Para Cezaları Seneler İçinde Değişiyor mu?

Merhaba,

kanunlara konu olan para cezaları zaman geçtikçe, bir biçimde güne uyarlanıyor mu yoksa aynı mı kalıyor?

Misal bir kanun 2008'de geçmişse, hala orada yazan miktar değildir, değil mi?

Enflasyon oranında mı arttırılıyor?

Her sene 1 Ocak itibariyle, harçlar ve cezalar belli bir oranda artar.

  • livaneli kadir  (24.05.14 21:12:39)
eskiden miktara bağlı olarak para cezası verilirdi, her suç için ayrı ayrı yazılırdı. kanunun yürürlüğe girdiği ilk tarihte ne yazılmışsa, her dönem için güncellemek çok mümkün olmuyordu hele bir de enflasyondan kaynaklı paranın değer kaybetme konusu düşünülürse para cezaları iyice hafif hatta komik kalıyordu.

ama artık bu devamlı her suç için ayrı miktar tayin etmenin zorluğu gözetilerek yeni bir sisteme gidildi, her suç için belli gün para cezasına geçildi. bu sistemin adı "gün para cezası"

buna göre, senin o suç karşılığında ceza olarak para ödemen gerekirse bunu 1000 gün adli para cezası ya da 200 gün adli para cezası ya da 350 gün adli para cezası diye belirlemişler kanunda. ve her sene gün başına ödenecek para cezasının miktarı belirlenir.

hakim gün başına 20 tl ve 100 tl arasında bir seçim yaparak kanunda yazılı gün miktarıyla, tayin ettiği parasal miktarı çarpar (örnek, 300gün yani 300 x 45 tl 20-100 tl arası herhangi bir değer)

işte anlayacağın, artık güncellenen sadece hakimin seçerken takdir yetkisine sahip olduğu 20-100 arasındaki değerler. yani para değer kaybederse kanunkoyucu seneye, 30-120 arasına çeker ve iş kolayca çözülür.
  • belki lazim olur  (24.05.14 21:18:46)