kiz arkadasimi cok seviyorum, işimden nefret ediyorum

Buyuk cikmazdayim, hizlica ozetleyeyim:

Gecen yaz evlenecektik, ben onceki isimden ayrildim, hadi dedik bir sure erteleyelim. Ben 3 ay kadar issiz kaldim, sonra simdiki isime girdim. Eski isime gore %60 daha iyi kazaniyorum, tabi bu duruma cok sevindik, ilk zamanlar benim de keyfim yerindeydi, lakin su an is yerindekileri bogacak kadar sinirliyim. Toplantilarda falan "hassiktirin lan oradan" dememek icin zor tutuyorum kendimi. Cok zor tutuyorum hem de, girtlagima kadar geldi. Ama bir yerde isi de birakamiyorum cunku bu yaza yine plan yapmaya basladik. Bu durumu kiz arkadasimla da konusuyorum fakat ne kadar da olsa buruluyor biraz. Istiyor ki ben burada kalayim, hem fena da kazanmiyorum, hem de dugun bir yaz daha ertelenmesin.

Gel gelelim ben boyle nasil yasayacagim bilmiyorum, sinir hastasi ve egolu adamlarla beraberim, yapim geregi laf soylenmesine falan gelemiyorum. 30 tane is veriliyor bir saat sonra fircayla karisik "ne oldu isler?" deniyor falan. Her gun mutlaka firca yiyorum, ama ortalamanin biraz uzerinde kazaniyorum. Eve geliyorum sinirden yarim uyuyorum falan, tuhaf bir durum iste.

Isten cikarsam bu maasa cok zor is bulurum, isten cikarsam bizim is baska bahara kalir. Isten cikarsam huzurumuz bozulur.

Iste kalirsam kazanirim, iste kalirsam yaza evleniriz, borca bile girebilirim fakat sinir hastasi da olabilirim.

En kotu senaryo; biz evleniriz ve ben isten cikarim. O zaman tersten gorurum iste ebeminkini. Hele bir de issiz kalirsam falan cekilecek adam olmuyorum. Diger turlu keyifli bir kisi oldugumu dusunuyorum.

Objektif olarak, empatik olarak yorumlar misiniz siz olsaniz ne yaparsiniz?

Not: tikler birazdan gelecek.

hocam yaş kaç? bence yaşın 35 i aşmamışsa evlilik için acele etme önce işini yoluna koy kafanı rahatlat, işinden memnun değilken sakın evlenme gafletinde bulunma bu sefer hem iş hem evlilik çekilmez hale gelir

  • runlolarunn  (25.03.14 20:02:07)
Yas 32, dogru soyluyosun yasimi soylemem gerekirdi.

  • tuhaf sorular soruyorum ben  (25.03.14 20:06:56)
run+1
bir de yeni is bulmadan isinizden ayrilmayin.

  • 65 derece  (25.03.14 20:09:22 ~ 20:09:46)
İşten çıkarım. Mutlu olmadan evlilik yürümez. İş sayesinde evlenirsin iş yüzünden de boşanırsın. Söylüyorum. Zaten kendini attıracaksın ya da istifa edeceksin o kısmından da %100 eminim. Yol yakınken bırak işi. Düğün de ertelenirse ertelensin. Birliktesiniz kimse kaçmıyor. Büyükleri anneyi babayı arkadaşları falan tamamen boşver onlar evlenmiyor sen evleniyorsun. Senin durumunu sen biliyorsun onlar değil.

  • Beckwith  (25.03.14 20:13:21 ~ 20:14:42)
işinden nefret ediyorsun,ileri de evlenince işin tüm stresini evde çıkaracaksın.aranız haliyle gerilecek.yeni iş bul ve işten çık bence.yeni iş bulmadan evlenmen kötü olur gibi.ya da işi sadece para kazanmak için yaptıgını hatırla ve sinirlerini yıpratmanın ne kadaar gereksiz olduğunu düşün.

