en çok gitmek ve yaşamak istenilen ülke?

benim;

en çok gitmek istediğim ülke: arjantin
en çok yaşamak istediğim ülke: isveç

sizin?

gitmek istediğim: irlanda
yaşamak istediğim: avustralya

  • r_u_h  (19.04.14 14:17:21)
amerika

  • ucan spagetticanavari  (19.04.14 14:18:06)
eçgi: yeni zelanda
eçyi: amerika(hawaii)

  • vedat chili peppers  (19.04.14 14:19:10)
İTALYA
PORTEKİZ

  • devilone  (19.04.14 14:23:13)
1, hindistan, japonya, ekvator çizgisi

  • sayns  (19.04.14 14:23:19)
ikisi de almanya

  • pescador  (19.04.14 14:24:37)
En çok Norveç'i görmek isterdim. Yaşamak içinse sadece Almanya.

  • faith no more  (19.04.14 14:24:47)
Gitmek istedigim; bir ulke degil, ortadoguyu karis karis gezmek istiyorum.
Yasamak; heryere kendimi de goturecegim icin farkli bir sey olacagini dusunmuyorum ve tabi her yerde uzermde otorite kuran bir devlet de olacagi icin sorguladigim her sey her yerde olacak. Oturdugum yerde oturabilirim, hic is cikarmaya gerek yok.

  • cecilia  (19.04.14 14:26:45)
avustralya
amerika

  • toua tokuchi  (19.04.14 14:37:20)
ya param olsa tropik iklimde bir yerde yaşarım. her mevsim sıcak, hayat ucuz. denize gir, tropik mevyeler, sağlıklı yemekler, ucuz ve taze deniz ürünleri.

tropik meyveler başlı başına bir yaşam sebebi zaten.

napcaksınız almanya'yı orada bir elma bile ateş pahası. bakın bir kilo demiyorum. elma bile tane ile satılıyor.
  • mea maxima culpa  (19.04.14 14:37:27)
1. japonya
2. ingiltere

  • cinayeti goren kor balikci  (19.04.14 14:37:55)
Küba.

Herkes eşit, kimsenin müdürü yok, herkes hakettiği maaşı kazanıyor, insaniyet var, huzur var.
  • mortingensitrayzee  (19.04.14 14:40:12)
japonya
isveç

  • goldentitan  (19.04.14 14:40:55)
Aslında çok var ama öncelikle erasmus için Fransa'ya gitmeyi çok istiyorum. Yaşamak için Avustralya'yı tercih ederim.

  • mathilda lando  (19.04.14 14:41:09)
hollanda, küba.

  • olivia ofrenda  (19.04.14 14:45:21 ~ 14:45:30)
türkiye

  • tutun kolonyasi  (19.04.14 14:46:02)
yine gelmiş amerika'da, avrupa'da elma çok pahalı, ekmek çok pahalı insanları. tabi avrupa amerika açlıktan kırılıyor, bir tek türkiye zengin. satın alma gücü diye bir şey var duydunuz mu hiç?
(bkz: #42078021) bak amerika'da 25,000 dolara bu arabayı alan adam türkiye'de tam 5 katını vermek zorunda. amerika'da kbdmg 45,000 dolar, türkiye'de 10,000 dolar. yani arada tek kelimeyle uçurum var. bu istisna olsa bile teknoloji aynı şekilde ucuz, mavi jeans türkiye'de daha pahalı, amerika'dan, benzin ucuz vs. amerika'ya, avustralya'ya gidince tl olarak para kazanmayacaksınız arkadaşlar, dolar olarak para kazanacaksınız :) amerika'da çalışıp da elma'ya parası yetmeyen biri olduğunu sanmıyorum :D yani biraz ilerleyelim allah aşkına ya.

hollowlife savar:
1- amerika
2- avustralya.
  • baldur  (19.04.14 14:49:23 ~ 14:50:14)
çok uzak olmasa tasmanya veya avustralya.

ingiltere'de belli dönem yaşadım belki yakın gelecekte ömür boyu yaşıyıcam fakat aklımda hala california ve avustralya var. ingiltere'de yaşanılıcak yerlerden biri.
  • kup tuz  (19.04.14 14:53:47 ~ 14:55:10)
Görmek: En çok İtalya, daha sonra bütün dünya.
Yaşamak: Her yeri gördükten sonra karar vereceğim. Uzak olmasa Avustralya. Belki ben gidene kadar mesafe 5 saate falan düşer.

