erasmusla hangi ülkeye gitmeli? - gece hayati istemiyorum -

ya arkadaşlar, sorum sorunum şudur. büyük ihtimal çevrenin de etkisiyle polonya olacak gibi duruyor ama... benim istediğim ülkede alkolün ucuz olması veya gece hayatının hareketli olmasına gerek yok. kültürel anlamda bir şeyler kazanayım, yeni bilgiler edineyim, farklılıklar tanıyayım niyetindeyim.

gidebileceğim ülkeler, üniversiteler şuradaki listede yazılı.
justpaste.it

yani niyetim bolca fotoğraf çekebilmek, gezmek, dolaşmak, iletişim kurmak. madem bu olanak her zaman nasip olmuyor, mantıklı adımlar atayım istiyorum. size danışıyorum. şimdiden teşekkür ederim.

isveçi ya da ne bileyim belçikayı falan neden eledin, yani neleri gözeterek polonyaya yakın duruyorsun onu anlayamadım.

  • kerbeee  (19.03.14 22:02:45)
ucuz olduğundan cebimizde daha çok parayla daha çok gezeriz fikriyle. daha doğrusu hocalar da bu yönde fikir veriyor. bizim bölümden önceki gidenler de oraya gitmiş tavsiye ediyorlar bunu. ama bahsettiğim insanların gidiş sebebi benimkiyle aynı olmayabiliyor. oladabilir. buradaki arkadaşlara bir danışayım dedim.

edit: isveç veya belçika bu isteklerime uygun mudur efem?
  • groundhog day  (19.03.14 22:07:10 ~ 22:07:41)
barcelona varken diğerleri çok anlamsız :) bu arada her yerde alkol ucuz ve gece hayatı da öğrenci ortamı olduğu için kendince hareketli olacaktır.

  • nzessia  (19.03.14 22:09:55)
Para pul dert değilse Hollanda. Leiden favori, Groningen plase.

  • uctu uctu yazar uctu  (19.03.14 22:14:16)
anladım, maddiyat önemli tabi. yani şu ülke süper diyip gidersin ama parasızlıktan cefa çekersin, keyfin kaçar. tüm bu ülkelerin geçim standartlarını bilen biri olması lazım :)

  • kerbeee  (19.03.14 22:22:12)
kesinlikle ispanya. hem ülkeyi farklı kültürler oluşturuyor(katalan-bask-endülüs-galya-vs.)hem de bu kültürler köklü ve eski, tarihi kültürler. sunduğun kısıtlara göre bence ikinci sıradaki listede olmayan fransa ama dert etme, barcelona fransaya oldukça yakın.

  • ilkot  (19.03.14 22:34:11)
berlin diyorum.

berlinden her yere gidebilirsin.
almanyada nispeten ucuza geçinebilirsin.
büyük şehirlerde kültürel imkanlar fazladır.

barcelona diyenlere de katılıyorum ama.
  • goldentitan  (19.03.14 22:36:33 ~ 22:37:00)
oyum almanya'dan yana zira bence taleplerini ziyadesiyle karşılayabilir. test edildi, onaylandı.

  • trugergruvba  (19.03.14 23:00:27)
Barcelona varken diğerleri gereksiz geliyor bana. Güleryüzlü insanlar, güzel iklimler, farklı kültürler.

  • aychovsky  (20.03.14 02:25:04)
Fırsatın varsa Mevlana Değişim Programıyla Güney Kore'ye git. Avrupa'ya her zaman gidersin ama Güney Kore gibi bir ülke de aynı fırsatı yakalayamazsın.

  • nec12  (20.03.14 08:17:28)
danimarkaya gelme ucu cok bok bi yere cikiyor. cok pahali para yetistiremiyorum. avrupadaki merkezlere de yyakin degil.

  • jedilance  (20.03.14 14:38:52)
bana soracak olursan kesinlikle hollanda derim. ama pahalı bir ülke. zaten euro/tl kuru da zıplayınca iyice pahalandı. kısıtlı bütçe ile çok serbest hareket edemezsin. benim için para değil özgürlük önemli diyorsan kesinlikle hollanda. ispanya'dan uzak dur. beş para etmez bir yer. türkiye'den hiç bir farkı yok. bok gibi. restoranlarında falan miden bulanır. ikinci tercihim ise ya macaristan olurdu ya da slovenya veya estonya. son sırada polonya geliyor.
fiyat/performans açısından düşünürsen polonya ilk sırada tabi. mesela talinn, çok küçük ve konsantre bir şehir. tek artısı feribotla helsinki'ye falan kaçıp gezmek kolay. hoş helsinki de öyle ahım şahım bir yer değil zaten. ljubljana talinn'in balkan modeli. daha sıcakkanlı insanları vardır. italya'ya venedik'e falan kaçıp gezme şansın var. ekonomiktir de. ama küçük bir şehir tabi alkol de ucuz.
danimarka ve ingiltereyi sıralamaya koymadım dikkat edersen. oralara para yetiştiremezsin hacı. rezillik çekersin. gerek yok. yok benim param var diyorsan zaten hollanda ile aynı kategoride değerlendirilebilir ki o zaman hollanda derim zaten.
özet: slovenya veya macaristan derim. ekonomik tercihine göre polonya öne çıkabilir.
  • guerilla metropolis  (20.03.14 16:30:28)