E-mail sorunu ve gerizekalı IT'ci

Evlere şenlik bir IT uzmanımız var, neyse konu o değil peki ne ?

Şöyle ki; ben satışçıyım, satışçı olduğum için bazen sirküler e-mail yapmam gerekiyor ama bunu bütün e-mailleri bcc'ye koyup yapmıyorum excell ve word'un beraber çalışmasını sağlayıp tek tek isime atıyorum.

Her neyse, bundan sonra bir sorun başgösterdi ki evlere şenlik. Bazı şirketlere e-maillerimiz ulaşmıyor IT'cimizin söylediğine göre çok fazla e-mail attığımızdan bazı serverlar bizi engellemiş olabilir. Tamam olabilir ama çözüm ? Çözüm yok. Nasıl yok arkadaşım ? Gidip telekom'dan ip mizi değiştirmesini isteyeceğiz diyor.

Doğru mu agalar ? Yok mu çözümü ? Yoksa gerizekalı olan ben miyim ?

Rahat olun.

ip değiştirmek çözüm olmayabilir. karşı mail serverları sizin etki alanınızı (domain) spam liste almış olabilir. damini değiştirmek yerine euro message gibi bir şirketle çalışabilirsiniz. tabi mail gönderim yoğunluğunuza bağlı bir hareket.

  • mat couthon  (18.03.14 14:09:51)
tabii ki çözüm var. ama sizin veya serverların ayarlarını bilmek lazım. sizinki biraz saçmalamış. uluslararası şirketler var. mesela hilton.com bütün dünyada bu alan adını kullanıyor. hanbi hilton-tr falan yok. (site olarak değil mail olarak) bu adamlarınki niye spam olmuyr? saçma.

  • ben smyrna  (18.03.14 14:16:05)
mailingi belli sayılara bölüp, aralıklarla gönderin.

net sayıları hatırlamıyorum ama belli bir zaman dfilimi içerisinde belli bir limitten sonraki mailler spam olarak algılanır.
  • paranoyak kedi  (18.03.14 14:17:56)
arkadaşlar tik'ler geldi ama sanmayın ki sorun çözüldü, henüz çözüm üreten bir cevap yok.

Bazı önemli müşterilere e-maillerim gitmiyor, telekomdan yeni ip almak dışında ne yapabiliriz ?
  • stunky  (18.03.14 14:28:03)
Doğru söylüyor hacı. kara liste oluşturan firmalar var. detaylarını bilmiyorum ama adam büyük oranda haklı...

Şu linkten bir kontrol et istersen

mxtoolbox.com
  • draconas  (18.03.14 14:29:06 ~ 14:32:07)
maili aynı anda x sayısından fazla kişiye gönderirseniz sunucu otomatik olarak spam bu der göndermez. hosting firmanızı değiştirin.

  • zombie0  (18.03.14 14:37:50 ~ 14:38:14)
Öncelikle adamın yaptığı buysa adam gerizekalı değil. Sadece senin öyle mail göndermene izin vermemeliydi. Toplu mail gönderimini herkes kendisi yapsa mailing firmalarına gerek olmazdı. Elemanın söylediği üzere blacklist'lere girmiş olabilirsiniz. Bunlardan çıkmak için bir kısmına para bile vermek gerekebiliyor bazen. Toplu mailing hizmeti veren yerlerle çalışırsanız bu tip sıkıntılar yaşamazsınız.

  • ned flanders  (18.03.14 14:42:39)
RATS Dyna bizim ip'yi blacklist'e eklemiş diğerlerinde sıkıntı yok, çözebilir miyiz problemi ?

  • stunky  (18.03.14 14:43:47)
kesin birşey söylemek zor. Muhtemelen teknik gelecektir size. Reverse dns kaydına önem veriyorlar anladığım kadariyla.Exchange sunucu ip'nizi verirseniz bir kontrol edebilirim ya da siz mxtoolbox.com adresinden yapabilirsiniz. Firmanın removal için istediği kriterler aşağıdaki linkte.

www.spamrats.com
  • ned flanders  (18.03.14 14:52:30)
mail gönderim şeklinizin SPAM yapan herhangi birisinden farkı yok. Öncelikle bunu çözmeniz lazım. siz ne kadar dürüst olsanız da yazılımlar bunu ayırt edemez doğal olarak da engeller. bu iş için kurumsal bir e-posta gönderim firmasıyla çalışmanızı öneririm.

her mail sunucusu sadece blacklist kontrolü yapmaz. kendi içindeki firewall sistemleri de belirli kurallara göre sizi bloklamış olabilir. bu durumda mailinizin ulaşmadığı adreslerin isimlerine göre tek tek aksiyon almanız gerekebilir. (ilgili şirketin IT yetkilisiyle görüşmeniz gerekebilir). eğer içlerinde kendi mail sunucusu olmayın dışardan hizmet aldıkları bir firma varsa işiniz dahada zorlaşıyor.
  • cirkinkizyokturazvotkavardir  (18.03.14 15:07:04)
bence burada bir yanlış anlaşma var. sirküler gönderiyorum diyor ki bu olsa olsa 100 şirkettir yani toplu mail değil yaptığı. benbu konuya dikkat çekmek istedim.

  • ben smyrna  (18.03.14 16:38:57)
Iyi olmus :)
Bir de kalkip adama gerizekali diyorsun.
Senin gibi ezberciler yuzunden internet copluk içinde.
Captcha olmadan form koyulmuyor.
  • trklmsr  (18.03.14 21:56:04)