  • Lim5  (19.04.14 14:58:59)
gitmek istediğim; italya
en çok yaşamak istediğim yer; çek cumhuriyeti. gittim gördüm, sırf dini inançlarından ötürü ayıla bayıla yaşarım.

  • ozzpwnz  (19.04.14 15:06:22)
@baldur
gittiğimiz ülkede ortalama ve üstünde para kazanıyor olmak garantisi yok soruda, gördüğüm kadarıyla
isveçte yaşayan akademisyen bir arkadaşım geçinebilmek için şehrin neredeyse bir saat dışında, bir evin tek odasında kalıyordu. 20bin kron maaş alıp 4.5 buraya veriyordu normal, şehirde bi yerde kalsa 7-8 verecek kalan para ancak yaşamaya yetiyor mc donaldsta bir menü 55 krondu, evet şahane ülke de yaşayacak parayı kazanabilene :). bir türk olarak manhattanda penthouse tutacak parayı kazanacak iş yapabilecek olsak zaten türkiyede de kral gibi yaşarız...hatta parası olan türkiyeden bi yere gitmesin bence en çok burda para, para ediyor.
neyse soruya cvp: hayatta kuzeyde bi yerde yaşamam gecesi gündüzü yazı kışı olan yerde yaşarım, bir yerde de yaşamam gezerim :)
en çok görmek istediğim yer nepal, katmandu, singapur filan.
  • niye ama  (19.04.14 15:46:05)
-finlandiyayi gezmek istiyorum bir gun lappland ozellikle

-kanada iyi

elma taneyle satiliyor muhabbeti daha bitmedi mi la. asgari ucret turkiye'de 846 lira . saati 5.29 a geliyor sanirim. almanya'da tam bir asgari ucret olayi yokmus sanirim ama en dusuk 7 8 euro aliyorsunuz. hadi 7 olsun. 21 lira eder. turkiye'nin 4 kati. elma alabilirsiniz yani rahat olun.

@niye ama turkiye'de akademisyenler nisantasinda mi yasiyor efenim? Staj yapan adama para verilmeyen, kendini bilime adayan doktora yapan asistanlik yapan insana ekmek parasi veren bir ulke turkiye.
  • babamasoliimbananickaldirsin  (19.04.14 16:41:31)
irlanda'da yaşamak istiyor, tüm iskandinavya'yı ve hindistan'ı görmek istiyorum.

  • armagan  (19.04.14 17:00:38)
@babamasoliimbananickaldirsin, almanyada doktora yapmış insanım
ki akademisyenin en yaşayabileceği ülkelerden birisidir, ortalama maaş bizim alanda 950 euro :) tek göz oda da en kötü 300 euro.
işsizlik maaşı+ çocuk parası doktora maaşından daha yükseğe geliyor!! (evet sosyal hak var da sen yabancıöğrenci olarak o sosyal hakları göremiyorsun misal sorun burda) grupta anne olan alman vatandaşı arkadaşımız çalışmasa evde otursa daha fazla para kazanacak durumdaydı - kaçak çalışan bakıcıya saatte 20 euro ödediği zaman oluyordu, zaten kaçak çalışan türk işçiler ondan çok kazanıyordu...işte mesele de burası zaten işçi hakkı var da onlar zamanında işçi olmuş olanlar için o saat ücretlerini vermiyorlar şimdi adam işçiye ücreti vermemek için fabrikayı kapatıp romanyaya taşıyor. yahut hintli/bulgar çalıştırıyor, onlar ucuz çalışıyor vb.
demeye çalıştığım akademisyenlik gibi kalifiye bir meslekte dahi, avrupa yahut abd'de olmak pek bişey değiştirmiyor ancak hayatta kalıyorsunuz, fon iyiyse kongreye gidebiliyorsunuz. burdakilerin nişantaşında oturmadığının da farkındayım. ancak ÖYP filan gayet para veriyor ve doğru düzgün ingilizce bilmiyor yerleşen insanlar, kalite de belli yani...
ha almanyada otomobil tamircisi, isveçte kaynakçı, norveçte sondaj işçisi olursunuz paranın dibine vurursunuz, yahut geçerli bir mühendislik vb. işiniz vardır, yahut 5 tane çocuk yaparsınız devlet size bakar, veya kaçak-köçek işleriniz vardır havyanlar gibi vergi ödemezsiniz o zaman olur bişey demiyorum. bunların hiçbiri yoksa y.dışında yaşamak çok da kolay değil.
ideolojik meseleler tamamen konu dışı.
  • niye ama  (19.04.14 17:06:42)
amerika (miami)