babacığının şirketi mi sana ne ?:)
  • blmnrvs  (25.03.14 20:14:31)
hoff vakti zamanında biz o hatayı yapmıştık. 4-5 yıldır birlikteydik; evlenelim de evlenelim, evlenelim de evlenelim, sanki kaçıyoruz :D eşimin baya borcu vardı o zamanlar, ödenmeyecek gibi değildi ama zaman lazımdı. e malum bir de deli gibi masraf olacak düğün için. çok uyardılar bizi büyüklerimiz, bu kadar durdunuz az daha duruverin, bari 1 yıl daha sıkın dişinizi vs. dinlemedik, ailelerden alabildiğimiz desteği aldık ama yine de bir dolu borçla evlendik (hala o paralar nerelere, niye gitti anlayamayız, düşünsen de cidden anlaşılmıyor çünkü) direkt bok yemişiz. ilk bir yılımız hayatın, geçinmenin, ev geçindirmenin gerçekten ne kadar zor ve pahalı olduğunu idrak edip sıçışlar modunda geçmişti. yıllardır etmediğimiz en salak-saçma kavgaları ettik, yıllardır alıştığımız standartları terkettik, çook daha fazla çalıştık, çalışmaktan evliliği unuttuk. birbirimizle mutluyduk ama borçla yaşamanın verdiği bir o kadar da huzursuzluk vardı. bla bla bla...

demem o ki; gerçekten kafanız rahat, cüzdanınız düzgün, içiniz rahat olmadıkça evlenmeyin. şimdi belki bir yıl huzursuz olursunuz ama en azından evliliğiniz en güzel dönemi cicim aylarınız bok gibi geçmez.
  • kerbeee  (25.03.14 20:19:50)
@kerbee
hocam evlenmeden önce hiç ev geçindirmediniz mi?
yani ben kendi adıma 14'ümden beri çoğunlukla aileden ayrı yaşıyorum da sizin yazdığınız tarzda şeyleri okuyunca uzaylı gibi hissediyorum.
(evimdeyim evlenecek olsam bi bulaşık makinem eksik ama çeyizlik takımlar değil normal eşyalar illa çeyizlik olsun diye de hiç birşey almayı düşünmüyorum) ha düşünmüyorum derken, ben düşünmüyorsam da hiç bir kuvvet aldıramaz, tasdik edilmiştir...
ne yapıyorsunuz da bu kadar borç oluyor ben anlamıyorum. çırağan'da düğün maldivlerde balayı mı??
senede en az 30 düğün yaparız biz, benim etrafımda evlenenlerin hepsi düğünde takılan parayı eve peşinat veriyor, 4-5 senede ev sahibi oluyor bırakın borçlu olmayı.
valla anlamadım gitti.
soruya cvp:
32 yaşındasınız kız arkadaşını da 30 filansa ve de siz 3-5-8 senedir birlikteyseniz. hiç kusura bakmayın da evlenecekseniz evlenin artık. nereye kadar bir düzen kurmayacak nereye kadar iş(maaş beğenmeyecek nereye kadar böyle gideceksiniz. ve o kız sabır taşı mı?
  • niye ama  (25.03.14 20:46:31)
@niye ama; hayır, ikimiz de ev geçindirmemiştik. yüksek lisanslar dahil okuduk, daha doğrusu aileler okuttu tabi. sonra iş kurduk, borcumuzun çoğu ondan ve ikimizin de aldığı burslardandı. sizi anlıyorum ama bana da 14 yaşından beri aileden ayrı yaşayıp ev geçindirmek garip geldi. olabilir. neyse, bizim hiç ayrı evimiz olmadığı için sıfırdan da ev kurduk sonuçta. bunlar eskidendi tabi, şimdi borcumuz yok, evimiz de var çok şükür. ama birdenbire sıfırdan ev kurmak başlıbaşına masraf olmuştu. tabi burada en önemli etken insanların standartları. ne kadar yüksek, o kadar masraf. sizin bekar evinize gelin/damat gelecek birini bulabilmeniz sizin şansınız olur tabi. konu dağıldı, üzgünüm ama ne bileyim bizim çevremizde de genelde böyle oldu hep durumlar.

