Facebook'ta olmamak eksiklik mi?

S.b.

Hayır

  • pavlis  (01.05.14 18:43:28)
eksiklik değil.

  • basond  (01.05.14 18:44:13)
kişinin kendi fikirlerine, ihtiyaçlarına bağlı bir şey. bence değil, facebook'da olmak da sıkıntı değil tabi. benim hesabım yok, ihtiyacım yok çünkü.

  • henrikirinkil  (01.05.14 18:45:02)
tabi ki hayır facebook'u olmayan insanlar genelde daha önemli şeylere vakit ayırıyor.

  • toua tokuchi  (01.05.14 18:47:42)
eksiklik değil. Ama çevrenizdekiler facebook üzerinden mesajlaşıyor, oradan planlar-etkinlikler düzenliyorsa bu tür şeylerin dışında kalabilirsiniz.(<-- benim facebook kullanma sebebim)

  • rodriguez2  (01.05.14 18:50:12 ~ 18:53:02)
@toua tokuchi: facebook'u (ve tabii interneti) nasıl kullanıldığı kişiden kişiye değişir. facebook kullanınca insanlar vakitlerini boş şeylere ayırmış olmuyor.

ben şu anki işimi, katıldığım 2-3 uluslararası workshopu facebook üzerinden buldum. ve facebook kullanmayan bir arkadaşımın bu workshoplardan haberi bile olmadı. ki başvursaydı büyük ihtimalle benim yerime giderdi.

soruna cevap olarak bir başka facebookla ilgili duyuruya da verdiğim cevabı vereyim. facebook'un temel mantığı gerçek hayattaki sosyal hayatınızı sanal olarak simüle etmesi. tüm bağlantılarınızı tek bir platform üzerinde görüp, kim nerede ne yapıyor bilgisine kolayca erişmenizi sağlıyor.

bu şekilde düşünürseniz avantajlarının dezavantajlarından fazla olduğunu farkedersiniz.

oyun oynayıp oynamamak size kalmış. ama özellikle yurtdışı bağlantılarınız korumak açısından oldukça avantajlı.
  • goldentitan  (01.05.14 18:56:18)
Bence eksıklık. Gundemı kacırıyosunuz, populer seylerden bıhaber oluyosunuz.. Insanlar hep vıral vıdeolarla, capslerle fln gonderme yaparak konusuyo arkadas ortamınızda konusulanları kacırma, anlamama ıhtımalınız cok yuksek.. Ben fb hesabım olmamasıyla gurur duyyorum dıyen tıplerı de anlamıyorum ne alaka yanı aman buyuk basarı..

  • yemektehamsivar  (01.05.14 19:09:21)
ben sadece arada twitter giriyorum, onda da takip ettiklerim haber ve komedi vs. hesapları. yani gerçek insan takip etmiyorum.
facebook kullanmamam ya da twitter'ı bu şekilde kullanmam türkiye gündeminden geri kalmamı gerektirmiyor, öyle de olmaz zaten istenmediği sürece.

ama facebook konusu biraz farklı, çünkü türkiye'de facebook sosyalleşmek için kullanıyor. facebook'un yoksa işte/okulda ya da başka yerde tanınma oranın azalıyor. çok sosyal bir insan olup olmamanın etkisi olmuyor bunda. çünkü öyle bir site haline gelmiş ki, kullanan insanlar artık kullanmayanlara bazen "eh aferin kullanmıyorsan iyi bok yiyorsun" ya da "canın sıkılmıyor mu ya kullanmadığın için" (bu ikincisi ağır işsiz) gibi tepkiler verebiliyorlar.

insanlara ne kadar ihtiyaç duyduğunla orantılı, bahsettiğin eksikliğin ölçüsü.

genel düşünerek yazdım ama, kişiden kişiye göre değişir. ben açıkçası son zamanlarda yeniden açmayı düşünüyorum.
  • empty bottle  (01.05.14 19:34:31 ~ 19:37:46)
yıllarca kullanmadım, yeni açtım ve diyebilirim ki büyük eksiklik. loserlar gibi eski sevgili stalklamak için kullanmıyor herkes bunu. haber alma, iletişimde kalma gibi çok ulvi bir görevi yerine getiriyor. network'ün ne kadar genişse bir yerlere gelme, fırsatlar yakalama şansın o kadar artıyor hayatta. ki zaten facebook o kadar mükemmel organize edilmiş ki, hazzetmediğin ama mecburen ekleştiğin arkadaşlarının paylaşımlarını görmeme gibi bir seçeneğin de var. gerçek hayatta bile aynı ortamda bulunduğun adamın saçmalıklarını dinlemek zorunda kalabiliyorsun ama facebook'ta değil.

  • juninho77  (01.05.14 19:57:50 ~ 19:58:13)
en güzeli. bende hala bir adet mevcut ama günde 4 saatimi geçirirken, şimdi yüzüne bile bakmıyorum. yüzüme renk geldi yeminlen :) ne bilgisayar başında gereksiz zamanım gidiyor ne de saçma insanların saçma egolarını gösterişini çekmek zorunda kalıyorum.

  • sevgikusunkanadinda  (01.05.14 20:22:48)
hayır,hiç olmadım hiçte eksilmedim :)

  • nanelimonportakal  (02.05.14 15:13:14)
evet.
ben facebook kullanıyorum. fotoğraf bile ekli değil.. 2008den bu yana 4-5 adet bir şey paylaşmışım. ama kullanıyorum. çünkü iletişim..

bazen iletişime geçmek gerekiyor.. adınız soyadınızdan başkası olmuyor. sonraaaa işe eleman alacağız mesela. mail adresine bakıp necidir it-kopuk mudur diye bir bakıyorum hakkında bölümüne.. aşırı olduğu noktaları olursa "ccc türkiye türklerindir" beğenmişse, "ateşli kızlar istanbul çift aranıyor" gibi yerleri beğenmişse filan atlıyorum.. düz adam seçmeye çalışıyorum çalışma arkadaşımı şu an..
  • ibomiu  (02.05.14 15:24:45)