ötesi yok.
  • thehunterofthenight  (19.04.14 17:18:20)
1. güney amerika ülkelerinden biri (mesela uruguay)
2. fransa

  • kugsel adam  (19.04.14 17:29:59)
@niye ama sosyal haklardan yabancilarin yararlanamamasi dunyanin her ulkesinde olan bir sey. o ulkenin vatandasi ya da kalici oturuma sahip olan bireyleri onceliklidir her zaman. okumak icin vize alirken de zaten ilk sart ben orada devlete yuk olmayacagim param var masraflarimi karsilayabilirim demektir, kanit gostermektir.

ben de kanada'da kanadalilarin odediginden 3 4 kat fazla okul parasi oduyorum, normal olan o. Kanadali neredeyse hic para odemiyor ustune butun masraflarini devlet yardimiyla cikartiyor. Dusuk faizli kredi vs aliyor.

Dunya'nin neresinde olursaniz olun ogrenci izniyle calisma izniyle bir ulkede yasarken haklariniz cok cok kisitlidir. Ama bir de soyle dusunun her onune gelen bedava okula gidebiliyor almanya'da, yabancilar dahil. Bu buyuk bir nimet yabancilar icin.
Avrupa'daki sosyal sistemden nefret ediyorum ama ben. Caliskan insanlarin tembellerin icki parasini odedigi bir sistem, Avrupa'nin cogu yerinde ayni. Egitim saglikla kalsaymis iyiymis. Almanya benim en nefret ettigim ulkelerin basinda gelir ama elma taneyle satiliyor turkiye'de kalin demek cok mantikli degil. Almanlar neden Turkiye'ye hucum etmiyor o zaman elma bizde kiloyla.
  • babamasoliimbananickaldirsin  (19.04.14 17:30:21)
@babamasoliimbananickaldirsin, e ben de benzer bişey söylüyorum vatandaşı değilseniz o ülkenin şartları sizi ihya etmeyebiliyor, dışardan görünen istatistikler gibi değil.
almanlar geliyor ki nasıl gelmiyor, ama turist olarak geliyor zira orada para kazanıp burda harcamanın başka yolu yok- bu olabilirse yaşam süper oluyor zaten. geçerli iş durumu sorunu türkiye için de geçerli avrupalı burda para kazanamayacaksa nasıl gelsin?

  • niye ama  (19.04.14 17:54:56)
@niye ama
manhattan'da yaşamak siteyen kim dostum?
biz amerika'ya gidince manhattan'da kralları gibi yaşayacaksınız mı diyoruz?
aynı işi türkiye'de yapın, bir de amerika'da yapın, amerika'da daha kolay geçinirsiniz diyorum ya da daha az zor.
  • baldur  (19.04.14 19:04:49)
japonya
amerika

bilgisayar mühendisi için en ideal ülke amerika olduğundan orda yaşamak isterim.
  • qazwsx  (19.04.14 19:49:04 ~ 20:05:06)
iran, çünkü özgür bir ülke her yere türbanla girme hakları var kadınların her şeylerini türban ile yapabiliyorlar.

sosyal mesajı verdikten sonra ciddi cevap. japonya, avustralya, kanada.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (19.04.14 20:08:21)
Arjantin,
Avustralya

  • 6 yasimdan beri metal dinliyorum  (01.03.19 18:12:12)
gitmek istedigim: norvec. daglari seviyorum, fantastik yapida dogasi var. gidip gezmek isterim.
yasamak istedigim: turkiye'de yasamaktan memnunum. eksikler cok var ama dunya'daki yuzlerce ulkeden cok daha iyiyiz. simon reeve'nin belgeselleri beni uyandirdi. eksi sozluk bunalimindan ciktim. sukur.

  • Leonardo~Da~Vinci  (01.03.19 19:44:44)