  • kerbeee  (25.03.14 20:59:47)
@ kerbee ben kadın tarafıyım zaten :) ben de yükseği doktorayı yaptım (gerçi bunu bıraktım) ben de iş kurdum, ailem okutmadı yalnız o fark var. hayata erken atıldım sanırım, hiç şımartan olmadı belki kısaca şöyle demeli: bu yaşa kadar ne yaptığınıza ve evlilikte ne umduğunuza bağlı.
bekar evine gelsin demiyorum zeten yavv ki bütün beyaz eşyalarım koltuk takımlarım vs 0 yahu hem kaç paralık şeyler zaten :) ama misal ben evlenecek olsam borçsuz evlenebilirim çünkü uçmam 5 bin liralık gelinlik giymem. standardım düşük olduğundan da değil hakketen ne gerek var diye düşündüğümden. Ha erkek tarafı da aynı parayı koysa ev de alabiliriz. Bir de düğünün bizim kültürümüzde abartıldığını düşünüyorum yeterince gezdim tozdum, misal ne b.k var balayında bilmiyorum..aman o eksik kaldı demem ucuz mevsimde başka yere giderim vs kafam farklı benim galiba zaten eşya meraklısı değilim.
neyse, @tuhaf sorular soruyorum ben; siz nasıl bir düğün hedefliyorsunuz ya da yapmak durumundasınız, evlenirken "e ama gelin evi" diyerekten iğneden ipliğe almak zorunda mısınız. en önemlisi hiç ev geçindirdiniz mi???? bence önemli noktalar bunlar.
  • niye ama  (25.03.14 21:14:50)
@niye ama sana % 100 katılıyorum.

İşinizde mutlu değilseniz ilerde evlenince özel hayatınıza da yansıyacaktır. İşinizin parası çok iyiyse de bu kadar iş için strese katlanmamalısınız bence. Zamanında benim de böyle hayatımı zehreden bi işim vardı kurtuldum ; yeni bir iş bulamam sanıyordum daha iyisini de buldum allaha şükür.Kız arkadaşını da çok seviyormuşsun ne güzel , o da seni seviyorsa senin işinin seni yorduğunu , strese soktuğunu, mutsuz ettiğini görüyorsa parası daha az olsa da sevebileceğin farklı bir iş bulman için sana destek olması gerekir diye düşünüyorum. Birbirinizi çok seviyorsanız züğürt züğürt evlenin yine ne olcak ki ? Yeter ki tembel olmayın, severek yapabildiğiniz bir işiniz uğraşınız olsun.

Ben şöyle düşünüyorum yanında sevdiğin huzur bulduğun insan varsa,hayatını onunla geçirebileceğine inanıyorsan her şeyin bir anda olmasına gerek yok, evlenmek için de bunları dert etmeye gerek yok. İnsanlar evlenirken büyük büyük borçlar altına neden girer ki, varsın evlenince evin,eşyan şuyun buyun olmasın bunların ne önemi var ? Zamanla yavaş yavaş tamamlanır bu tür şeyler , çok poliyannacı gibi düşünüyor gelebilirim çoğu insana ama hakkaten öyle düşünüyorum. Yanında huzur bulduğum sevdiceğimle evlenmeye karar versek ikinci el eşyalarımla aynı şekilde öğrenci gibi yaşamaya devam ederim, parayı eşyayı dert edip daha iyisi olacak diye stres altına girip hayatımı sevgimizi zehretmek istemem. Aşk, birliktelik, sadakat hepsinden önce gelmeli, geçinmek için tabiki az da olsa para kazanmak gerekli ama illaki evlenirken her şeyiniz olacak diye bir şey yok ,bunları da dert edip evlenmeyi ertelemeye de gerek yok. Birlikte sevgi ve saygı içinde yaşadığınız sürece hiçbir şeyiniz yokken evlenseniz de zamanla her şeye sahip olursunuz.
  • crime girl  (25.03.14 21:48:43)
bak bunu kimse yapmaz sana hayatın sırrını vereyim:)
kız arkadaşından mutlu değilse ayrıl ama ayrılmadan önce diğerini bulmuş ol.
işinden mutlu değilsen ayrıl ama ayrılmadan önce diğer işini bul.
arkadaş çevrenden mutlu değilsen ayrıl, ayrılmadan önce başka arkadaş bulmaya kasmana gerek yok!
  • elma salyangozu  (26.03.14 13:59:32)