c++ basketbol alt üst için program yazmaca

ey yüce coderlar...

aklımda ufacık bi program yazma isteği var. ama hiçbir şey bilmiyorum desem yeridir. programda takımların maçlarının skorlarını gireceğim. ardından if-else'li bir statement oluşturarak o gün için verilen alt üst oranını daha önceden geçip geçmedikleriyle ilgili istatistiki veri oluşturacağım.

örnek* gece lakers - warriors maçı var. açılan barem 220.5 şimdi ben daha önceki skorları çekip programa aktarmayı ve toplattırmayı düşünüyorum. lakers'ın kaç maçı >=220.5 olmuş görmek istiyorum. ne yapmam lazım? çok heves ettim bi el atın :)

bunlar lakers'ın maç sonuçları olsa mesela
150+75
120+100
100+105
125+120
111+110

kaç tanesi >=220.5 olmuş diye nasıl saydırıcam ekrana. 78 tane maç skoru girilecek ayrıca her bir takım için, sizce böyle bir program kullanışlı mıdır? çok mu saçma duruyor dışarıdan?

not: manuel olarak yaptım ben işlemi lakers'ın 78 maçta 22 maçı, warriors'un 14 maçı 220.5 üstü olmuş. ama uzun sürüyor :)

Sonuçları bir listede tutarsın array gibi mesela. Sonra teker teker kontrol edersin. Her üst olma durumunu da saydırırsın. Çok basit bir şekilde text dosyasından okutabilirsin maç bilgilerini.

  • heritage  (11.04.14 23:03:48 ~ 23:04:05)
Excel'de basitçe yapabilirsin bunu.
Kodlamaya da gerek kalmaz.

  • cakabo  (12.04.14 00:16:23)