymis gene, tum bunlara ek olarak bizde o gune 4 sinav yoksa proje teslimi verebilecegini iddia eden bir hoca vardi (cok kral hocaydi, o ayri konu). Bir hocamiz da 31 Aralik gece yarisina proje teslimi verirdi.

Ayrica sizde gene iyi butunleme varmis, bizde oyle bir kolaylik da yoktu. Zira hocalar eger olmediyseniz sinav kacirmayin, kacirirsaniz makeup'tan 10 uzeri bir puan alamazsiniz derlerdi.

(bkz: bilkent bilgisayar)
  • crown  (26.05.14 23:32:31 ~ 23:32:57)