Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans Programları

Efendim,

Birkaç ay sonra İTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği'nden mezun olacağım. Hindi gibi düşünmekteyim bu aralar. Ne yapmalı? Askerlik, iş, yüksek lisans? Bütün bu cevaplar arasında benim için yüksek lisansın önceliği tartışılmaz. Ancak bölüm dışı bir şeye yönelmek istiyorum. Endüstri bu açıdan bana daha yakın gözüküyor.

Bu aralar Galatasaray Üniversitesi'nin sitesinden ayrılmıyorum. Araştırdığım kadarıyla GÜ Endüstri Mühendisliği Yüksek Lisans Programı hem Fransızca hem İngilizce. Benim DELF B2 sertifikam olduğundan mütevellit bu ön şartı sağlıyorum amma velakin, çok harika bir not ortalaması ile mezun olamayacağım. 2,60 civarlarında bir ortalamam olacağını ön görüyorum. Sorularıma gelince,

1) Sizce bu not ortalaması ile sadece babayı mı alırım?
2) Alakasız bir bölümden endüstriye geçebilinir mi?
3) Mülakat nasıl bir şey? Özellikle GÜ'de mülakat tecrübesi olanlar yazarsa çok müteşekkir olurum.
4) Fransızca program tercih etmemin nedeni, başvuruların İnglizce programlar kadar yoğun olayacağını düşündüğümdendir, lakin Galatasaray Üniversitesi mezunlarına verilen önceliği göz önüne aldığımızda girişim neredeyse imkansız mı?

Çok umutsuzum sanırım..

1) GÜ'yü bilmem ama bir arkadaşım seninkinden çok daha düşük ortalamayla itü'de yükseğe başladı. genellikle okullar sorun çıkarmadan alıyorlar, sonra yüksek süresince istenen ortalamayı tutturamayanlar kendiliğinden dökülüyor zaten. umutsuzluğa kapılma.

yurtdışında olsan ikinci soruya evet derdim. türkiye'deki cevabını bilemiyorum.
  • patricia kitten  (31.03.14 20:52:38)
Yüksek lisansa kabul almak için ortalamaya bakarken iki şeye dikkat etmen lazım.

1) başvuru için min ortalama
2) kontenjan

Şimdi şöyle düşün ortalaman 2.60 olsun. GSÜ endüstri için 2.75 başvuru şartı koyarsa zaten başvuru sırasında elenirsin. Ama muhtemelen bunu kontrol etmişsindir onun için bu kısım seni çok ilgilendirmez.

İkinci kısım kontenjan. 3 kontenjan varsa eğer endüstri için başvuran adaylar, ales, yabancı dil puanı ve ortalamalarının belirli katsayılar ile çarpımıyla elde edilen bir başvuru puanına göre değerlendirilecek.

Diyelim ki senin yabancı dil puanın ve alesin 80 olsun, 2.60 not ortalaman olsun (100 üstünden 76 olarak hesaplanır).

Dil puanı %40 + Ales %40 + Ortalama %20 şeklinde hesap yapılıyor olsun (yüzdeler değişik olabilir burada örnek verdim)

32 + 32 +15.2 = 79.2 puanın olacak.

Dil puanı 70 ales'i 70 ortalaması 2.90 olan birini düşünelim.

28 + 28 + 15.8 = 71.8 puanı olur.

Bu durumda sen bu adamı ortalaman düşük olmasına rağmen geçersin. Yani demem o ki ortalamanızın dezavantajını ales ve yabancı dil kasarak kapatabilirsiniz.

Ben zamanında çok düşük bir ortalamaya rağmen 99 Ales ve 94 dil puanıyla bir ton adamın önüne geçip yüksek lisansa kabul almıştım.
  • godsparticle  (31.03.14 21:03:45)
1. godsparticle kapsamlı bir şekilde açıklamış. başvuracağın bölümün sitesine gir, adayları nasıl seçtiklerini gösteren bir puanlama sistemi vardır. ona göre düşük ortalamandan doğan dezavantajı nasıl kapatabilirsin diye öğren, onlara yoğunlaş.
2. evet geçersin ama endüstri mühendisliğinin ne olup ne olmadığını iyi araştır. hatta sorun varsa cevaplayabilirim.

  • hayley williams ile evlenecek genc  (31.03.14 21:22:30 ~ 21:23:37)