ülke sınırları *

1. En uzun sınıra sahip ülke hangisidir? (başka ülkeyle olmayan, kendi bütün sınırı)

2. Birbirleriyle olan sınırı en uzun olan iki ülke ve en kısa olan iki ülke hangisidir?

3. Deniz sınırı en uzun olan ülke hangisidir?

Cevaplayabilenlere teşekkürler...

Tam anlayamadım ama ilk sorunun cevabı Rusya olabilir. Gerçi coğrafyamda yok benim. Yok yani, cidden yok. O yüzden feci saçmalamış olabilirim.

  • colonizer  (01.06.07 01:17:10)
google earth kasmaz mı biraz? Direk cevap bilen olsa? :)

  • ermanen  (01.06.07 01:21:42)
sanki bu soruların cevaplarını biliyormuşsunuz da bilgi yarışması tadı olsun diye soruyormuşsunuz gibi geldi.

bence 1- kesinlikle rusya
2- en uzun: abd ve kanada.(bunu sanki okumuştum bi yerde) alaksa'nın da abd toprağı olduğunu düşünürsek...
en kısa kosta rika ve panama gibi kanal ülkeleri ya da andora ve fransa/ispanya olabilir.
3- bunun filipinler olduğunu duymuştum sanki. aşırı fazla adadan oluştuğu için. haritaya bakınca kanada da olabilir gibi bu özelliğiyle.
  • geldiler  (01.06.07 01:35:44)
2. birbiriyle siniri en uzun olan iki ulke amerika ve kanada.
1. toplam siniri en uzun ulke ya rusya ya da cin.

onurlerini bilmiyorum.
  • zkurmus  (01.06.07 01:48:14)
Adaları olan ülkeleri de hesaba katmak gerekiyor o yüzden Rusya olmayabilir, adalar da sınır teşkil etmiyor mu sonuçta? Kolay değil sorular yani ama bulamadım cevapları tam olarak

  • ermanen  (01.06.07 01:56:59)
1. Cin 22113km (bu kara siniri. sanirim soruda kara+deniz siniri soruluyor emin degilim.)
2. Kazakistan-Rusya 6846km / Vatikan-Italya 3.2km (Kaynaktaki notlari okumakta fayda var. Kanada-Alaska siniri da dahil edilirse ABD-Kanada oluyor en uzun)
3. Kanada 243,792km

kaynak: geosite.jankrogh.com
geography.about.com
  • papado  (01.06.07 07:06:05)
kanada çinden büyük mü oluyor şimdi?

  • demlikposet  (01.06.07 14:39:30)
Birinci soruyu açık sordum sanıyordum, kara + deniz sınırı toplam, ülkenin adaları da dahil... Sonuç olarak Kanada en uzun sınıra sahip ülke büyük ihtimalle gelen cevaplara göre de...

edit:

@papado, verdiğin kaynaklarda cevaplar varmış, sağol...
  • ermanen  (01.06.07 17:25:45)