Hayvanların Yaşam Hakkı

Efendim,

Her şeyden önce soracağım soru kışkırtma amaçlı sorulmuş bir soru değildir ve ben, bir hayvana zarar verebilecek bir insan kesinlikle değilim; ama aklıma ilginç bir soru geldi.

Bir kedinin, köpeğin kasten öldürülmesi caniliktir, ancak söz konusu küçük bir hayvan olunca (sivrisinek, hamamböceği) buna canilik demiyoruz. Bu durumda bir hayvanı öldürmenin canilik olup olmadığını neye göre karar veriyoruz? Bize zarar vermesine göre mi? Mesela bir sivrisinek bize zarar veriyor, ancak bir kedi de gayet bir insanı tırmalıyıp hasta edebilir. Ya da boyutuna göre mi karar veriyoruz?

Karar verme aşamasında gerçekten tutarlı bir parametre var mı, yoksa bütün hayvanları kasten öldürmek canilik olarak mı kabul edilmeli?

tabiiki keşke sineği böceği öldürmeden yaşam alanlarımızdan uzak tutabilsek çünkü sağlıklı değil. Fakat kapitalde bunun pratik ve uygulanabilir bir çözümünün benim bildiğim kadarıyla olmaması sineklerin ve diğer uçan böceklerin 10 tlye satılan tenis sopası şekilli elektrikli telden sopalarla etrafımızda sallamak suretiyle öldürülmesi normal olarak kabul ediliyor. Ama aynı hindistanda ineklerin kutsal sayılması gibi farklı tabular da olabiliyor bu tamamen toplum ve onun ahlak normları yaşayışı ile ilgili efendim.
Saygılar.

  • Solem  (23.05.14 00:48:04)
İnsanlar boyutuna göre karar veriyor bence. Görmezden gelebildiği, yok sayabildiği ölçüde öldürebiliyor. Bir böceğin ölümünü kolaylıkla görmezden gelebiliyorlar.
Bana göre hepsi aynı. Elimden geldiğince evden uzaklaştırmaya çalışırım haşeratı.

  • air  (23.05.14 00:51:11)
bu sorunun ardından bakterileri ve tek hücrelileri de mi öldürmesek gelebilir. ama mümkün olduğunca az öldürerek yaşanmalı tabikide. bu arada insanoğlunu en çok öldüren hayvan sivrisinektir, onu da unutmamak gerekir.

  • camino real  (23.05.14 00:56:05)
kediler durduk yere gelip tırmalamıyor ki bizi. sivrisineği öldürmeyelim yesin bizi sabaha kadar. sonra gelsin sıtma, fil hastalığı, sarı humma, tifüs..

kişiye verdiği zarar önemli bu noktada.
  • anksiyetik pia  (23.05.14 00:59:07)
hayvanseverlik yardımseverlik falan hikaye. hep ego. kendini iyi hissettiren hayvanı sever, akşam sucuğu kıymayı götürür. sonra kendisine saldıran hayvana zarar verene ana avrat dümdüz gider falan. kurcalamamak lazım

  • icim urperiyor  (23.05.14 01:04:32)
büyüklük ve sayılarının çok olması ile ilgili bir algı yanılsaması. insanoğlunu en çok öldüren hangisidir/nedir? istatistiğinden yola çıkarsak insanları da öldürmemiz lazım. akışına bıraksak su akar yolunu bulur. kentler akışı bozuyor, sineklerin üşüşeceği şeyleri çöplere atıp üzerini örtüyoruz, onlar da bize sarıyor. Bilhassa kedilerin biraz da köpeklerin olduğu yerde fare, çıyan mıyan böcek haşarat barınamaz. kentsel yapılar onları hayatımızdan çıkarınca hamamböcekleri de cirit atıyor. halbuki neredeyse hiç muhatap olmamız lüzumlu olmayacak birbirimizle doğanın akışını bozan kentsel yapı olmasa.

  • dafaiss  (23.05.14 01:04:35)
kırsalda/kent olmayan yerlerde çok olmalarının sebebi de kentsel yapıların kendisi. doğanın kendi halini ve homojenliğini bozuyorlar çünkü kentler. Kentte yaşam alanı olmadığından orada daha fazlalar vb. onun dışındakileri de kedisidir kurbağasıdr hallediyo zaten besin zinciri dahilinde, insan müdahalesine gerek kalmaz o durumda pek.

  • dafaiss  (23.05.14 01:20:53)
zarar verip vermediği kesinlikle bir kriter, ikincisi de snowflake'in örneklediği "anlamlandırma" meselesi, aslen bir sevginin varlığı olsun-olmasın "büyük bir sevgi görüyorum" diyebiliyor olma durumu, o boşlukları-doldurmaya-müsaitlik. köpeğin çağrılınca gelmesinden de, kedilerin kucakta oturuşundan da, ineğin kendi halinde ot yiyen mahzun tavırlarından da anlam çıkarılabildiği sürece hayvanseverlik varolacaktır ve kendini temellendirecektir.
hiçbir canlıya zarar vermemek daha genel bir pasifizme giriyor bence.

  • inscrutable  (23.05.14 01:26:10 ~ 01:26:57)
ses çıkarmasına göre.

ölürken ses çıkarırsa yakınlık duyuyorsun. acıyorsun. canilik diyorsun.

balıkları düşün mesela. ağa takılıyor belki 1000 tane. vinçle alıyorsun atıyorsun yere falan. pek umrunda olmuyor. 1000 tane köpek bu şekilde avlansa gece rüyalarına girerdi.

olay ses çıkarıp çıkaramaması. valla bak
  • kta  (23.05.14 01:40:32)
Birileri benim sorumu duymuş sanırım:

www.agos.com.tr
  • pet sise  (25.05.14 18:00:21)