lys nin ygs ye etkisi hakkında

sayısalcıyım. ygs 330 puan aldım sıralamam 90bin. arkadaşım 400 puan aldı sıralaması 30 bin. ben buradan lys de sıralamamı 30 bine çekebilmem için yaklaşık 400 puan civarını yakalamam gerektiğini anlıyorum. ama puan ortalamamı 400 e çıkarabilmek için matematik geometri sınavında 80 de 75, fen sınavında 90 da 80 yapmam gerekiyor. bu da neredeyse imkansız. yani 90 binden 30 bine çekmek imkansız. e o zaman niye millet bas bas bağırıyor 80 binden 20 bine çekenler, 130 binden 30 bine çekenler, 36 binden 6 bine çekenler felan filan diye. hadi diyelim onlar şehir efsanesi. okuldaki hocalar da ciddi ciddi 100 binden 50 bine rahat çekersin felan diyordu. ne iş?

Siralamani 30 bine cekmek icin kac alman lazim onu bilemiyorum da, siralama cok ayri bir sey. Totalde senin onunden gidecek tmler, ya da arkadan onune gececek tm ve fenler var.

Bir de okul puani diye bir sey var. Ayrica siralaman ne kadar geriyse ileriye daha cok cekersin. 150den 80e cekmek, 65i 35e cekmekten daha kolaydir.

Soyle ornek vereyim 65 bin olan siralamami 35 bine cekmek icin tmde, 40 edb, 15 cog, 25 mat 3 geo neti yapmam yeterliymis.
  • Idonthaveausername  (03.05.14 17:11:22)
ben 88 bin olan sıralamamı 796'ya çekmiştim. sözel tabii. ama sen de rahat çekersin.

  • 1 saat bende 50 dolar  (03.05.14 17:13:21)
ya sen olayı çok yanlış anladın ya da ben seni.

lys'de 30 bine çekmen için kaç puan yapman gerektiğini bilemezsin, az çok tahmin edersin de o da kimsenin ygs puan/sıralamasına bakarak yapabileceğin bir şey değil. en yakın tahmini geçen senenin 30 binincisinin ösys yani ygs+lys sonucuna bakarak yapabilirsin. ama puan-sıralama ilişkisi her sene değiştiği için o da pek nokta atışı olmaz.

gelelim diğer soruna. fende 130 binden 10 bine çeken insanlar var. evet fule yakın yapıyorlar ikinci sınavda ve anca öyle oluyor. tm-sos-dil üçlüsü için bu 100 binlerden 10 binlere çekmek fene göre çok daha basit çünkü fenciler daha iyi yapıyor ygs'de bu da ilk 20 binin tamamına yakınının sayısalcı olmasına sebep oluyor. lys'de siz aradan çekilince 80 bindeki tmciler ilk 3 bine çekiyorlar falan fişman. daha çok irdelemeyeyim çorba olmasın.

özetle dediğin gibi 80de 75 mat 90da 80 fen yaparsan 30 binden daha da aşağıya çekersin büyük olasılıkla. bu imkansız olabilir senin için ama insanlar yapıyor ve çok önlere geçebiliyorlar.
  • nodrap  (03.05.14 17:17:33)